Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Атамалар комиссияси мажлисининг 2025 йил 30 июлдаги 62-сон баёнига биноан ўзбек тили қоида ва меъёрлари асосида шакллантирилган ҳамда расмий муомалага киритиладиган янги сўз ва атамалар рўйхати тасдиқланди, деб ЎзА хабар берди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 20 октябрдаги ПФ-6084-сонли “Мамлакатимизда ўзбек тилини янада ривожлантириш ва тил сиёсатини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони билан тасдиқланган 2020 – 2030 йилларда ўзбек тилини ривожлантириш ва тил сиёсатини такомиллаштириш концепциясида илмий асосланган янги сўз ва атамаларни мунтазам равишда расмий муомалага киритиб бориш вазифаси белгиланган.
Ижрони таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Атамалар комиссияси мажлисининг 62-сон баёни қабул қилинди. Ушбу баёнга кўра, ўзбек тилида қўлланилиб келаётган 40 та хорижий атама ўзбекча муқобилларига алмаштирилди.
Ушбу жараёнда ЎзР ФА Ўзбек тили, адабиёти ва фольклори институти Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тилини ривожлантириш департаменти билан ҳамкорликда иш олиб борди, шунингдек, мазкур департаментнинг экспертлар гуруҳида хорижий атамалар муҳокамадан ўтказилди.
Қайд этилишича, алмаштирилиши лозим бўлган 40 та хорижий атаманинг миллий муқобилларини аниқлашда ЎзР ФА Ўзбек тили, адабиёти ва фольклори институти тилшунослари ушбу атамалар тегишли соҳа вакиллари билан мунтазам мулоқотда бўлган. Шунингдек, хорижий атамалар ОАВ ҳамда ижтимоий тармоқларда кенг муҳокамадан ўтказилган, тилимиз тақдирига бефарқ бўлмаган юртдошлар таклифлари ҳисобга олинган.

Согласно протоколу No 62 заседания Комиссии по терминологии при Кабинете Министров от 30 июля 2025 года, утвержден список новых слов и терминов, сформированных на основе правил и норм узбекского языка и вводимых в официальное употребление, сообщает УзА.
В Концепции развития узбекского языка и совершенствования языковой политики на 2020-2030 годы, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 20 октября 2020 года No УП-6084 "О мерах по дальнейшему развитию узбекского языка и совершенствованию языковой политики в нашей стране," поставлена задача регулярного введения в официальный оборот научно обоснованных новых слов и терминов.
В целях обеспечения исполнения был принят протокол No62 заседания Терминологической комиссии при Кабинете Министров Республики Узбекистан. Согласно этому протоколу, 40 иностранных терминов, используемых в узбекском языке, были заменены узбекскими эквивалентами.
В этом процессе Институт узбекского языка, литературы и фольклора Академии наук Республики Узбекистан работал совместно с Департаментом развития государственного языка при Кабинете Министров Республики Узбекистан, а также иностранные термины обсуждались в группе экспертов этого департамента.
Отмечается, что при определении национальных эквивалентов 40 иностранных терминов, подлежащих замене, лингвисты Института узбекского языка, литературы и фольклора АН РУз регулярно общались с представителями соответствующих областей. Кроме того, иностранные термины широко обсуждались в СМИ и социальных сетях, учитывались предложения соотечественников, неравнодушных к судьбе нашего языка.
Теперь официальные органы должны использовать узбекские эквиваленты следующих 40 иностранных терминов: