28-fevral kuni Nukus shahrida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) bilan hamkorlikda “Dual ta’limni tashkil etishning afzalliklari” mavzusidagi respublika forumi bo‘lib o‘tdi.
Forumda Qoraqalpog‘iston Respublikasida faoliyat yuritayotgan kasbiy ta’lim tashkilotlari, vazirlik va korxonalar mutasaddilari ishtirok etdi. Ishtirokchilar kasbiy ta’lim tashkilotlarida dual ta’limni yo‘lga qo‘yish borasida amalga oshirilayotgan ishlar va natijalar bilan tanishdi.
Tadbirda mamlakatimizda yoshlarning kasblar va mutaxassisliklarni egallashga bo‘lgan qiziqishini qo‘llab-quvvatlash, kasbiy ta’lim tizimida dual ta’limni tashkil etish va bu borada amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Forumda respublikamizda dual ta’limni rivojlantirish istiqbollari, Germaniya tajribasi hamda o‘quvchi, korxona, ta’lim muassasasi va davlat hamkorligi haqida ma’lumot berildi. Qoraqalpog‘iston Respublikasida 31 ta kasbiy ta’lim muassasasida 745 ta korxona va tashkilotlar bilan hamkorlikda dual ta’lim yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, 1716 nafar o‘quvchi kasb va mutaxassislik sirlarini o‘rganmoqda.
Kelgusida Amudaryo, Qorao‘zak, Qo‘ng‘irot tumanlari va Nukus shahridagi texnikumlarda 10 dan ortiq kasb va mutaxassislik bo‘yicha dual ta’lim yo‘lga qo‘yilib, qamrov darajasini 3000 o‘quvchiga, kasblar sonini 20 ga, hamkor tashkilotlar sonini 1000 ga yetkazish rejalashtirilgan.
Forum doirasida kasbiy ta’lim tashkilotlari bilan vazirlik va korxonalar o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha tegishli shartnomalar imzolandi.
Forum dual ta’limni amaliyotga keng joriy etishning ahamiyati, mavjud muammolar va ularning yechimlari, kelgusidagi rejalar muhokamasi va savol-javoblar bilan davom etdi.

On February 28, a republican forum on "Advantages of Organizing Dual Education" was held in Nukus in cooperation with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation and the German Society for International Cooperation (GIZ).
Representatives of vocational education organizations, ministries, and enterprises operating in the Republic of Karakalpakstan participated in the forum. The participants familiarized themselves with the work being carried out and the results of implementing dual education in vocational education organizations.
At the event, issues of supporting young people's interest in acquiring professions and specialties, the organization of dual education in the vocational education system, and the work being carried out in this direction were discussed.
At the forum, information was presented on the prospects for the development of dual education in our republic, the experience of Germany, as well as cooperation between students, enterprises, educational institutions, and the state. In the Republic of Karakalpakstan, dual education has been established in 31 vocational educational institutions in cooperation with 745 enterprises and organizations, and 1,716 students are learning the secrets of professions and specialties.
In the future, it is planned to introduce dual education in more than 10 professions and specialties in the technical schools of Amudarya, Karauzyak, Kungrad districts and the city of Nukus, bringing the level of coverage to 3000 students, the number of professions to 20, and the number of partner organizations to 1000.
Within the framework of the forum, relevant cooperation agreements were signed between vocational education organizations, ministries, and enterprises.
The forum continued with a discussion of the importance of the widespread introduction of dual education into practice, existing problems and their solutions, future plans, and a question-and-answer session.