Yangiliklar 07/02/2025 UBS universiteti talabalari o'qishini Koreyada davom ettirishi mumkin
Joriy yilning 24-yanvar kuni “University of Business and Science” vakillari va O‘zbekistonning Respublikasining Koreya Respublikasidagi elchixonasi mutasaddilari o‘rtasida rasmiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda xalqaro ta’lim hamkorligini rivojlantirish, talabalar almashinuvi va istiqbolli qo‘shma dasturlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, UBSning xalqaro munosabatlari, akademik hamkorliklar va ta’lim sohasidagi bir qator yangi imkoniyatlar haqida fikr almashildi:
• Koreyaning yetakchi universitetlari bilan 2+2, 3+1 qo‘shma ta’lim dasturlari;
• talabalar almashinuvi;
• talabalarni qisqa muddatli amaliyotlarga yo‘naltirish;
• o‘qishni hamkor universitetlarda davom ettirish masalalari keng muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuv davomida O‘zbekiston Respublikasining Koreya Respublikasidagi elchixonasi vakillari bilan muhokamalarda muhim takliflar ham ilgari surildi. Jumladan,
• “Kyungdong University” bilan tibbiyot yo‘nalishi bo‘yicha qo‘shma dasturlarni amalga oshirish;
• “Korea Elevator University” bilan lift muhandislarini tayyorlash bo‘yicha hamkorlik qilish;
• sanoat korxonalari bilan talabalar uchun qisqa muddatli amaliyotlarni tashkil etish kabi tashabbuslar ilgari surildi va kelgusi rejalarga kiritildi.
Muzokaralar yakunida, tomonlar kelgusida doimiy hamkorlik qilish va O‘zbekistonning ta’lim sohasidagi xalqaro integratsiyasini kuchaytirish bo‘yicha qo‘shma sa’y-harakatlarni yo‘lga qo‘yish borasida kelishib oldilar.
Shuningdek, elchixona vakillari bilan muntazam aloqa o‘rnatish va amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha ularni xabardor qilib borish masalasi muhim vazifa sifatida belgilandi.
Mazkur uchrashuv “University of Business and Science” uchun xalqaro miqyosdagi ta’lim hamkorligini rivojlantirish, talabalar uchun yangi imkoniyatlar yaratish va O‘zbekistonning ta’lim tizimini jahon standartlariga moslashtirish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.
Universitet va elchixona o‘rtasidagi yaqin hamkorlik kelgusida yanada keng qamrovli loyihalarni amalga oshirish imkonini beradi.

Новости 07/02/2025 Студенты университета UBS могут продолжить обучение в Корее
24 января текущего года состоялась официальная встреча представителей "University of Business and Science" и сотрудников Посольства Республики Узбекистан в Республике Корея.
На встрече обсуждались вопросы развития международного образовательного сотрудничества, студенческого обмена и реализации перспективных совместных программ.
В частности, состоялся обмен мнениями о международных отношениях UBS, академическом сотрудничестве и ряде новых возможностей в области образования:
• Совместные образовательные программы 2+2, 3+1 с ведущими университетами Кореи;
• обмен студентами;
• направление студентов на краткосрочные стажировки;
• широко обсуждались вопросы продолжения обучения в университетах-партнерах.
Также в ходе встречи были выдвинуты важные предложения в ходе обсуждений с представителями Посольства Республики Узбекистан в Республике Корея. Включая
• Реализация совместных программ с "Kyungdong University" в области медицины;
• Сотрудничество с "Korea Elevator University" по подготовке инженеров-лифтеров;
• были выдвинуты и включены в будущие планы такие инициативы, как организация краткосрочных стажировок для студентов с промышленными предприятиями.
По итогам переговоров стороны договорились о дальнейшем постоянном сотрудничестве и налаживании совместных усилий по укреплению международной интеграции Узбекистана в сфере образования.
Также в качестве важной задачи обозначен вопрос установления регулярного контакта с представителями посольства и информирования их о проводимой работе.
Эта встреча стала важным шагом для Университета бизнеса и науки в развитии международного образовательного сотрудничества, создании новых возможностей для студентов и адаптации системы образования Узбекистана к мировым стандартам.
Тесное сотрудничество между университетом и посольством позволит реализовать более масштабные проекты в будущем.