O‘zbekiston maktablaridagi ta’lim sifati va joriy etilayotgan islohotlar haqida so‘rov o‘tkazildi. UPL korrespondenti 7-fevral kuni 2238 nafar o‘quvchi va ota-ona o‘rtasida “O‘zbekiston maktablaridagi ta’lim darajasini qanday baholaysiz?” degan savol berdi. So‘rov natijalariga ko‘ra, aksariyat respondentlar islohotlarning o‘qituvchilar va o‘quvchilarning ko‘p vaqtini egallashidan shikoyat qilgan.
So‘rov natijalari
Aniqlanishicha, respondentlarning 24,31 foizi, ya’ni 544 kishi, maktablardagi sharoitlar yaxshilanganini va ta’lim jarayonida sezilarli o‘zgarishlar bo‘lganini ijobiy baholagan. Biroq 1481 nafar qatnashchi (66,18%) islohotlar o‘qituvchilar va o‘quvchilarning ko‘p vaqtini egallab, bilim olish jarayoniga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini ta’kidlagan. Qolgan 213 kishi (9,52%) esa maktablardagi sharoitlarda hech qanday o‘zgarish sezilmaganini va islohotlar amalda joriy etilmayotganini bildirgan.
Kelgusidagi ishlar
Natijalarga ko‘ra, O‘zbekiston maktablaridagi islohotlar fuqarolar kutgan darajada samara bermayapti. Shu sababli, ta’lim sohasini yanada mustahkamlash uchun tegishli idoralar chuqur tahlil o‘tkazib, islohotlarni qayta ko‘rib chiqishi lozim.

Репосты 25/02/2025 Какой процент родителей недоволен реформами в сфере образования?
Был проведен опрос о качестве образования в школах Узбекистана и проводимых реформах. Корреспондент UPL 7 февраля задал 2238 ученикам и родителям вопрос: "Как вы оцениваете уровень образования в школах Узбекистана?." Согласно результатам опроса, большинство респондентов жаловались на то, что реформы занимают много времени учителей и учащихся.
Результаты опроса
Выяснилось, что 24,31% респондентов, то есть 544 человека, положительно оценили улучшение условий в школах и значительные изменения в образовательном процессе. Однако 1481 участник (66,18%) отметили, что реформы занимают много времени учителей и учащихся и негативно влияют на процесс обучения. Остальные 213 человек (9,52%) заявили, что никаких изменений в условиях в школах не наблюдается и что реформы практически не внедряются.
Предстоящие работы
Результаты показывают, что реформы в школах Узбекистана не оправдывают ожиданий граждан. Поэтому для дальнейшего укрепления сферы образования соответствующие ведомства должны провести глубокий анализ и пересмотреть реформы.