Олийгоҳ 1976 йилда Тошкент халқ хўжалиги институтининг Андижон филиали сифатида ташкил этилган. 1986 йилда Андижон менежмент ва иқтисодиёт институтига айлантирилди. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг манфаатдор вазирликлари, идоралари ва хўжалик бирлашмалари билан келишилган ихтисослашувини ўзгартириш ва қайта ташкил этиш тўғрисидаги таклифга биноан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ‑1533 сонли ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар маҳкамасининг Андижон муҳандислик-иқтисодиёт институтини Андижон машинасозлик институтига айлантириш тўғрисидаги 2011 йил 25 июлдаги 214-сонли қарори, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг 2011 йил 29 июлдаги 319-сонли буйруғига биноан Андижон муҳандислик‑иқтисодиёт институти негизида Андижон машинасозлик институти ташкил қилинган.
Олийгоҳ 1976 йилда Тошкент халқ хўжалиги институтининг (ҳозирги Тошкент давлат иқтисодиёт университети) Андижон филиали сифатида ташкил этилган. Муассаса 1986 йилда Андижон менежмент ва иқтисодиёт институтига айлантирилди. 1992-йилдан1995-йилга қадар Андижон иқтисодиёт ва бошқарув институти, 1995 йил 5 июндан 2011 йилга қадар эса Андижон муҳандислик-иқтисодиёт институти сифатида фаолият юритган.
Ҳозирги кунда институтда ўн мингга яқин талаба таҳсил олмоқда. Институтда фаолият олиб бораётган кафедраларда 300 нафардан ортиқ профессор-ўқитувчилар фаолият юритмоқда. Уларнинг 19 нафари фан доктори, 92 нафари эса фан номзоди. Бундан ташқари, докторантурада 23 ихтисослик бўйича жами 156 нафар докторант, таянч докторант ва мақсадли изланувчилар илмий-тадқиқот ишларини олиб бормоқда.
Андижон машинасозлик институтида 6 та факультет мавжуд бўлиб, улар қуйидагилар:
Бугунги кунга келиб, институтдаги мавжуд “Машинасозлик технологияси”, “Автоматика ва электротехника”, “Автомобилсозлик”, “Транспорт ва логистика” ҳамда “Инновацион таълим технологиялари” факультетлари негизида қуйидаги бакалавриат таълим йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари бўйича кадрлар тайёрланмоқда.
Бакалавр
Институтда қуйидаги таълим йўналишлари бўйича бакалаврлар тайёрланмоқда:
Халқаро ҳамкорлик ҳар бир олий таълим муассасасининг асосий устувор йўналишларидан бири бўлиб, жаҳон таълим тизимига интегратсиялашувни таъминлаш, жаҳон олий таълим тизими стандартларига яқинлашиш, таълим, илмий, иқтисодий фаолият доирасини кенгайтириш учун замонавий шарт-шароит ва норматив базани яратишда муносиб хизмат қилмоқда.
Айни пайтда муассаса Россия, Беларусия, Германия, Хитой, Корея, Туркия, Қирғизистон, Қозоғистон, Литва, сингари дунёнинг ўнлаб давлатларидаги 80 дан ортиқ олий таълим муассасалари билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатган. Айниқса, Хитой Халқ Республикасининг қатор нуфузли олий таълим муассасалари билан ҳамкорлиги тобора мустаҳкамланиб бормоқда.

Вуз был основан в 1976 году как Андижанский филиал Ташкентского института народного хозяйства. В 1986 году он был преобразован в Андижанский институт менеджмента и экономики. На основании предложения Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан об изменении специализации и реорганизации, согласованного с заинтересованными министерствами, ведомствами и хозяйственными объединениями, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан No ПП-1533 и постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан No 214 от 25 июля 2011 года о преобразовании Андижанского инженерно-экономического института в Андижанский машиностроительный институт, а также приказом Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан No 319 от 29 июля 2011 года, на базе Андижанского инженерно-экономического института был создан Андижанский машиностроительный институт.
Университет был основан в 1976 году как Андижанский филиал Ташкентского института народного хозяйства (ныне Ташкентский государственный экономический университет). В 1986 году учреждение было преобразовано в Андижанский институт менеджмента и экономики. С 1992 по 1995 год функционировал как Андижанский институт экономики и управления, а с 5 июня 1995 года по 2011 год действовал в качестве Андижанского инженерно-экономического института.
В настоящее время в институте обучается около десяти тысяч студентов. На действующих кафедрах института работают более 300 профессоров и преподавателей. Среди них 19 докторов наук и 92 кандидата наук. Кроме того, в докторантуре научно-исследовательскую работу ведут в общей сложности 156 докторантов, базовых докторантов и целевых соискателей по 23 специальностям.
В Андижанском машиностроительном институте имеется 6 факультетов, а именно:
На сегодняшний день на базе существующих в институте факультетов "Технология машиностроения," "Автоматика и электротехника," "Автомобилестроение," "Транспорт и логистика" и "Инновационные образовательные технологии" осуществляется подготовка кадров по следующим направлениям бакалавриата и специальностям магистратуры.
Бакалавр
В институте готовят бакалавров по следующим направлениям образования:
Международное сотрудничество является одним из основных приоритетных направлений каждого высшего учебного заведения и достойно служит обеспечению интеграции в мировую систему образования, приближению к стандартам мировой системы высшего образования, созданию современных условий и нормативной базы для расширения сферы образовательной, научной и экономической деятельности.
В настоящее время учреждение установило партнерские отношения с более чем 80 высшими учебными заведениями в десятках стран мира, таких как Россия, Беларусь, Германия, Китай, Корея, Турция, Кыргызстан, Казахстан, Литва. Особенно укрепляется и развивается сотрудничество с рядом престижных высших учебных заведений Китайской Народной Республики.