Repostlar 07/01/2025 Talaba almashinuvi yoki akademik mobillik haqida
Akademik mobillik – talaba yoki o'qituvchilarning mamlakatidagi yoki xorijdagi OTMlarda kelishuv asosida ma'lum muddat o'qish yoki dars berishini anglatadi.
Mobil talabalar, asosan, 2 guruhga bo‘linadi:
erkin harakatlanuvchilar – bunday turdagi talabalar o'z xohish va tashabbuslari bilan ta'lim olish uchun boshqa hududlarga borishadi;
dastur doirasidagi talabalar – bunda OTMning o'zi yoki uning biror fakulteti boshqa OTM bilan kelishgan holda talabalar uchun o'zaro almashinuv dasturlarini amalga oshiradi. Dasturlar milliy va xalqaro darajada ham bo'lishi mumkin.
Talabalar ma'lum muddat boshqa bir OTMda o'qishi uchun eng katta imkoniyat – talaba almashinuv dasturlari hisoblanadi.
Bunda talaba o'zi o'qiyotgan OTM bilan hamkor bo'lgan xorij yoki boshqa viloyatdagi OTMlaridan birida ma'lum muddat o'qib qaytishi mumkin.
Almashinuv dasturlari qisqa – 1 haftadan 3 oygacha, uzoq –  6 oydan bir yilgacha bo'lishi mumkin.
Talabalarni o'zaro almashtirish dasturi – bu turli ta'lim muassalari o'rtasida talabalarni o'zaro ma'lum muddatga almashtirish bo'yicha tuziladigan kelishuvdur. Bu kabi dasturlar oliygoh talabalarini 1 yoki 2 o'quv semestri davomida xorijda o'qish imkonini beradi. Talabalar almashinuvi oliygohlar orasida tuzilgan hamkorlik shartnomalari asosida amalga oshiriladi.

Academic mobility means that students or teachers study or teach at universities in their country or abroad for a certain period of time based on an agreement.
Mobile students are mainly divided into 2 groups:
freelancers - students of this type travel to other regions to study on their own will and initiative;
students within the program - in this case, the university itself or one of its faculties, in agreement with another university, implements exchange programs for students. Programmes can also be at the national and international levels.
Student exchange programs are the greatest opportunity for students to study at another university for a certain period of time.
In this case, the student can study for a certain period of time at one of the universities abroad or in another region, which is in partnership with the university where they study.
Exchange programs can be short - from 1 week to 3 months, long - from 6 months to one year.
A student exchange program is an agreement between different educational institutions to exchange students for a specific period of time. Such programs allow university students to study abroad for 1 or 2 academic semesters. The exchange of students is carried out on the basis of cooperation agreements concluded between universities.
Through this, the student will have the opportunity to exchange knowledge in another regional or foreign university.