28-fevral kuni Nukus shahrida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bilan hamkorlikda “Dual ta’limni tashkil etishning afzalliklari” mavzusidagi respublika forumi bo‘lib o‘tdi.
Forumda Qoraqalpog‘iston Respublikasida faoliyat yuritayotgan kasbiy ta’lim tashkilotlari, vazirlik va korxonalar mutasaddilari ishtirok etdi. Ishtirokchilar kasbiy ta’lim tashkilotlarida dual ta’limni yo‘lga qo‘yish borasida amalga oshirilayotgan ishlar va natijalar bilan tanishdi.
Tadbirda mamlakatimizda yoshlarning kasblar va mutaxassisliklarni egallashga bo‘lgan qiziqishini qo‘llab-quvvatlash, kasbiy ta’lim tizimida dual ta’limni tashkil etish va bu borada amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Forumda respublikamizda dual ta’limni rivojlantirish istiqbollari, Germaniya tajribasi hamda o‘quvchi, korxona, ta’lim muassasasi va davlat hamkorligi haqida ma’lumot berildi. Qoraqalpog‘iston Respublikasida 31 ta kasbiy ta’lim muassasasida 745 ta korxona va tashkilotlar bilan hamkorlikda dual ta’lim yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, 1716 nafar o‘quvchi kasb va mutaxassislik sirlarini o‘rganmoqda.
Kelgusida Amudaryo, Qorao‘zak, Qo‘ng‘irot tumanlari va Nukus shahridagi texnikumlarda 10 dan ortiq kasb va mutaxassislik bo‘yicha dual ta’lim yo‘lga qo‘yilib, qamrov darajasini 3000 o‘quvchiga, kasblar sonini 20 ga, hamkor tashkilotlar sonini 1000 ga yetkazish rejalashtirilgan.
Forum doirasida kasbiy ta’lim tashkilotlari bilan vazirlik va korxonalar o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha tegishli shartnomalar imzolandi.
Forum dual ta’limni amaliyotga keng joriy etishning ahamiyati, mavjud muammolar va ularning yechimlari, kelgusidagi rejalar muhokamasi va savol-javoblar bilan davom etdi.

Новости 01/03/2025 В Нукусе впервые организован республиканский форум, посвященный дуальному образованию
28 февраля в Нукусе совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций и Германским обществом международного сотрудничества (GIZ) состоялся республиканский форум на тему "Преимущества организации дуального образования."
В форуме приняли участие представители профессиональных образовательных организаций, министерств и предприятий, действующих в Республике Каракалпакстан. Участники ознакомились с проводимой работой и результатами по внедрению дуального образования в организациях профессионального образования.
На мероприятии обсуждались вопросы поддержки интереса молодежи к профессиям и специальностям в нашей стране, организации дуального образования в системе профессионального образования и проводимой в этом направлении работы.
На форуме была представлена информация о перспективах развития дуального образования в нашей республике, опыте Германии, а также о сотрудничестве учащихся, предприятий, образовательных учреждений и государства. В Республике Каракалпакстан в 31 профессиональном образовательном учреждении в сотрудничестве с 745 предприятиями и организациями налажено дуальное обучение, 1716 учащихся изучают секреты профессий и специальностей.
В будущем в техникумах Амударьинского, Караузякского, Кунградского районов и города Нукуса будет налажено дуальное обучение по более чем 10 профессиям и специальностям, планируется увеличить охват до 3000 учащихся, количество профессий - до 20, количество партнерских организаций - до 1000.
В рамках форума были подписаны соответствующие соглашения о сотрудничестве между организациями профессионального образования, министерствами и предприятиями.
Форум продолжился обсуждением важности широкого внедрения дуального образования в практику, существующих проблем и их решений, планов на будущее и вопросов и ответов.