Maqolalar 26/04/2025 O‘qituvchi faoliyatiga aralashmang, javobgarlikka tortilasiz
Sessiya paytida OTMlarda  ta’lim tashkiloti yoki talabalarning o‘zlari tomonidan ham o‘qituvchilar faoliyatiga aralashish holati uchrab turadi. Ammo unutmaslik kerakki, o‘qituvchilar faoliyatiga aralashganlik uchun javobgarlik bor.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 197-5-moddasiga muvofiq ta’lim tashkiloti pedagog xodimining kasbiy faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashish yoki o‘z xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilish ma’muriy javobgarlikka sabab bo‘ladi.
Ta’lim tashkiloti pedagog xodimining kasbiy faoliyatiga ta’lim oluvchilarning bilimini to‘g‘ri va xolis baholashiga ta’sir ko‘rsatish bilan ifodalangan tarzda qonunga xilof ravishda aralashish yoki ta’lim tashkiloti pedagog xodimining xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilish, — fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining 7 baravaridan 10 baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa — 10 baravaridan 15 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi;

Articles 26/04/2025 Do not interfere with teacher's activities; you will be held liable
During exam sessions at higher education institutions, there are instances of interference in teachers' activities by educational organizations or students themselves. However, it should be remembered that there are consequences for interfering with teachers' activities.
According to Article 197-5 of the Code of Administrative Responsibility, unlawful interference in the professional activities of a pedagogical staff member of an educational organization or obstruction of the performance of their official duties entails administrative liability.
Unlawful interference in the professional activities of a pedagogical staff member of an educational organization, expressed by influencing the fair and objective assessment of students' knowledge, or obstructing the performance of official duties by a pedagogical staff member of an educational organization, results in a fine imposed on citizens from 7 to 10 times the base calculation amount, and on officials from 10 to 15 times the base calculation amount;