2013-yil oxirida Stack Exchange saytining matematika forumida Kleo (Cleo) taxallusi ostida yangi foydalanuvchi paydo bo‘ldi. Keyinroq uning profil ma’lumotlariga foydalanuvchi ayol ekanligi haqida tafsilot qo‘shildi. Ikki yil davomida u murakkab matematik savollarga, yechim qanday kelib chiqishiga izoh keltirmagan holda, to‘g‘ri javob berdi, shundan so‘ng g‘oyib bo‘ldi. Bu vaqt ichida Kleo forum foydalanuvchilari orasida afsonaga aylanib ulgurgan edi.
Foydalanuvchi kimligi 2025-yilda ma’lum bo‘ldi.
Forum ishtirokchilari o‘n yildan ortiq vaqt davomida ushbu profil ortida kim yashiringanini aniqlashga urindi. 2025-yilning boshiga kelibgina hisobni AQShda istiqomat qiluvchi o‘zbekistonlik dasturchi Vladimir Reshetnikov yaratgani ma’lum bo‘ldi. “Meduza” nashrida sirli Kleo nima uchun matematiklarni shunchalik qiziqtirgani va hisobning haqiqiy egasini topishga qanday erishilgani hikoya qilingan maqola e’lon qilindi. Maqolani Gazeta.uz nashri tarjima qildi.
Foydalanuvchilar o‘n yildan ortiq vaqt shaxsini aniqlashga uringan daho matematik Kleo o‘zbekistonlik bo‘lib chiqdi
Kleoning izohsiz javoblar:
Kleoning o‘zi haqida birinchi izohi
2014-yil oxirida profil tavsifida bitkoin-hamyon manzili paydo bo‘ldi, u orqali Kleoga javoblari uchun “minnatdorchilik bildirish” mumkin edi. 2015-yil boshida ma’lumotlar yana yangilandi va o‘shandan beri o‘zgarmadi:
“Mening haqiqiy ismim Kleo, ayol kishiman. Menda shunday kasallik borki, munozaralarda qatnashish yoki uzun javoblar yozish menga qiyinchilik tug‘diradi, buning uchun meni ma’zur tuting. Men matematikani sevaman va bu saytda, javoblarim hammaga ham foydali bo‘lmasligi mumkinligini tushungan holda, foydam tegishi uchun bor imkoniyatimni ishga solaman”.
Ikki yil ichida 39 ta javob
Atigi ikki yil ichida Kleo murakkab matematik masalalarga 39 ta javob e’lon qildi, eng oxirgisi — 2015-yil 31-dekabrda. Ularning barchasi to‘g‘ri va tez berilgan edi, lekin foydalanuvchi masalalarni qanday usulda yechganini tushuntiradigan hech qanday tafsilotlarsiz. Ba’zi hollarda javobning to‘g‘riligini hamjamiyatning boshqa a’zolari isbotlagan.
Kleoning javob berish uslubi forumning ba’zi ishtirokchilariga yoqmasdi. Foydalanuvchilarning g‘ashini keltirgan narsa shu ediki, ular tayyor javob olishar, lekin izoh muallifi bu yechimga qanday erishganini tushunmasdilar. Bu saytning asosiy maqsadi — hamfikrlar jamoasi bilan bilim almashishga zid edi. Ayrimlar sirli foydalanuvchining batafsil tushuntirishlar va hisob-kitoblarsiz izohlarini to‘laqonli javob deb hisoblamasdilar.
Forum afsonasi
Bu ikki yil ichida Kleo forumda afsonaga aylandi, uning qiyofasi esa qo‘shimcha tafsilotlar bilan boyiy boshladi. Masalan, u atigi 15 yoshda ekanligi haqida mish-mishlar tarqaldi, vaholanki, bu uning profilida ko‘rsatilmagan edi. Forum foydalanuvchilarida esa boshqa ishonchli ma’lumot manbalari (masalan, ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalar) mavjud emasdi. Uzoq vaqt davomida hamjamiyat a’zolari Kleo profili ortida kim yashiringanini aniqlashga urinishdi. Ba’zida hatto sirli hisob aynan ularga tegishli ekanligini da’vo qilgan odamlar ham paydo bo‘ldi. Lekin bu ma’lumotlar o‘z tasdig‘ini topmadi.
Kleo uchun taxminlar
Scientific American nashri saytida chiqadigan Science Quickly podkastining boshlovchilari 2023-yilda foydalanuvchilar tomonidan ilgari surilgan eng qiziqarli nazariyalarni eslab o‘tishdi. Masalan, hamjamiyat a’zolari Kleo nomi ortida eronlik Maryam Mirzaxoniy yashiringan bo‘lishi mumkinligini taxmin qilishgandi (u 2017-yilda 40 yoshida vafot etgan). U matematika sohasidagi eng nufuzli mukofot — Filds mukofotini qo‘lga kiritgan birinchi ayol edi.
Boshqalarning fikricha, bu savollarga avstraliyalik va amerikalik matematik, Los-Anjelesdagi Kaliforniya universiteti professori Terens Tao javob berardi. Podkast boshlovchilari izoh so‘rab hatto uning o‘ziga ham murojaat qilishgan, lekin u bu mish-mishlarni rad etgan. Shuningdek, yechimlarni qandaydir superkompyuter berayotgan bo‘lishi mumkin, degan nazariyalar ham ilgari surilgan, biroq o‘sha paytlarda (hozir ham) kompyuter dasturlarining bunday murakkab integrallarni yechish imkoniyatlari juda cheklangan edi.
Eng aql bovar qilmas taxmin
Eng aql bovar qilmas taxmin Stiven Xoking bilan bog‘liq bo‘lgan. Mashhur britaniyalik nazariyotchi-fizik 2018-yilda, Kleo g‘oyib bo‘lganidan ancha o‘tib vafot etgan. Ba’zi foydalanuvchilar olim shu tarzda ko‘ngil yozgan bo‘lishi mumkinligini taxmin qilishgan edi. Bundan tashqari, bu nazariyaga profilda tilga olingan sirli kasallik ham mos kelardi. Uning kimligini aniqlash forum doirasidan tashqariga chiqib ketdi.
Shunday payt bo‘ldiki, Kleoning kim ekanligini aniqlashga urinishlar matematika forumi doirasidan tashqariga chiqib ketdi. Reddit tadqiqotlaridan birida kasallik haqidagi ma’lumotlar haqiqatga to‘g‘ri kelmasligi ta’kidlangan edi. Kleoning aksariyat izohlari hozirda o‘chirib tashlangan. Biroq forum ishtirokchilarining bilvosita guvohliklariga ko‘ra, u bir paytlar javoblarni sharhlashni istamasligini kasalligi bilan emas, balki diniy sabablar bilan izohlagan va o‘zini “Namagiri kohini” deb atagan. Ushbu ma’budaga u o‘z profilida iqtibos keltirgan matematik Srinivasa Ramanujan sig‘ingan.
Kleo – butun bir jamoa
Boshqa bir tadqiqotda evilscientist311 taxallusli foydalanuvchi Kleoning faollik davrlarini kuzatishga va u aloqada bo‘lgan boshqa hisoblar ro‘yxatini tuzishga uringan. U umumiy fonda ajralib turadigan bir nechta hisoblarni, jumladan, Vladimir Reshetnikov va Laila Podlesny ismli profillarni aniqlagan. Oxirgi hisobdan, jumladan, javobidan so‘ng Kleoga e’tibor qaratilgan savol ham berilgan. Biroq, tadqiqot o‘tkazgan foydalanuvchi Kleo hisobining muallifligini aniq bir shaxsga bog‘lamagan va bu jamoaviy ijod mahsuli degan xulosaga kelgan:
“Shaxsan men, universitetda tanishgan bir guruh do‘stlar Kleo hisobini yaratishga qaror qilgan, deb o‘ylayman. Unda bir kishi boshqa hisoblar tomonidan e’lon qilingan masalalarga javob bergan (albatta, ular oldindan yechilgan bo‘lgan). Ular hisobni matematika fakultetida o‘qish davrining o‘rtalarida yaratishgan va uni o‘qishni tugatgunga qadar ishlatishda davom etishgan. Shundan so‘ng ular ish topib, o‘z yo‘llaridan ketishgan, shuning uchun Kleo hisobi boshqa ishlatilmagan”.
Jo Makkennning tadqiqot videoroligi
Umuman olganda, tadqiqot muallifi to‘g‘ri yo‘lda bo‘lgan, lekin unchalik aniq xulosa chiqarmagan. Ko‘rinib turibdiki, Kleo hisobi baribir bir kishiga tegishli bo‘lgan. Yanvar oyi oxirida bloger Jo Makkenn ushbu tadqiqot asosida videorolik tayyorladi. U ham forumning ba’zi foydalanuvchilari faol bo‘lgan davrlarda g‘alati holatlarni payqagan, lekin aniq xulosalar chiqarish uchun ma’lumotlar yetarli emas, deb hisobladi.
Lekin bu rolik tomoshabinlardan birini Kleo bilan eng ko‘p muloqot qilgan foydalanuvchilar o‘rtasida qandaydir bog‘liqlik bor-yo‘qligini tekshirishga undadi. Leyla Podlesnyning profilida Gmail pochta manzili ko‘rsatilgan edi. Foydalanuvchi ushbu hisobga kirishga urinib ko‘rgan, so‘ngra go‘yoki unutilgan parolni tiklashni so‘ragan. Bu unga zaxira elektron manzilining bir nechta birinchi harflarini ko‘rish imkonini bergan va ular Vladimir Reshetnikovning profilida ko‘rsatilgan elektron pochta manzili bilan bir xil bo‘lib chiqqan.
Reshetnikovga to‘g‘ridan to‘g‘ri murojaat
Bularning barchasi haqida Jo Makkenn 17-fevralda namoyish etilgan ikkinchi videoroligida so‘zlab berdi. Blogerning ta’kidlashicha, u Reshetnikovga to‘g‘ridan-to‘g‘ri murojaat qilgan hamda u Kleo va Leyla hisoblari, shuningdek, yana ikkita hisob unga tegishli ekanligini tasdiqlashga majbur bo‘lgan.
Darvoqe, Kleoning kimligi sal oldinroq, 8-fevralda ma’lum bo‘lgan edi. Chamasi, Vladimir Reshetnikov videorolikning chiqishini kutmaslikka qaror qilgan va Makkenn unga izoh so‘rab murojaat qilganidan so‘ng, o‘zining Stack Exchange’dagi profilida Base64 formatidagi kodlangan xabarni joylashtirdi. Reddit foydalanuvchilari uni rasshifrovka qilishdi va unda “Kleoning yaratuvchisi” iborasi yozilganini aniqlashdi. Leyla Podlesny va Oksana Gimmelning profillarida yana bir kodlangan xabar paydo bo‘ldi: “Vladimir Reshetnikov tomonidan yaratilgan Kleoning alter egosi”.
U – O‘zbekiston Milliy universiteti bitiruvchisi
Reshetnikovning o‘zi X ijtimoiy tarmog‘ida “mea culpa” (lotinchadan tarjima qilinganda “mening aybim”) iborasi bilan Kleoning yaratilishiga aloqadorligini tasdiqladi, shuningdek, boshqa xabarlarga javoblarida ba’zi tafsilotlarni oshkor qildi. Xususan, u haqiqatni oshkor qilishni rejalashtirmagani, biroq Jo Makkenn unga dalillarni taqdim etganidan keyin shunday qilishga majbur bo‘lganini aytdi.
Vladimir Reshetnikovning so‘zlariga ko‘ra, u 45 yoshda. Uning GitHub’dagi hisobida havola qilingan LinkedIn profilida to‘qsoninchi yillar oxirida O‘zbekiston Milliy universitetida nazariy fizika yo‘nalishida tahsil olgani ko‘rsatilgan. Reshetnikov bir necha yil Toshkentda dasturiy ta’minot ishlab chiqaruvchisi bo‘lib faoliyat yuritgan, shundan so‘ng avvaliga Rossiyaga, keyin esa AQShga ko‘chib o‘tgan.
Uning hozirgi kundagi ish joyi ko‘rsatilmagan, lekin o‘tmishda u turli vaqtlarda (jami sakkiz yildan ortiq) Microsoft korporatsiyasida ishlagan. Shu jumladan, Kleoning profili faol bo‘lgan davrda ham.
Foydalanuvchilar uchun sirli ayol qiziqroqmidi?
Sirli matematik ayol obrazini yaratish qarorini Reshetnikov o‘zining savollari va muhokama qilishni taklif etgan matematik masalalari forum ishtirokchilarining e’tiborini tortmaganligi bilan izohladi. Makkennning aytishicha, Kleoning xabarlari aslida boshqa foydalanuvchilarga turtki bergan: izohsiz javob ularni u yoki bu integralni yechishga undagan. Shu bilan birga, blogerning ta’kidlashicha, Reshetnikov har doim ham bu javoblarning to‘g‘riligiga ishonmagan.
Foydalanuvchilar o‘n yil oldingi sirni ochib, haqiqatda hech qanday daho Kleo mavjud emasligiga ishonch hosil qilganlariga qaramay, aftidan, bu ularni unchalik xafa qilmadi. Ehtimol, ularning ko‘pchiligiga eng murakkab integrallarni osongina yechadigan sirli ayol obrazi yoqqan.
“Kleo g‘oyasining o‘zi muhim, uning haqiqatda mavjud yoki yo‘qligi emas… xuddi Iso kabi”, — deb yozgan foydalanuvchilardan biri.

Новости 25/02/2025 Неизвестный гений-математик Клео оказался узбекским программистом
В конце 2013 года на математическом форуме сайта Stack Exchange появился новый пользователь под псевдонимом Клео (Cleo). Позже в её профильные данные была добавлена информация о том, что пользовательница - женщина. В течение двух лет он правильно отвечал на сложные математические вопросы, не объясняя, как возникает решение, после чего исчез. К этому времени Клео уже стал легендой среди пользователей форума.
Идентификация пользователя стала известна в 2025 году.
Участники форума пытались выяснить, кто скрывался за этим профилем более десяти лет. Только к началу 2025 года стало известно, что учётную запись создал программист из Узбекистана Владимир Решетников, проживающий в США. В "Медузе" была опубликована статья о том, почему таинственный Клео так заинтересовал математиков и как удалось найти истинного владельца вычисления. Статью перевело издание Gazeta.uz.
Гениальный математик Клео, которого пользователи пытались идентифицировать более десяти лет, оказался узбекистанцем.
Ответы Клео без комментариев:
•   11 ноября 2013 года один из участников математического форума Stack Exchange обратился за помощью в решении интегрального уравнения. Через четыре с половиной часа он получил правильный ответ от пользователя под псевдонимом Клео. Однако автор ответа не объяснил, как возникло это решение, и вообще не оставил никаких дополнительных комментариев.
•   Это был второй ответ Клео на форуме и до сих пор считается самым популярным. Первый он опубликовал несколько дней назад, но на поиск решения потребовалось больше времени - почти 19 часов. Другие участники форума заинтересовались загадочным математиком и решили проверить его профиль. В нем были две цитаты Гаусса (великого немецкого математика Карла Фридриха Гаусса) и Рамануджана (индийского математика Сринивасы Рамануджана), а также еще одна фраза: "Помните, что вы не ограничены одной системой аксиом. Вы можете придумать свое в любой момент - просто задействуйте свою интуицию и воображение."
Первое замечание Клео о себе
В конце 2014 года в описании профиля появился адрес биткойн-кошелька, через который можно было "благодарить" Клео за ответы. В начале 2015 года данные снова были обновлены и с тех пор не менялись:
"Меня зовут Клео, я женщина. У меня есть такая болезнь, что мне трудно участвовать в дискуссиях или писать длинные ответы, извините меня за это. Я люблю математику и делаю все возможное, чтобы быть полезным на этом сайте, понимая, что мои ответы могут быть полезны не всем."
39 ответов за два года
Всего за два года Клео опубликовал 39 ответов на сложные математические задачи, последний - 31 декабря 2015 года. Все они были даны правильно и быстро, но без каких-либо подробностей, объясняющих, как пользователь решал задачи. В некоторых случаях правильность ответа была доказана другими членами сообщества.
Некоторым участникам форума не понравился стиль ответа Клео. Пользователей раздражало то, что они получали готовые ответы, но не понимали, как автор комментария добился такого решения. Это противоречило основной цели сайта - обмениваться знаниями с сообществом единомышленников. Некоторые не считали комментарии анонимного пользователя без подробных объяснений и расчетов полноценным ответом.
Легенда Форума
В течение этих двух лет Клео стал легендой на форуме, а его образ начал обогащаться дополнительными деталями. Например, ходили слухи, что ему всего 15 лет, хотя это не было указано в его профиле. У пользователей форума не было других надежных источников информации (например, страниц в социальных сетях). Долгое время члены сообщества пытались выяснить, кто скрывается за профилем Клео. Иногда даже появлялись люди, утверждавшие, что таинственный счет принадлежит именно им. Однако эти данные не подтвердились.
Предположения для Клео
Ведущие подкаста Science Quickly, выходящего на сайте Scientific American, вспомнили самые интересные теории, выдвинутые пользователями в 2023 году. Например, члены сообщества предположили, что за именем Клео могла скрываться иранка Марьям Мирзахани (она умерла в 2017 году в возрасте 40 лет). Она была первой женщиной, получившей самую престижную награду в области математики - Филдсскую премию.
Другие считали, что на эти вопросы отвечал австралийский и американский математик, профессор Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе Теренс Тао. Ведущие подкаста даже обратились к нему за комментарием, но он опроверг эти слухи. Также, решения могут быть предоставлены каким-то суперкомпьютером были также выдвинуты теории о том, что это возможно, но в то время (и до сих пор) возможности компьютерных программ решать такие сложные интегралы были очень ограничены.
Самое невероятное предположение
Самое невероятное предположение было связано со Стивеном Хокингом. Известный британский физик-теоретик умер в 2018 году, спустя много времени после исчезновения Клео. Некоторые пользователи предполагали, что ученый, возможно, развлекался таким образом. Кроме того, этой теории соответствовала таинственная болезнь, упомянутая в профиле.
Его идентификация вышла за рамки форума.
Было время, когда попытки определить, кто такой Клео, вышли за рамки математического форума. В одном из исследований Reddit утверждалось, что информация о болезни не соответствует действительности. Большинство комментариев Клео сейчас удалены. Однако, согласно косвенным свидетельствам участников форума, он однажды объяснил своё нежелание комментировать ответы не болезнью, а религиозными причинами и назвал себя "жрецом Намагири." Этой богине поклонялся математик Сриниваса Рамануджан, которого она цитировала в своём профиле.
Клео - целая команда
В другом исследовании пользователь под псевдонимом evilscientist311 попытался проследить периоды активности Клео и составить список других аккаунтов, с которыми он контактировал. Она идентифицировала несколько аккаунтов, которые выделялись на общем фоне, включая профили под именами Владимир Решетников и Лайла Подлесный. После финального зачёта, в том числе после ответа, был задан вопрос, который обратил внимание на Клео. Однако пользователь, проводивший исследование, не приписывал авторство аккаунта Клео конкретному лицу и пришел к выводу, что это продукт коллективного творчества:
"Лично я думаю, что группа друзей, с которыми я познакомился в университете, решила создать аккаунт Клео. В ней один человек отвечал на вопросы, опубликованные другими аккаунтами (конечно, они были решены заранее). Они создали счёт в середине своего обучения на математическом факультете и продолжали использовать его до окончания учёбы. После этого они нашли работу и пошли своей дорогой, поэтому счет Клео больше не использовался."
Исследовательский видеоролик Джо Маккенна
В целом, автор исследования был на верном пути, но не сделал точного вывода. Очевидно, что счет Клео все же принадлежал одному человеку. В конце января блогер Джо Маккенн подготовил видеоролик на основе этого исследования. Он также заметил странные случаи, когда некоторые пользователи форума были активны, но считал, что данных недостаточно, чтобы сделать четкие выводы.
Но этот ролик побудил одного из зрителей проверить, есть ли какая-то связь между Клео и пользователями, с которыми он общался больше всего. В профиле Лейлы Подлесной был указан адрес электронной почты Gmail. Пользователь попытался войти в эту учетную запись, а затем якобы попросил восстановить забытый пароль. Это позволило ему увидеть несколько первых букв резервного адреса электронной почты, которые оказались идентичными адресу электронной почты, указанному в профиле Владимира Решетникова.
Прямое обращение к Решетникову
Обо всем этом Джо Маккенн рассказал во втором видеоролике, который вышел в эфир 17 февраля. Блогер утверждает, что он напрямую обращался к Решетникову, и тот был вынужден подтвердить, что ему принадлежат аккаунты Клео и Лейлы, а также еще два аккаунта.
Кстати, личность Клео была раскрыта чуть раньше, 8 февраля. Видимо, Владимир Решетников решил не ждать выхода видеоролика и после того, как Маккенн обратился к нему за комментарием, разместил в своем профиле на Stack Exchange кодированное сообщение в формате Base64. Пользователи Reddit расшифровали его и обнаружили фразу "Создатель Клео." В профилях Лейлы Подлесного и Оксаны Гиммель появилось еще одно кодированное сообщение: "альтер-эго Клео, созданное Владимиром Решетниковым."
Он - выпускник Национального университета Узбекистана.
Сам Решетников подтвердил свою причастность к созданию Клео с фразой "mea culpa" (в переводе с латыни "моя вина") в социальной сети X, а также раскрыл некоторые детали в своих ответах на другие сообщения. В частности, он заявил, что не планировал раскрывать правду, но был вынужден сделать это после того, как Джо Маккенн предоставил ему доказательства.
По словам Владимира Решетникова, ему 45 лет. В его профиле в LinkedIn, ссылаясь на его аккаунт на GitHub, указано, что он изучал теоретическую физику в Национальном университете Узбекистана в конце девяностых. Несколько лет Решетников работал разработчиком программного обеспечения в Ташкенте, после чего переехал сначала в Россию, а затем в США. Его нынешнее место работы не указано, но в прошлом он работал в корпорации Microsoft в разное время (более восьми лет в общей сложности). В том числе и в период, когда профиль Клео был активен.
Была ли таинственная женщина интереснее для пользователей?
Решение создать образ загадочной женщины-математика Решетников объяснил тем, что его вопросы и математические задачи, которые он предложил обсудить, не привлекли внимания участников форума. По словам Маккенна, сообщения Клео фактически мотивировали других пользователей: необъясненный ответ побуждал их решать тот или иной интеграл. При этом блогер отмечает, что Решетников не всегда верил в правильность этих ответов.
Несмотря на то, что пользователи раскрыли секрет десятилетней давности и убедились, что в действительности не существует никакого гения Клео, это, по-видимому, их не слишком расстроило. Возможно, многим из них понравился образ загадочной женщины, которая легко решает самые сложные интегралы.
"Сама идея Клео важна, а не то, существует она на самом деле или нет... так же, как и Иисус," - написал один из пользователей.