Avvalroq, “Ta’lim to‘g‘risida”gi Qonunning yangi tahriri tasdiqlangani haqida xabar bergan edik.
Hujjat 1997 yildan buyon amal qilib kelayotgan eskirgan “Ta’lim to‘g‘risida” va “Kadrlar tayyorlash milliy dasturi to‘g‘risida”gi qonunlarni almashtiradi. “Norma” yangi qonunning asosiy farqlari haqida qisqachama’lumot berdi.
Birinchidan, ta’lim olish shakllarining tasnifi kengaytirildi:
- ishlab chiqarishdan ajralgan (kunduzgi) va ajralmagan holda (sirtqi, kechki, masofaviy);
- nazariy - ta’lim tashkiloti negizida, amaliy - ta’lim oluvchining ish joyida birga olib boriladigan dual ta’lim;
- oilada ta’lim olish va mustaqil ta’lim olish;
- katta yoshdagilarni o‘qitish va ularga ta’lim berish;
- jismoniy, aqliy, sensor (sezgi) yoki ruhiy nuqsonlari bo‘lgan bolalar (shaxslar) uchun inklyuziv ta’lim;
- eksternat tartibidagi ta’lim - o‘quv dasturlarini mustaqil ravishda o‘zlashtirishni o‘z ichiga olib, uning yakunlari bo‘yicha ta’lim oluvchilardan davlat ta’lim muassasalarida yakuniy va davlat attestatsiyalaridan o‘tish;
- mudofaa, xavfsizlik va huquqni muhofaza qilish faoliyati sohasida kadrlar tayyorlash.
Ikkinchidan, Vazirlar Mahkamasi, Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi (Ta’lim inspeksiyasi), Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi, shuningdek soha vazirliklari va mahalliy davlat hokimiyati organlarining vakolatlari tafsilotlari bilan aniqlashtirildi.
Uchinchidan, ta’lim jarayonining barcha ishtirokchilarining huquqiy maqomiga ko‘proq etibor qaratilgan:
- ta’lim tashkilotlari – ularni tashkil etish, qayta tashkil etish va tugatish, ustavga talablar;
- pedagogik xodimlar, ta’lim oluvchilar, ularning ota-onalari va boshqa qonuniy vakillari – huquqlar, majburiyatlar va kafolatlar bo‘yicha. Ta’lim-tarbiya jarayoni ishtirokchilarini ijtimoiy himoya qilish chora-tadbirlari belgilangan.
To‘rtinchidan, davlat ta’lim standartlari va talablari, o‘quv jarayoniga o‘quv rejalari va dasturlarini, ta’lim sohasiga eksperimental va innovatsion faoliyat ta’limni joriy etish bilan bog‘liq masalalar tartibga solingan. O‘qishga qabul qilish, jumladan maqsadli qabul qilish mexanizmi bayon etilgan.
Beshinchidan, davlat tomonidan tartibga solish va nazorat qilish dastaklari reglamentlangan:
a) birinchilarga quyidagilar kiradi:
- nodavlat ta’lim tashkilotlarining faoliyatini litsenziyalash – litsenziyalar Ta’lim inspeksiyasi tomonidan cheklanmagan muddatga, har bir ta’lim turi uchun alohida beriladi;
- ta’lim tashkilotlarini attestatsiyadan va davlat akkreditatsiyasidan o‘tkazish – Ta’lim inspeksiyasi tomonidan 5 yil muddatga amalga oshiriladi. Bunda nodavlat ta’lim tashkilotlari litsenziya olingan kundan e’tiboran 5 yil davomida akkreditatsiyadan o‘tgan deb hisoblanadi, bu muddat tugagach, ushbu attestatsiya va akkreditatsiyadan o‘tkaziladi. Davlat akkreditatsiyasidan o‘tgan tashkilotlar maxsus reyestrga kiritiladi, bu haqdagi ma’lumotlar Ta’lim inspeksiyasining saytiga joylashtiriladi;
- xorijiy davlatda 1992 yil 1 yanvardan keyin olingan ta’lim to‘g‘risidagi hujjat tan olish, shuningdek ta’lim sohasidagi rasmiy hujjatlarga apostil qo‘yish. Tan olish va apostil qo‘yish ham Ta’lim inspeksiyasi vakolatiga kiradi;
b) Ta’lim inspeksiyasi quyidagilarga haqli:
- nodavlat ta’lim tashkilotlarida ta’lim-tarbiya jarayonining sifatini nazorat qilish va monitoringini amalga oshirish – biznes-ombudsmanni xabardor qilgan holda;
- ta’lim tashkilotlari tomonidan berilayotgan ta’limning mazmuni va sifati ta’lim to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga nomuvofiqligini aniqlagan hollarda – ularni bartaraf etish yuzasidan ularga taqdimnomalar kiritish. Taqdimnoma bajarilmagan taqdirda - ta’lim tashkilotining davlat akkreditatsiyasi to‘g‘risidagi sertifikatini bekor qilish.

Статьи 26/02/2025 Каковы основные отличия нового закона "Об образовании"?
Документ заменит устаревшие законы "Об образовании" и "О Национальной программе по подготовке кадров," действовавшие с 1997 года. "Норма" кратко рассказала об основных отличиях нового закона.
Во-первых, расширена классификация форм обучения:
•  с отрывом от производства (дневный) и без отрыва (заочный, вечерний, дистанционный);
• теоретическое - на базе образовательной организации, практическое - дуальное обучение, проводимое совместно на рабочем месте обучающегося;
• получение образования в семье и самообразование;
• обучение и воспитание взрослых;
• инклюзивное образование для детей (лиц) с физическими, умственными, сенсорными или психическими нарушениями;
• обучение в порядке экстерната - самостоятельное освоение учебных программ, по итогам которого обучающиеся проходят итоговую и государственную аттестацию в государственных образовательных учреждениях;
• подготовка кадров в области обороны, безопасности и правоохранительной деятельности.
Во-вторых, детализированы полномочия Кабинета Министров, Государственной инспекции по надзору за качеством образования (Инспекция по образованию), Агентства по развитию Президентских, творческих и специализированных школ, а также профильных министерств и органов государственной власти на местах.
Вo-третьих, больше внимания уделяется правовому статусу всех участников образовательного процесса:
Вo-четвертых, регулируются вопросы, связанные с внедрением государственных образовательных стандартов и требований, учебных планов и программ в учебный процесс, экспериментальной и инновационной деятельности в сфере образования. Описаны механизмы приема, в том числе целевого.
Вo-пятых, регламентированы инструменты государственного регулирования и контроля:
а) первые включают:
•   лицензирование деятельности негосударственных образовательных организаций - лицензии выдаются Инспекцией по образованию на неограниченный срок, отдельно для каждого вида образования;
•   аттестация и государственная аккредитация образовательных организаций осуществляется Инспекцией по образованию сроком на 5 лет. При этом негосударственные образовательные организации считаются аккредитованными в течение 5 лет со дня получения лицензии, по истечении которых проходят данную аттестацию и аккредитацию. организации, прошедшие государственную аккредитацию, включаются в специальный реестр, информация о котором размещается на сайте Инспекции по образованию;
•   признание документа об образовании, полученного в иностранном государстве после 1 января 1992 года, а также проставление апостиля на официальных документах в области образования. Признание и проставление апостиля также входит в компетенцию Инспекции по образованию;
б) Инспекция по образованию вправе:
•   осуществление контроля и мониторинга качества образовательного процесса в негосударственных образовательных организациях - с уведомлением бизнес-омбудсмана;
•   в случае выявления несоответствия содержания и качества образования, предоставляемого образовательными организациями, законодательству об образовании - внесение в них представлений по их устранению. В случае невыполнения представления - аннулирование сертификата о государственной аккредитации образовательной организации.