Yangiliklar 07/02/2025 UBS universiteti talabalari o'qishini Koreyada davom ettirishi mumkin
Joriy yilning 24-yanvar kuni “University of Business and Science” vakillari va O‘zbekistonning Respublikasining Koreya Respublikasidagi elchixonasi mutasaddilari o‘rtasida rasmiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda xalqaro ta’lim hamkorligini rivojlantirish, talabalar almashinuvi va istiqbolli qo‘shma dasturlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, UBSning xalqaro munosabatlari, akademik hamkorliklar va ta’lim sohasidagi bir qator yangi imkoniyatlar haqida fikr almashildi:
• Koreyaning yetakchi universitetlari bilan 2+2, 3+1 qo‘shma ta’lim dasturlari;
• talabalar almashinuvi;
• talabalarni qisqa muddatli amaliyotlarga yo‘naltirish;
• o‘qishni hamkor universitetlarda davom ettirish masalalari keng muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuv davomida O‘zbekiston Respublikasining Koreya Respublikasidagi elchixonasi vakillari bilan muhokamalarda muhim takliflar ham ilgari surildi. Jumladan,
• “Kyungdong University” bilan tibbiyot yo‘nalishi bo‘yicha qo‘shma dasturlarni amalga oshirish;
• “Korea Elevator University” bilan lift muhandislarini tayyorlash bo‘yicha hamkorlik qilish;
• sanoat korxonalari bilan talabalar uchun qisqa muddatli amaliyotlarni tashkil etish kabi tashabbuslar ilgari surildi va kelgusi rejalarga kiritildi.
Muzokaralar yakunida, tomonlar kelgusida doimiy hamkorlik qilish va O‘zbekistonning ta’lim sohasidagi xalqaro integratsiyasini kuchaytirish bo‘yicha qo‘shma sa’y-harakatlarni yo‘lga qo‘yish borasida kelishib oldilar.
Shuningdek, elchixona vakillari bilan muntazam aloqa o‘rnatish va amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha ularni xabardor qilib borish masalasi muhim vazifa sifatida belgilandi.
Mazkur uchrashuv “University of Business and Science” uchun xalqaro miqyosdagi ta’lim hamkorligini rivojlantirish, talabalar uchun yangi imkoniyatlar yaratish va O‘zbekistonning ta’lim tizimini jahon standartlariga moslashtirish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.
Universitet va elchixona o‘rtasidagi yaqin hamkorlik kelgusida yanada keng qamrovli loyihalarni amalga oshirish imkonini beradi.

On January 24 of this year, an official meeting was held between representatives of the University of Business and Science and officials of the Embassy of the Republic of Uzbekistan in the Republic of Korea.
Issues of developing international educational cooperation, student exchange, and the implementation of promising joint programs were discussed.
In particular, an exchange of views took place on UBS's international relations, academic cooperation, and a number of new opportunities in the field of education:
During the meeting, important proposals were also put forward during discussions with representatives of the Embassy of the Republic of Uzbekistan in the Republic of Korea. Including
As a result of the negotiations, the parties agreed on further continuous cooperation and the establishment of joint efforts to strengthen Uzbekistan's international integration in the field of education.
Also, the issue of establishing regular contact with embassy representatives and informing them about the work being carried out was identified as an important task.
This meeting was an important step for the University of Business and Science in developing international educational cooperation, creating new opportunities for students, and adapting Uzbekistan's education system to world standards.
Close cooperation between the university and the embassy will allow for the implementation of even broader projects in the future.