Statistika agentligining hisob-kitoblariga ko‘ra joriy yilning yanvar-sentyabr oylarida o'zbekistonliklar o‘qish maqsadida ko‘proq Tojikiston Respublikasiga borayotgani ma’lum qilindi.
Qayd etilgan ma’lumotlarga qaraganda, 30,4 ming nafar O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari o‘qish maqsadida chet davlatlariga borgan. Mazkur ko‘rsatgich o‘tgan yilning mos davri bilan solishtirganda 3,2 % yoki 952 nafarga ortgan.
2024-yilning yanvar-sentyabr oylarida o‘qish uchun chet elga ketgan respublikamiz fuqarolari mamlakatlar bo‘yicha quyidagicha:

Articles 08/11/2024 Which country do Uzbeks mainly go to study?
According to the calculations of the Statistics Agency, it was reported that in January-September of this year, Uzbeks are more likely to travel to the Republic of Tajikistan to study.
According to the data, 30.4 thousand citizens of the Republic of Uzbekistan went to foreign countries to study. This indicator increased by 3.2% or 952 people compared to the corresponding period last year.
Citizens of our republic who went abroad for study in January-September 2024 by country are divided into the following categories: