Maqolalar 20/02/2025 Zulfiya Isroilova: urush, she’riyat va mustahkam muhabbat
Zulfiya Isroilova 1915-yil 1-martda Toshkentda hunarmand-degrez oilasida tug‘ildi. Uning bobosini Muslim degrez der edilar va u Degrezlik mahallasida yashar edi. Olov va temir bilan toblangan otasini shoira shunday xotirlaydi: “Otam zahmatkash temirchi edi. Men hamma vaqt uni ish kaftida ko‘rar edim. O‘sha vaqtda bolalarini boqish, ro‘zg‘or tebratish uchun odamlar juda ko‘p mehnat qilishlari zarur ekanligiga sira aqlim yetmasdi. Otamning hamma vaqt olovga yo‘ldosh kasbidan faqat zavq va shavqni ko‘rar edim”.
Muslim degrezning beshta farzandidan biri Isroil degrez edi. Isroil degrez yetti farzand ko‘rdi va farzandlarining eng kenjasini Zulfiya deb atadi.
Zulfiyaning bolalik chog‘lari ana shu ish muhitida, po‘lat tafti anqigan xonadonda kechdi. Uning nazdida, otasi shunday mohir degrez ediki, u hatto po‘latdan qo‘g‘irchoq ham quyib qo‘yishi mumkindek edi. U doshqozon atrofida bezovta yurgan otasining ortidan ergashib, «Dada, menga qo‘g‘irchoq yasab bering!» deb iltimos qilgani qilgan edi. Ozg‘ingina, qorachadan kelgan, chayir tanli otasi erigan po‘latning uchqunlarini sachratib, turli asbob-anjomlar yasar ekan, xalq ertaklaridagi pahlavonlardek tuyulardi unga.
Zulfiya dastlabki hayot saboqlarini ana shu ota-onasi va akalaridan oldi.
Qish oqshomlarida butun oila sandal atrofida to‘planar va Xadicha xola katta ro‘molni asta ochib, uning ichidagi biror xalq kitobi yoki bayozni varaqlab, she’r yoki jangnomani o‘qirdi. Zulfiya Navoiy, Bedil, Fuzuliy she’rlarini birinchi marta onasidan eshitgan edi. “Mo‘jizalar yaratishga qodir, jahonni ko‘zga keng ochuvchi, insonni go‘zallik sari yetaklovchi So‘z»ga muhabbat tuyg‘usini Zulfiyada ostona hatlab ko‘chaga chiqmagan oddiy ayol” – ana shu onasi uyg‘otgan edi.
Oradan ko‘p o‘tmay, she’riyatga ixlos qo‘ygan qizlar Yozuvchilar uyushmasiga borib, Hamid Olimjon va Uyg‘un boshqargan seminar mashg‘ulotlarida ham qatnasha boshladilar.
Zulfiya tinimsiz kitob o‘qir, kechalari hammadan yashiringan va yashirgan holda she’r mashq qilardi. Nihoyat, u o‘z mashqlarini to‘garak rahbarlariga ko‘rsatishga botindi. Uning «Men ish qizi» deb nomlangan birinchi she’ri 1931-yil 17-iyul kuni Shukur Sa’dulla vositasida «Ishchi» gazetasida bosildi.
Zulfiya she’ri bosilib chiqqanidan behad darajada quvongan Normat aka bir dasta gazetani sotib olib, uni hammaga ko‘z-ko‘z qilib chiqdi. Uning bunday quvonchga berilishi Zulfiyaga ilhom bag‘ishladi.
Uning she’rlari «Yosh leninchi» va «Qizil O‘zbekiston» gazetalarida, «Yangi yo‘l» va «O‘zbekiston sho‘ro adabiyoti» jurnallarida chop etila boshladi. 1932-yilda esa Zulfiyaning birinchi she’rlar to‘plami — «Hayot varaqlari» matbuot yuzini ko‘rdi.
Bu she’rlar Hamid Olimjonning ham nazariga tushdi.
“Men, — deb yozadi Zulfiya, — Hamid Olimjonni ilk daf’a o‘sha yilda ko‘rganman. Biz, yigirma chog‘li adabiyot ixlosmandlari, seminar mashg‘ulotlariga yig‘ilardik. Mashg‘ulotlarni Hamid Olimjon bilan Uyg‘un boshqarardi. Ularning o‘sha paytdagi faqat o‘ziga ishonadigan kishidagina bo‘ladigan bosiq, masrur, kuchli qiyofalari meni hozirgacha hayratga soladi. Ular o‘zlarini nihoyatda erkin tutardi…
…Yashirib o‘tirmayman. Hamid Olimjon ilk ko‘rishuvlardanoq ko‘zimdan ko‘nglimga o‘tdi. Men juda yosh hissiyotim bilan uning keng qalbini, ulkan iqtidorini tuydim”.
1934-yil edi. Hozirgi “Mustaqillik” metro bekati oldidagi maydonchada Hamid Olimjon Zulfiyani uchratib qoladi. Ular shu vaqtga qadar faqat adabiy kechalar tufayligina bir-birlari bilan tanish edilar. Hamid Olimjon tasodifiy uchrashuvdan mamnun bo‘lib, Zulfiya bilan uzoq suhbatlashadi.
— She’ringizni o‘qidim, — deydi u oshkora mehr bilan. – Yaxshi. Nimaligini aytaymi? She’rda qalbingizning surati bor. Bir parchagina bo‘lsa ham. U o‘zingizning qalbingiz. Xuddi shunday davom ettirish kerak. Ritorikasiz, haqiqatni yozish zarur…
Zulfiya o‘sha paytda «ritorika” so‘zini g‘ira-shira anglardi. Lekin u bu haqda indamay qo‘ya qoladi.
“O‘shanda, — deb yozadi shoira, — men uyimizga yurib emas, uchib keldim. Keliboq yo‘l bo‘yi tug‘ilgan tuyg‘ularimni qog‘ozga tushirdim. Men bu she’rni shunday yengil, to‘lib-toshib yozdimki, yuragimga allaqanday afsonaviy bir qudrat kirib olib, fikrlarim, qo‘llarimga kuch baxsh etayotganday edi. (Bu “Bahor kechasi” deb atalgan she’rim bo‘lsa kerak.)”
Zulfiya shu uchrashuvdan keyin Hamid Olimjon to‘g‘risida tez-tez o‘ylaydigan, Hamid Olimjon esa yosh shoiraning she’rlarini diqqat bilan kuzatadigan bo‘ldi.
Ko‘p o‘tmay, Zulfiya bilim yurtini tugatib, 1935-yilda O‘zbekiston Fanlar qo‘mitasi qoshidagi Til va adabiyot institutining aspiranturasiga o‘qishga kirdi. Bu yerda u bo‘lajak taniqli olimlar — Solih Mutallibov, Ayub G‘ulomov kabilar bilan birga adabiy-nazariy bilimini oshirdi.
Shu yillarda Til va adabiyot institutida Hamid Olimjon ham xizmat qilardi. U Zulfiya bilan uchrashgan kezlarida uning ijodi bilan qiziqar, unga turli maslahatlar berardi. Har bir uchrashuv ularni tobora yaqinlashtirar va bir-birlarining qalbiga muhabbat urug‘larini socha boshlar edi.
1935-yil ular hayotiga eng baxtli sana sifatida kirib keldi. Shu yilning 23-iyul kuni taqdir ikki shoirning hayot rishtalarini butun umrga bir-biri bilan bog‘lab tashladi. Shu davrda Hamid Olimjon 26 yashar qirchillama yigit bo‘lib, beshta she’rlar va hikoyalar kitobi muallifi, taniqli shoir, tirishqoq olim, yosh shoirlar uchun esa ustoz sifatida el og‘ziga tushgan edi. U Zulfiya uchun turmush o‘rtog‘i va do‘stgina emas, balki uning ijodiy taqdirida mislsiz ahamiyatga molik siymo ham bo‘ldi.
“1935-yilda to‘yimiz bo‘ldi, — deb yozadi Zulfiya. – Men yayrab yashardim. Inson chinakam sevib, sevilganda atrofidagi barcha qiyinchiliklar ushoq bo‘lib ko‘rinadi. To‘rt fasl ham bahor bo‘lib ko‘rinadi. Men o‘sha paytda shunday ruhda edim».
•    Shoira 1935—1938-yillarda O‘zbekiston Fanlar akademiyasining Til va adabiyot instituti aspiranturasida tahsil olgan;
•  So‘ngra 1938—1948-yillarda Bolalar nashriyotida muharrir;
• O‘zbekiston Davlat nashriyotida bo‘lim boshlig‘i;
• 1950—1953-yillarda esa «O‘zbekiston xotin-qizlari» («Saodat») jurnalida bo‘lim boshlig‘i;
• 1953—1980-yillarda esa bosh muharrir bo‘lib ishladi.
Urush davrida shoiraning «Uni Farhod der edilar» (1943), «Hijron kunlarida» (1944) kabi to‘plamlarining nashr etilishi Zulfiyaning peshqadam shoirlar qatoriga dadil kirib kelayotganligidan nishona edi. To‘plamdagi she’rlar vatanga muhabbat, dushmanga nafrat va g‘alabaga ishonch ruhida yaratilganligi bilan xarakterlidir. Zulfiyaning «Mening Vatanim», «Qo‘limda qurol-u ustimda shinel», «Bizni kut» kabi umidbaxsh she’rlari urush davri o‘zbek she’riyatining jangovar ruhini ifodalovchi asarlar qatoridan o‘rin olgan.
Shoiraning urushdan so‘nggi yillarda yozilgan «Dalada bir kun» (1948), «Tong qo‘shig‘i» (1953) kabi bir qator she’rlar turkumi, «Men tongni kuylayman», «Yuragimga yaqin kishilar» (1958), «Kuylarim sizga» (1965) to‘plamlarida Vatan madhi, mehnat jarayonida fidokorlik ko‘rsatayotgan kishilar hayoti jo‘shib kuylanadi. Uning «So‘roqlaydi shoirni she’rim» (1960), «Oydin» (1953), «Quyoshli qalam» (1967) kabi ocherk va dostonlari H. Hakimzoda, Oybek, Oydin, Hamid Olimjon kabi ustozlarning yorqin xotiralariga bag‘ishlangan.
Zulfiya H. Olimjonning «Semurg‘», «Zaynab va Omon» dostonlari asosida pyesa va opera librettosini ham yaratgan.
Zulfiya «Uylar», «Shalola» kabi she’riy majmualari uchun Hamza nomidagi respublika Davlat mukofoti sovrindori bo‘lgan. Hind mavzusidagi she’rlari uchun Javoharlal Neru nomidagi xalqaro sovrin, tinchlik va do‘stlikni tarannum etuvchi asarlari hamda taraqqiyparvar Osiyo va Afrika yozuvchilari harakatidagi faol ishtiroki uchun xalqaro «Nilufar» mukofotiga sazovor bo‘lgan.
Shoira Hindiston, Yugoslaviya, Shiri Lanka, Misr, Birma, Avstriya kabi mamlakatlarda bo‘ldi. U 1956-yilda Osiyo va Afrika yozuvchilarining Dehlida o‘tkazilgan birinchi konferensiyasida qatnashib, mashhur «Mushoira» (1958) asarini yaratdi.
Uning she’rlari rus, ingliz, nemis, hind, bolgar, xitoy, arab, fors va boshqa tillarga tarjima qilingan. Shoira Nekrasov, Lermontov, V. Inber, Lesya Ukrainka, Edi Ognetsvet, M. Dilboziy, Amrita Pritam asarlarini o‘zbek tiliga mahorat bilan tarjima qilgan.
Atoqli shoira 81 yoshida, 1996-yil 1-avgustida vafot etgan.
1999-yil 10-iyunda Prezident qarori bilan jamiyatdagi ilg‘or xotin-qizlar uchun Zulfiya nomidagi davlat mukofoti ta’sis etilgan.

Зульфия Исраилова родилась 1 марта 1915 года в Ташкенте в семье ремесленника-кузнеца. Его дедушку звали Муслим Дегрез, и он жил в махалле Дегрезлик. Поэтесса вспоминает своего отца, закаленного огнем и железом: "Мой отец был трудолюбивым кузнецом. Я всегда видел его на работе. В то время я никак не мог понять, что людям нужно много трудиться, чтобы прокормить своих детей и содержать семью. В профессии моего отца, которая всегда была спутником огня, я видел только удовольствие и восторг."
Одним из пяти детей Муслима Медсестра был Исраил Медсестр. Израиль родила семерых детей и назвала младшую из них Зульфией.
Детство Зульфии прошло в этой рабочей среде, в доме, дышащем стальным теплом. По его мнению, отец был таким искусным кузнецом, что мог отлить даже куклу из стали. Он последовал за отцом, беспокойно расхаживавшим вокруг котла, умоляя: "Папа, сделай мне куклу!" Худой, смуглый, крепко сложенный отец, изготавливая различные инструменты, разбрызгивая искры расплавленной стали, казался ему героем из народных сказок.
Первые жизненные уроки Зульфия получила от своих родителей и братьев.
Зимними вечерами вся семья собиралась вокруг сандала, и тётя Хадича осторожно расстегивала большой платок, листала внутри какую-нибудь народную книгу или альбом, читая стихи или боевые повести. Зульфия впервые услышала стихи Навои, Бедиля и Физули от своей матери. Чувство любви к "Слову, способному творить чудеса, открывающему мир и ведущему человека к красоте," пробудила в Зульфии обычная женщина, которая никогда не выходила на улицу.
Вскоре после этого девушки, увлеченные поэзией, отправились в Союз писателей и начали посещать семинарские занятия под руководством Хамида Алимджана и Уйгуна.
Зульфия непрерывно читала книги, а по ночам, скрываясь от всех и тайком, практиковала стихи. Наконец он осмелился показать свои упражнения руководителям кружков. Его первое стихотворение под названием "Я - рабочая девушка" было опубликовано 17 июля 1931 года в газете "Ишчи" при посредничестве Шукура Саъдуллы.
Обрадованный публикацией стихотворения Зульфии, Нормат ака купил стопку газет и выставил их напоказ всем. Его погружение в такую радость вдохновило Зульфию.
Его стихи начали публиковаться в газетах "Молодой ленинец" и "Красный Узбекистан," а также в журналах "Новый путь" и "Узбекская советская литература." В 1932 году вышел в свет первый сборник стихов Зульфии - "Страницы жизни."
Эти стихи также привлекли внимание Хамида Алимджана.
"Я, - пишет Зульфия, - впервые увидела Хамида Алимджана в том году. Мы, около двадцати любителей литературы, собирались на семинарские занятия. Тренировки возглавляли Хамид Алимджан и Уйгун. Их спокойные, жизнерадостные, сильные лица, которые тогда были присущи только самонадеянному человеку, до сих пор поражают меня. Они вели себя необычайно свободно...
...Не буду скрывать. Хамид Алимджан с первых же встреч перешёл от меня к моему сердцу. Своим юным чутьем я почувствовал его широкую душу, его огромный талант."
Это был 1934 год. На площадке перед нынешней станцией метро "Мустакиллик" Хамид Олимджон встретил Зульфию. До сих пор они знали друг друга только благодаря литературным вечерам. Хамид Алимджан, довольный случайностью встречи, долго беседовал с Зульфией.
"Я прочитал ваше стихотворение," - говорит он с открытой любовью. - Хорошо. Рассказать вам, что это? В стихотворении есть образ вашей души. Даже если это всего лишь кусочек. Это ваша собственная душа. Так и надо продолжать. Необходимо писать правду без риторики...
В то время Зульфия смутно понимала слово "риторика." Но он промолчал об этом.
"Тогда, - пишет поэтесса, - я прилетела к нам домой не пешком, а летом. Как только я приехал, я изложил на бумаге все чувства, которые я испытал по дороге. Я написал это стихотворение с такой лёгкостью и нежностью, что мне показалось, будто какая-то мифическая сила проникла в моё сердце и даёт силы моим мыслям и моим рукам. (Это, должно быть, стихотворение под названием "Весенняя ночь.")
После этой встречи Зульфия часто думала о Хамиде Алимджане, а Хамид Алимджан внимательно следил за стихами молодой поэтессы.
Вскоре после этого Зульфия окончила училище и в 1935 году поступила в аспирантуру Института языка и литературы при Комитете наук Узбекистана. Здесь он повысил свои литературно-теоретические знания вместе с такими известными будущими учеными, как Солих Муталлибов и Аюб Гулямов.
В эти годы в Институте языка и литературы работал и Хамид Алимджан. Во время встреч с Зульфией он интересовался её творчеством и давал ей различные советы. Каждая встреча сближала их и сеяла семена любви в сердцах друг друга.
1935 год вошел в их жизнь как самая счастливая дата. 23 июля этого года судьба связала жизненные узы двух поэтов на всю жизнь. В этот период Хамид Алимджан был 26-летним молодым человеком, автором пяти книг стихов и рассказов, известным поэтом, трудолюбивым ученым и наставником для молодых поэтов. Он стал для Зульфии не только супругом и другом, но и фигурой, имеющей беспрецедентное значение в ее творческой судьбе.
"В 1935 году у нас была свадьба, - пишет Зульфия. - Я жил счастливо. Когда человек по-настоящему любит и любим, все трудности вокруг кажутся крошечными. Все четыре времени года кажутся весной. Я был в этом настроении в то время."
Во время войны публикация таких сборников поэтессы, как "Его звали Фархад" (1943) и "В дни разлуки" (1944), стала признаком того, что Зульфия смело входит в ряды ведущих поэтов. Стихотворения в сборнике характеризуются любовью к родине, ненавистью к врагу и верой в победу. Такие обнадеживающие стихи Зульфии, как "Моя Родина," "В руке оружие, а на мне шинель," "Жди нас," вошли в число произведений, выражающих боевой дух узбекской поэзии военного времени.
В сборниках "Я пою о рассвете," "Люди, близкие моему сердцу" (1958), "Мои песни вам" (1965), написанных в послевоенные годы, воспевается гимн Родине, жизнь людей, проявляющих самоотверженность в трудовом процессе. Его очерки и поэмы, такие как "Мое стихотворение спрашивает поэта" (1960), "Ойдин" (1953), "Солнечное перо" (1967), посвящены светлым воспоминаниям таких мастеров, как Х. Хакимзаде, Айбек, Ойдин и Хамид Алимджан.
Зульфия также создала либретто пьесы и оперы по поэмам Х. Алимджана "Семург" и "Зайнаб и Омон."
Зульфия была удостоена Государственной премии имени Хамзы за такие поэтические сборники, как "Дома" и "Шалола." Он был удостоен Международной премии имени Джавахарлала Неру за стихи на индийскую тему, Международной премии "Лилия" за произведения, воспевающие мир и дружбу, а также за активное участие в движении прогрессивных азиатских и африканских писателей.
Поэтесса посетила такие страны, как Индия, Югославия, Шири-Ланка, Египет, Бирма и Австрия. В 1956 году он принял участие в первой конференции писателей Азии и Африки в Дели и создал знаменитую книгу "Мушайра" (1958).
Его стихи переведены на русский, английский, немецкий, хинди, болгарский, китайский, арабский, персидский и другие языки. Поэтесса мастерски перевела на узбекский язык произведения Некрасова, Лермонтова, В. Инбера, Леси Украинки, Эди Огнецвета, М. Дилбози, Амриты Притам.
Известная поэтесса скончалась 1 августа 1996 года в возрасте 81 года.
10 июня 1999 года указом Президента была учреждена Государственная премия имени Зульфии для передовых женщин в обществе.