Repostlar 19/02/2025 Talaba farzandli bo‘lsa, OTMdan suyunchi puli oladimi?
Qonunchilikka ko‘ra, istalgan oilada farzand tug‘ilganda bir martalik nafaqa puli beriladi. Bu xalq tilida “suyunchi puli” deyiladi.
Ushbu “suyunchi puli” ota-ona nima ish qilishidan qatʼi nazar barcha fuqarolarga beriladi, xoh davlat ishida, xoh xususiy sektorda ishlasin, xoh ishsiz bo‘lsin, xoh talaba bo‘lsin, farqi yo‘q. Hamma oladi.
Maʼlumot uchun: “suyunchi puli” summasi mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 70,3 foizi deb belgilangan.  Yaʼni hozirgi kunda 738 ming 150 so‘mni tashkil etadi.
Bir necha yillar oldin ushbu “suyunchi puli”ni ishlayotganlar ish joyidan, o‘qiyotganlar o‘qish joyidan, ishsizlar esa Nafaqa jamg‘armasidan olar edi. Ammo bu tizim o‘zgarib ketganiga 4 yil bo‘ldi.
Bugungi kunda bola tug‘ilganda “suyunchi puli” olish uchun hech qayoqqa murojaat qilish shart emas. Kimgadir ariza berish ham, qayoqqadir borib uchrashish ham shart emas. Barchasi avtomatlashgan.
Bola tug‘ilganda avtomatlashgan tizimning o‘zi JShShIR raqam beradi, tug‘ilganlik guvohnomasini rasmiylashtirish uchun ariza yuboradi, bog‘chaga navbatga qo‘yadi, poliklinikaga ro‘yxatga kiritadi. Xuddi shunday “suyunchi puli” ham ota-onadan birining plastik kartasiga avtomat tushadi. Yana qaytaraman, buning uchun hech qayoqqa borish yoki ariza berish shart emas.
Xulosa: bola tug‘ilganda rektor nomiga ariza bersak, pul olarkanmiz, degan xabarlar eski. Hozir bunaqa tizim yo‘q.

Репосты 19/02/2025 Если у студента родился ребенок, получит ли он деньги от университета?
Согласно законодательству, при рождении ребенка в любой семье выплачивается единовременное пособие. В народе это называется "суюнчи пули."
Эти "суюнчи пули" будут выплачиваться всем гражданам независимо от того, чем занимаются их родители, будь то работающие на государственной службе, в частном секторе, безработные или студенты. Все берут.
Для справки: сумма "суюнчи пули" установлена в размере 70,3% от минимального размера оплаты труда.  То есть, в настоящее время это составляет 738 150 сумов.
Несколько лет назад эти "суюнчи пули" получали те, кто работал, по месту работы, те, кто учился, по месту учебы, а безработные - из Пенсионного фонда. Но прошло 4 года с тех пор, как эта система изменилась.
Сегодня не нужно никуда обращаться, чтобы получить "суюнчи пули" при рождении ребенка. Не нужно ни подавать заявление кому-то, ни идти куда-то на встречу. Всё автоматизировано.
При рождении ребенка автоматизированная система сама присваивает ПИНФЛ, отправляет заявление на оформление свидетельства о рождении, ставит в очередь в детский сад, регистрирует в поликлинике. Точно так же "суюнчи пули" автоматически поступают на пластиковую карту одного из родителей. Повторяю, для этого не нужно никуда идти или подавать заявление.
Вывод: сообщения о том, что если мы подадим заявление на имя ректора при рождении ребенка, то получим деньги, устарели. Сейчас такой системы нет.