Maktablar 18/02/2025 Qorako‘l ixtisoslashtirilgan maktab-internati
Buxoroning olis tumani, Qorako‘l tumanida, joylashgan ushbu maktab yaqin-yaqingacha zamonaviy  sharoit, qulay imkoniyatlarga ega emas edi. Ammo bu yerda yo‘lga qo‘yilgan o‘ziga xos ta’lim uslubi, metodikasi oddiy bir qishloq maktabini respublika darajasidagi mashhur ta’lim dargohiga aylantirdi.
Maktab 2009-yilda ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan davlat ixtisoslashtirilgan umumta’lim maktabi ko‘rinishida tashkil etilgan. 2014-yildan viloyat xalq ta’limi boshqarmasi tasaffuridagi 1-son ayrim fanlar chuqur o‘rganiladigan ixtisoslashtirilgan davlat umumta’lim maktab-internatiga aylantirildi. Vazirlar mahkamasining 2019-yil 9-avgustdagi “Buxoro viloyati Qorako‘l tumanida “Xalqaro matematika maktabi”ni tashkil etish to‘g‘risida”gi qarori bilan Xalqaro matematika maktabi sifatida qayta tashkil etildi.
Davlat rahbarining Buxoro viloyatiga 2019-yilgi tashrifi chog‘ida shahardagi Sanoat kasb-hunar kolleji binosini maktab ixtiyoriga o‘tkazib, to‘liq ta'mirlash vazifasi belgilangan edi. Shundan so‘ng bu yerda ulkan qurilish-ta’mirlash ishlari amalga oshirildi. Jumladan, Prezident tomonidan 44,7 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirilib, maktab binosi ta’mirlandi, hududi obodonlashtirildi.
Binoda barcha sharoitlar yaratilgan, zamonaviy jihozlangan  64 ta sinf xona, faollar va sport zallari, kutubxona mavjud. Kutubxona jahon standartlariga javob beradigan tarzda ta’mirdan chiqqan bo‘lib, o‘quvchilar o‘zlariga kerak bo‘lgan elektron va an’anaviy kitoblardan bemalol foydalana olishadi. Shuningdek, maktabda o‘quvchilar uchun yotoqxona ham mavjud.
Xalqaro matematika maktabida har yili iyul oyida 3 ta ta’lim yo‘nalishi - iqtisodiyot, texnika va tabiiy fanlar bo‘yicha Davlat test markazi tomonidan imtihon asosida 7-sinfdan o‘quvchilar qabul qilinadi.
Maktab o‘quvchilari qisqa muddat ichida ma’lum yutuqlarga erishdi. Jumladan, xalqaro fan olimpiadalarida 24 ta oltin, 15 ta kumush va 17 ta bronza medaliga sazavor bo‘lgan. Boshqa xalqaro va respublika fan olimpiadalarida 100 dan ortiq medallarni qo‘lga kiritgan.
Maktab o‘quvchilari orasida Ostonova Sevara Zulfiya nomidagi davlat mukofoti, Ismoilov Doniyor, Rajabboyev Lazizbek va Rahmatov Anvar “Mard o‘g‘lon” davlat mukofoti, Olimov Olimjon "O'zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 30 yilligi" esdalik ko'krak nishoni  bilan munosib taqdirlangan.
Ta’lim borasida ko‘rsatgan fidoyiliklari, o’quvchilar va o‘qituvchilarning yuqori natijalarga erishishiga qo‘shgan munosib hissasi uchun 2019-yil 1-oktyabr kuni o‘qituvchi va murabbiylar bayrami munosabati bilan xalqaro maktab direktori Temir Ro‘ziyev Rajabovich “Mehnat Shuhrati” ordeni bilan taqdirlangan.
Xalqaro matematika maktabining tajribasini ommalashtirish, hududlarda filiallarini tashkil etishga doir loyihalar yuzasidan davlat rahbariga ma’lumot berilgan. Shundan so‘ng Navoiy, Sirdaryo hamda Toshkent viloyatlarida ushbu maktabning filliallari tashkil etilgan.
2022-yil Sh.Mirziyoyevning qaroriga binoan Xalqaro matematika maktabi Prezident ta’lim muassasalari agentligi tasarrufiga o‘tkazilgan va maktabga Prezident ta’lim muassasalari tasarrufidagi Qorako‘l ixtisoslashtirilgan maktab-internati nomi berilgan.
Hozirgi kunda bu yerda 60 nafardan ortiq malakali o‘qituvchilar 470 nafar o‘quvchiga ta’lim bermoqda. Dars jarayonlari umumta’lim maktablaridan ko‘ra chuqurlashtirilgan tartibda o‘tiladi. Har chorakda 2 ta BSB va chorak oxirida 1 ta ChSB imtihoni agentlik tomonidan olinib, o‘quvchilar bilimi tekshiriladi. Dars soatlaridan tashqari qo‘shimcha to‘garaklar yo‘lga qo‘yilgan. O‘quvchilar xohishidan kelib chiqqan holda xohlagan to‘garaklariga qatnashishlari mumkin.
Chuqurlashtirilgan ta’limdagi yoshlarning madaniy hordiq olishlari uchun maktabda turli xil bayram tadbirlari va suhbatlar uyushtiriladi. 2022-yilda yurtimizdagi maktablar orasida ilk marotaba maktabning ingliz tili o‘qituvchisi Feruza Bebutova o’quvchilari tomonidan Ted Talks (global mavzular bo‘yicha ingliz tilida suhbat) uyushtirilgan.
https://telegra.ph/file/db351c5257263faae05a1.jpg   Bundan tashqari maktabda Konsalting xizmati ham yo‘lga qo‘yilgan bo’lib, o‘quvchilarga mahalliy oliygohlar va xalqaro tanlovlar, grantlar va  stipendiyalar haqida ma’lumot berib boriladi. Bunday imkoniyatlardan foydalangan yoshlar misolida, Jumaqulov Mirfayz, Narmuratov Shohjahon, Oltmishov Javohir, Askarov Farruh, Yusupov Ruslan, Hamroyev Behzod, Mehmonova Shahrizoda kabi bitiruvchilarning top reytingdagi xalqaro universitet stpendiatlari bo‘lganliklarini aytishimiz mumkin.
So‘nggi yillarda maktab bitiruvchilarining oliy ta’limga qabul qilish ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lgani va xalqaro olimpiadalarda eng ko‘p medal olib kelayotgani sababli ham mamlakatimizning barcha hududlaridan, hatto poytaxtdan ham ota-onalar o‘z farzandini Qorako‘lga olib borib, o‘qitishmoqda.
Maktabning erishgan yutuqlari va ta’lim uslubi haqida yanada ko’proq ma’lumot olish uchun quyidagi manzillarga murojaat qilishingiz mumkin:

Школы 18/02/2025 Каракульская специализированная школа-интернат
До недавнего времени эта школа, расположенная в отдаленном Каракульском районе Бухары, не имела современных условий и удобных возможностей. Однако уникальный образовательный стиль и методика, установленные здесь, превратили простую сельскую школу в известное учебное заведение республиканского уровня.
Школа была основана в 2009 году как государственная специализированная общеобразовательная школа с углубленным изучением отдельных предметов. С 2014 года она была преобразована в специализированную государственную общеобразовательную школу-интернат No 1 с углубленным изучением отдельных предметов, входящую в состав областного управления народного образования. Постановлением Кабинета Министров от 9 августа 2019 года "О создании "Международной математической школы" в Каракульском районе Бухарской области" она была реорганизована в Международную математическую школу.
Во время визита главы государства в Бухарскую область в 2019 году была поставлена задача полностью отремонтировать здание Промышленного профессионального колледжа города и передать его в распоряжение школы. После этого здесь были проведены масштабные строительно-ремонтные работы. В частности, Президент выделил 44,7 миллиарда сумов на ремонт здания школы и благоустройство территории.
В здании имеются все необходимые условия, современное оборудование, 64 класса, актовые и спортивные залы, библиотека. Библиотека отремонтирована в соответствии с мировыми стандартами, и учащиеся могут свободно пользоваться необходимыми электронными и традиционными книгами. В школе также есть общежитие для учащихся.
Ежегодно в июле в Международную математическую школу принимаются учащиеся 7-х классов по 3 направлениям образования - экономика, техника и естественные науки - на основе экзаменов  Государственным центром тестирования.
Школьники за короткий срок добились определенных успехов. В частности, он завоевал 24 золотые, 15 серебряных и 17 бронзовых медалей на международных научных олимпиадах. На других международных и республиканских предметных олимпиадах завоевал более 100 медалей.
Среди школьников Остонова Севара удостоена Государственной премии имени Зульфии, Исмаилов Дониёр, Раджаббоев Лазизбек и Рахматов Анвар - Государственной премии "Мард ўғлон," Олимов Олимжон - памятного нагрудного знака "Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллиги."
За самоотверженность в сфере образования, достойный вклад в достижение высоких результатов учащимися и учителями 1 октября 2019 года в связи с Днем учителей и наставников директор международной школы Темир Рузиев Раджабович награжден орденом "Мехнат Шухрати."
Главе государства была представлена информация о проектах по популяризации опыта Международной математической школы и созданию ее филиалов в регионах. После этого были созданы филиалы этой школы в Навоийской, Сырдарьинской и Ташкентской областях.
В 2022 году по решению Ш.Мирзиёева здание Международной математической школы было передано в ведение Агентства Президентских образовательных учреждений, и школе было присвоено название Каракульской специализированной школы-интерната при Президентских образовательных учреждениях.
В настоящее время здесь более 60 квалифицированных преподавателей обучают 470 учащихся. Учебный процесс проводится в более углубленном порядке, чем в общеобразовательных школах. Ежеквартально агентство проводит 2 экзамена BSB и 1 экзамен CHSB в конце четверти для проверки знаний учащихся. Помимо учебных часов, организованы дополнительные кружки. Учащиеся могут посещать любые кружки по своему усмотрению.
Для культурного досуга молодежи с углубленным образованием в школе организуются различные праздничные мероприятия и беседы. В 2022 году среди школ нашей страны впервые был организован Ted Talks (беседа на английском языке по глобальным темам) учениками учителя английского языка школы Ферузы Бебутовой.
https://telegra.ph/file/db351c5257263faae05a1.jpg   Кроме того, в школе налажена Консалтинговая служба, которая информирует учащихся о местных вузах и международных конкурсах, грантах и стипендиях. На примере молодых людей, воспользовавшихся такими возможностями, можно сказать, что такие выпускники, как Джумакулов Мирфайз, Нармуратов Шохжахон, Олтмишов Жавохир, Аскаров Фаррух, Юсупов Руслан, Хамроев Бехзод, Мехмонова Шахризода, стали стипендиатами международных университетов.
В последние годы из-за высоких показателей приема выпускников школ в высшие учебные заведения и завоевания ими наибольшего количества медалей на международных олимпиадах родители со всех регионов нашей страны, даже из столицы, привозят своих детей в Каракуль для обучения.
Для получения дополнительной информации о достижениях школы и методах обучения вы можете обратиться по следующим адресам: