Repostlar 06/01/2025 Turkiya Burslari — Turkiyada bakalavr, magistratura, doktorantura bosqichini toʻla moliyalashtirilgan holda oʻqish imkoni. Turk tilini bilish talab etilmaydi!
2025-2026-o‘quv yili uchun Turkiya Burslari grant dasturi barcha bosqichda: bakalavr, magistratura, doktaranturada to'liq moliyalashtirilgan holda o'qish imkoniyatini beradi.
Ushbu grant dasturiga barcha davlar fuqarolari ariza yuborishlari mumkin, turk tilini avvaldan bilish talab etilmaydi. Agar nomzod turk tilini bilmasa, bir yil qo'shimcha til kursida o'qishi va C1 daraja olishi kerak, kurs puli ham dastur tomonidan qoplanadi. Agar nomzod turk tilini mukammal akademik darajada bilsa, til kursida qo'shimcha 1 yil o'qishi talab etilmaydi.
Dasturga topshirishdan avval nomzodlar o'zlariga mos yo'nalish va universitetni bu yerdan tanlab olishlari kerak. Shundan keyin dasturga ariza topshirish mumkin va arizani to'ldirish davomida tanlangan yo'nalish va universitet qayd etib o'tiladi
Grant dasturi, faqat xalqaro talabalarni qabul qilganligi sababli, turli davlatlardan kelgan xalqaro talablar bilan o'qish imkoniyati mavjud bo'ladi.
• Hozirda va oldin ham Turkiya fuqarosi boʻlmagan barcha xalqaro talabalar, tadqiqotchilar ariza topshirishlari mumkin;
• Bakalavr bosqichi uchun 21 yoshdan kichik va akademik koʻrsatkichlari eng kamida 70% boʻlishi kerak;
• Magistratura bosqichi uchun 30 yoshdan kichik, doktorantura bosqichi uchun esa 35 yoshdan kichik nomzodlar qabul qilinadi, ushbu bosqichlar uchun akademik koʻrsatkichlari 75% dan yuqori boʻlishi kerak;
• Nomzodlarning salomatlik darajasi ham a'lo bo'lishi lozim.
• Turkiya Burslari grant dasturi oʻqish pulini, turarjoy, borib-kelish aviachipta va tibbiy sugʻurta xarajatlarini qoplaydi;
• Shuningdek, har oy stipendiya beriladi: bakalavr talabalari uchun — 3,500 TL ($100), magistratura uchun — 5,000 TL ($141), doktorantura uchun — 6,500 TL($184);
• Grantni yutgan, ammo turk tilini bilmaydigan talabalar uchun 1 yillik til kursi oʻtiladi va kurs puli ham dastur tomonidan toʻlab beriladi;
• Grantga ariza topshirish mutlaqo bepul.
Dastlab, nomzodlar ushbu link orqali roʻyxatdan oʻtib, oʻzlari haqlarida maʼlumot toʻldirishlari soʻraladi;
Maʼlumotlarni toʻldirgach, tanlagan yoʻnalishlari va oʻqish turiga qarab quyidagi hujjatlarni yuklashlari kerak:
• Ushbu grant dasturiga topshirgunga qadar tamomlagan barcha taʼlim muassasalaridagi diplom yoki sertifikatlari;
• Maktabda oʻqish davomida qilgan barcha jamoat xizmatlari roʻyxati (qanchalik faol boʻlgani);
• Yuqori sinfda olgan baholari va natijalari;
• Akademik litsey/kollejda olgan baholari va ularning natijalari;
• Grantga topshirishdan maqsadi yoritilgan xat (Statement of purpose, Letter of Intent, Research proposal);
• Pasport, fotosurat va NIC (Milliy Informatika Markazi);
• Barcha akademik transkriptlar;
• Diplom yoki bitirganligi haqida sertifikat;
• Til testi va xalqaro imtihon natijasi (agar soʻralgan boʻlsa);
• Tilni qanchalik bilish qobiliyati sertifikati (language ability certificate);
• Sertifikat olgan oxirgi kursi haqida;
• IELTS yoki shunga oʻxshash xalqaro imtihonlarda: GRE, GMAT, SAT olgan ballari va sertifikatlari (agar tanlagan universiteti va yo‘nalishida talab etilgan bo‘lsa);

Репосты 06/01/2025 Турецкие стипендии - это возможность учиться в Турции в бакалавриате, магистратуре, докторантуре с полным финансированием. Знание турецкого языка не требуется!
Грантовая программа Турции на 2025-2026 учебный год предоставляет возможность обучения на всех уровнях: в бакалавриате, магистратуре, докторантуре с полным финансированием.
Заявки на участие в данной грантовой программе могут подавать граждане всех государств, не требуется предварительное знание турецкого языка. Если кандидат не владеет турецким языком, он должен пройти год на дополнительном языковом курсе и получить степень С1, а стоимость курса также покрывается программой. Если кандидат владеет турецким языком на безупречном академическом уровне, то дополнительно 1 год обучения на языковом курсе не требуется.
Прежде чем подать заявку на программу, кандидаты должны выбрать подходящее для них направление и выбрать университет именно здесь. После этого можно подать заявку на программу, и при заполнении заявки указывается выбранное направление и университет.
Поскольку грантовая программа принимает только иностранных студентов, можно будет учиться с международными требованиями из разных стран.
• Подать заявку могут все международные студенты, исследователи, которые сейчас и ранее не являются гражданами Турции;
• Для поступления в бакалавриат моложе 21 года и академические показатели должны составлять не менее 70%;
• На магистратуру принимаются кандидаты моложе 30 лет, а на докторантуру - моложе 35 лет, академические показатели для этих ступеней должны быть выше 75%;
• Уровень здоровья кандидатов также должен быть отличным.
• Грантовая программа Turkish Bursaries покрывает расходы на обучение, проживание, авиабилеты в оба конца и медицинскую страховку;
• Также ежемесячно будет выплачиваться стипендия: для студентов бакалавриата - 3500 TL ($100), магистратуры - 5000 TL ($141), докторантуры - 6,500 TL ($184);
• Студенты, выигравшие грант, но не владеющие турецким языком, проходят 1-летний языковой курс, и стоимость курса также оплачивается программой;
• Подать заявку на грант абсолютно бесплатно.
Прежде всего, кандидатам будет предложено зарегистрироваться по этой ссылке и заполнить информацию о себе;
После заполнения данных, в зависимости от выбранных направлений и вида обучения, необходимо загрузить следующие документы:
• дипломы или сертификаты всех образовательных учреждений, которые они окончили до сдачи в данную грантовую программу;
• Список всех общественных услуг, которые он оказывал во время учебы в школе (насколько он был активным);
• Полученные оценки и результаты в старших классах;
• оценки, полученные в академическом лицее/колледже, и их результаты;
• Письмо с целью передачи гранта (Statement of purpose, Letter of Intent, Research proposal);
• Паспорт, фотография и NIC (Национальный центр информатики);
• Все академические транскрипты;
• Диплом или сертификат об окончании;
• Результат языкового тестирования и международного экзамена (если запрашивается);
• Сертификат на владение языком (language ability certificate);
• О последнем курсе, по которому он получил сертификат;
• IELTS или аналогичные международные экзамены: баллы и сертификаты, полученные по GRE, GMAT, SAT (если это требуется по выбранному университету и направлению);