Repostlar 06/01/2025 Turkiya Burslari — Turkiyada bakalavr, magistratura, doktorantura bosqichini toʻla moliyalashtirilgan holda oʻqish imkoni. Turk tilini bilish talab etilmaydi!
2025-2026-o‘quv yili uchun Turkiya Burslari grant dasturi barcha bosqichda: bakalavr, magistratura, doktaranturada to'liq moliyalashtirilgan holda o'qish imkoniyatini beradi.
Ushbu grant dasturiga barcha davlar fuqarolari ariza yuborishlari mumkin, turk tilini avvaldan bilish talab etilmaydi. Agar nomzod turk tilini bilmasa, bir yil qo'shimcha til kursida o'qishi va C1 daraja olishi kerak, kurs puli ham dastur tomonidan qoplanadi. Agar nomzod turk tilini mukammal akademik darajada bilsa, til kursida qo'shimcha 1 yil o'qishi talab etilmaydi.
Dasturga topshirishdan avval nomzodlar o'zlariga mos yo'nalish va universitetni bu yerdan tanlab olishlari kerak. Shundan keyin dasturga ariza topshirish mumkin va arizani to'ldirish davomida tanlangan yo'nalish va universitet qayd etib o'tiladi
Grant dasturi, faqat xalqaro talabalarni qabul qilganligi sababli, turli davlatlardan kelgan xalqaro talablar bilan o'qish imkoniyati mavjud bo'ladi.
• Hozirda va oldin ham Turkiya fuqarosi boʻlmagan barcha xalqaro talabalar, tadqiqotchilar ariza topshirishlari mumkin;
• Bakalavr bosqichi uchun 21 yoshdan kichik va akademik koʻrsatkichlari eng kamida 70% boʻlishi kerak;
• Magistratura bosqichi uchun 30 yoshdan kichik, doktorantura bosqichi uchun esa 35 yoshdan kichik nomzodlar qabul qilinadi, ushbu bosqichlar uchun akademik koʻrsatkichlari 75% dan yuqori boʻlishi kerak;
• Nomzodlarning salomatlik darajasi ham a'lo bo'lishi lozim.
• Turkiya Burslari grant dasturi oʻqish pulini, turarjoy, borib-kelish aviachipta va tibbiy sugʻurta xarajatlarini qoplaydi;
• Shuningdek, har oy stipendiya beriladi: bakalavr talabalari uchun — 3,500 TL ($100), magistratura uchun — 5,000 TL ($141), doktorantura uchun — 6,500 TL($184);
• Grantni yutgan, ammo turk tilini bilmaydigan talabalar uchun 1 yillik til kursi oʻtiladi va kurs puli ham dastur tomonidan toʻlab beriladi;
• Grantga ariza topshirish mutlaqo bepul.
Dastlab, nomzodlar ushbu link orqali roʻyxatdan oʻtib, oʻzlari haqlarida maʼlumot toʻldirishlari soʻraladi;
Maʼlumotlarni toʻldirgach, tanlagan yoʻnalishlari va oʻqish turiga qarab quyidagi hujjatlarni yuklashlari kerak:
• Ushbu grant dasturiga topshirgunga qadar tamomlagan barcha taʼlim muassasalaridagi diplom yoki sertifikatlari;
• Maktabda oʻqish davomida qilgan barcha jamoat xizmatlari roʻyxati (qanchalik faol boʻlgani);
• Yuqori sinfda olgan baholari va natijalari;
• Akademik litsey/kollejda olgan baholari va ularning natijalari;
• Grantga topshirishdan maqsadi yoritilgan xat (Statement of purpose, Letter of Intent, Research proposal);
• Pasport, fotosurat va NIC (Milliy Informatika Markazi);
• Barcha akademik transkriptlar;
• Diplom yoki bitirganligi haqida sertifikat;
• Til testi va xalqaro imtihon natijasi (agar soʻralgan boʻlsa);
• Tilni qanchalik bilish qobiliyati sertifikati (language ability certificate);
• Sertifikat olgan oxirgi kursi haqida;
• IELTS yoki shunga oʻxshash xalqaro imtihonlarda: GRE, GMAT, SAT olgan ballari va sertifikatlari (agar tanlagan universiteti va yo‘nalishida talab etilgan bo‘lsa);

Reposts 06/01/2025 Turkish Bursaries is an opportunity to study in Turkey for bachelor's, master's, and doctoral degrees with full funding. Knowledge of Turkish is not required!
The Turkish Scholarship Grant Program for the 2025-2026 academic year provides the opportunity to study at all stages: bachelor's, master's, doctoral, with full funding.
Citizens of all countries can apply for this grant program, no prior knowledge of the Turkish language is required. If the candidate does not know Turkish, he must study an additional language course for one year and obtain a C1 level, the cost of the course will also be covered by the program. If the candidate has a perfect academic level of Turkish, no additional 1 year of study in the language course is required.
Before applying to the program, candidates must choose the appropriate direction and university from here. After that, it is possible to apply for the program, and during the filling out of the application, the chosen direction and the university are indicated.
As the grant program accepts only international students, there will be an opportunity to study with international requirements from different countries.
• All international students, researchers who are currently and have not previously been Turkish citizens can apply;
• For the bachelor's degree, you must be under 21 years old and have at least 70% academic performance.
• Candidates under the age of 30 are accepted for the master's degree and under the age of 35 for the doctoral degree, academic performance for these stages should be above 75%;
• Candidates should also have excellent health.
• The Turkish Bursaries grant program covers tuition fees, accommodation, round-trip airfare, and health insurance;
• Also, a scholarship will be issued monthly: for undergraduate students - 3,500 TL ($100), for master's students - 5,000 TL ($141), for doctoral students - 6,500 TL ($184);
• For students who have won a grant but do not speak Turkish, a 1-year language course is held, and the cost of the course is also paid by the program;
• Applying for a grant is absolutely free.
Initially, candidates are asked to register through this link and fill in information about themselves;
After filling in the information, they will need to upload the following documents, depending on the chosen areas and type of study:
• Diplomas or certificates from all educational institutions that they have completed prior to submission to this grant program;
• A list of all community services they provided during their school years (how active they were);
• Grades and results in high school;
• Grades received at an academic lyceum/college and their results;
• Letter of intent, research proposal;
• Passport, photo and NIC (National Center for Informatics);
• All academic transcripts;
• Diploma or certificate of graduation;
• Language test and international exam result (if requested);
• Certificate of language proficiency (language ability certificate);
• About the last course that received the certificate;
• IELTS or similar international exams: GRE, GMAT, SAT scores and certificates (if required at the university or direction of choice);
• Recommendations (preferably written by subject teachers who have received good grades);
• If there is work experience, it should be included.
The publication of the results is carried out in the following order:
• Submission of documents will last until February 20;
• The results of the preliminary qualifying round are announced from the end of February to May;
• Those who have passed the qualification stage will be invited to the interview from March to June;