Vazirlar Mahkamasining 59-sonli qarorida tegishli moliya yilida oliy ta’lim muassasalarida stipendiya to‘lovlari uchun rejalashtirilgan budjet mablag‘lariga nisbatan 10 foiz hamda to‘lov-kontrakt bo‘yicha rejalashtirilgan tushumlarning 2 foiz miqdoridagi mablag‘lar hisobiga Talabalarni rag‘batlantirish jamg‘armasini (keyingi o‘rinlarda Jamg‘arma deb ataladi) tashkil etish belgilangan.
Biroq, bizga kelgan ma'lumotlarga ko'ra, ko'plab oliy ta'lim muassasalarida bu rag'bat puli berilmayotgan va ishlatilmaganligi haqida murojaatlar kelmoqda. Yil tugashiga ham 1 oydan ko'proq vaqt qolyapti. Iqtidorli talabalarni ushbu jamg'arma hisobidan rag'batlantirish lozim.

Новости 25/11/2024 Поощряются ли студенты за счет "Фонда стимулирования студентов"?
Постановлением Кабинета Министров No 59 определено создание Фонда стимулирования студентов (далее - Фонд) в соответствующем финансовом году за счет средств в размере 10 процентов от бюджетных средств, запланированных на выплату стипендий в высших образовательных учреждениях, и 2 процентов от плановых поступлений по контракту.
Однако, по информации, поступившей к нам, во многих высших учебных заведениях поступают обращения о том, что эти деньги не выплачиваются и не используются. До конца года остается более 1 месяца. За счет этого фонда необходимо поощрять талантливых студентов.