O‘qituvchi bolaga ta’lim berish jarayonida har bir fan oddiylikdan murakkablik sari izchil davom etgan asoslarga tayanadi. Bu asoslar esa o‘quv adabiyotlari — darsliklarda aks ettiriladi.
Ammo so‘nggi vaqtlarda o‘quv darsliklarining hajmi kattalashib, og‘irlashib borayotgandek. Zil-zambil sumkalar kichik jussalarni ezib qo‘yayotgandek go‘yo. Xo‘sh, o‘zi o‘quv darsliklarining og‘irligi qanday bo‘lishi kerak? O‘quvchilarning yoshiga qarab sumka tanlashda ota-onalar nimalarga e’tibor berishlari kerak? Bu haqda Sanepidqo‘mita Axborot xizmati ma’lumot berdi.
Qonunchilikda belgilangan tartib
Umumta’lim maktablarining o‘quvchilari foydalanadigan o‘quv darsliklari O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Ta’lim muassasalari uchun matbaa mahsulotlari xavfsizligi talablarini belgilashning umumiy texnik reglamentini tasdiqlash to‘g‘risida” 2022-yil 28-dekabrdagi 726-sonli qarori bilan tasdiqlangan umumiy texnik reglamentga hamda Sog‘liqni saqlash vazirligining 2018-yilda tasdiqlangan 0359-18-sonli sanitariya qoida va me’yorlari talablari asosida tayyorlanadi.
O‘quv darsliklarining og‘irligi qancha bo‘lishi kerak?
Yuqoridagi hujjatlarga muvofiq o‘quv darsliklarining og‘irligi quyidagicha belgilangan:
Agar bir kunda o‘quvchilarning darsi 4-5 soatni tashkil etadigan bo‘lsa, faqat nashrning vazni 1,5—2,5—3 va undan ko‘proq kilogrammga aylanadi.
Bundan tashqari, sumkaga daftar, kundalik, qalam, ruchka va kerakli o‘quv qurollarining solinishi sumka og‘irligini yanada oshishiga olib ketadi.
Shuningdek, bir o‘quv kuni uchun mo‘ljallangan darsliklarning yozuv anjomlari bilan birgalikda jami og‘irligi o‘quvchi sumkasi yoki ryukzagini hisobga olmaganda 1—2 kilometr masofagacha quyidagi o‘rnatilgan me’yorlardan ortiq bo‘lishi kerak emas.
Og‘ir maktab sumkasi bolalar salomatligiga qanday ta’sir ko‘rsatadi?
Agar bola sog‘lom rivojlanayotgan bo‘lsa, belgilangan me’yordagidan birmuncha ortiq yuk ko‘tarsa ham uning salomatligiga ziyon yetmaydi. Ammo, ortiqcha yuk ko‘tarib yurish doimiy bo‘lmasligi shart.
Doimiy tarzda og‘ir o‘quv sumkasini ko‘tarib yurish holsizlanish, charchoq hamda o‘quvchida yurakning normal ishlashiga ham ta’sir ko‘rsatib ortiqcha bosimni paydo qiladi. Og‘ir maktab sumkasi bolaning tana shakliga salbiy ta’sir qiladi.
Bola og‘ir sumka ko‘targani sababli, bosh, bo‘yin va yelka qismini oldinga egib oladi. Bunday davomli holat umurtqa pog‘onasining qiyshayishiga (skolioz), hatto bukrilikka ham olib kelishi mumkin.
Maktab sumkasi sotib olayotganda e’tibor qaratilishi kerak bo‘lgan jihat
Farzandingizga maktab sumkasi sotib olayotganda og‘irligi 700 grammdan 1 200 grammgacha bo‘lgan, o‘zidan yoqimsiz hid taratadigan sintetik material bilan ishlanmagan sumkalarni tanlashga e’tibor qaratish lozim. Ichiga o‘quv qurollari solingan maktab sumkasi o‘quvchi vaznining 10—15 foizdan oshmasligi tavsiya etiladi. Misol uchun, agar o‘quvchining vazni 40 kg. bo‘lsa, uning maktab sumkasi 4—6 kg.dan oshmasligi kerak.

Статьи 07/02/2025 Тяжелые сумки: опасны для здоровья школьников?
В процессе обучения ребёнка учитель опирается на основы, где каждый предмет последовательно развивается от простого к сложному. Эти основы отражены в учебной литературе - учебниках.
Однако в последнее время объём учебников, кажется, увеличивается и становится всё сложнее. Тяжёлые сумки, казалось, давили на маленькие фигуры. Так каков же должен быть вес учебников? На что должны обращать внимание родители при выборе сумок в зависимости от возраста учащихся? Об этом сообщила Информационная служба Санитарно-эпидемиологического комитета.
Установленный законодательством порядок
Учебники, используемые учащимися общеобразовательных школ, изготавливаются на основе Общего технического регламента, утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан No 726 от 28 декабря 2022 года "Об утверждении Общего технического регламента по установлению требований безопасности печатной продукции для образовательных учреждений," а также требований санитарных правил и норм Министерства здравоохранения No 0359-18, утвержденных в 2018 году.
Каким должен быть вес учебников?
Согласно вышеуказанным документам, вес учебников установлен следующим образом:
• масса одного издания для 1 - 4 классов по 300 грамм (+/-10 процентов);
• масса одного издания для 5 - 6 классов по 400 грамм (+/-10 процентов);
• масса одного издания для 7 - 9 классов 500 грамм (+/-10 процентов);
• Вес одного издания для 10 - 11-х классов составляет 600 граммов (+/-10%).
Если урок учащихся составляет 4-5 часов в день, то только вес издания превращается в 1,5 - 2,5 - 3 и более килограммов.
Кроме того, добавление в сумку тетрадей, дневников, карандашей, ручек и необходимых учебных принадлежностей приводит к дальнейшему увеличению веса сумки.
Кроме того, общий вес учебников, предназначенных для одного учебного дня, включая письменные принадлежности, не должен превышать следующих установленных норм на расстояние 1-2 километра, не считая школьной сумки или рюкзака.
Как тяжелая школьная сумка влияет на здоровье детей?
Если ребенок развивается здорово, его здоровью не будет нанесен ущерб, даже если он поднимает нагрузку немного больше установленной нормы. Однако перегрузка не должна быть постоянной.
Постоянное ношение тяжелой учебной сумки вызывает слабость, усталость и повышенное давление, влияя на нормальную работу сердца учащегося. Тяжёлая школьная сумка негативно влияет на форму тела ребёнка.
Поскольку ребенок несет тяжелую сумку, он наклоняет голову, шею и плечи вперед. Такое длительное состояние может привести к искривлению позвоночника (сколиоз) и даже к горбуну.
Что следует учитывать при покупке школьной сумки
При покупке школьной сумки вашему ребенку следует обратить внимание на выбор сумки весом от 700 грамм до 1200 грамм, не изготовленной из синтетического материала с неприятным запахом. Школьная сумка с учебными принадлежностями не должна превышать 10-15% от веса ученика. Например, если ученик весит 40 кг, его школьная сумка не должна превышать 4-6 кг.