Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 17 сентябрдаги 572-сон қарори билан тасдиқланган “Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисида”ги низомнинг 4-бобида апелляция бериш тартиби белгиланган.
Низомга кўра, аттестация натижаларидан норози бўлган педагоглар натижалар эълон қилинган кундан бошлаб ўн кун ичида апелляция комиссиясига ёзма равишда ариза (шикоят) беришлари керак бўлади.
Апелляция комиссиясига мурожаат қилиш ёзма равишда ёки вазирликнинг расмий веб-сайти орқали электрон тарзда амалга оширилиши мумкин.
Бунда ариза (шикоят) рўйхатга олинган кундан бошлаб ўн кун муддатда, қўшимча ўрганишлар талаб этилганда эса малака тоифаси сертификатлари шакллантирилгунгача қадар кўриб чиқилади.
Мурожаат этувчи педагог кадрлар апелляция комиссияси томонидан мурожаати кўриб чиқилиши жараёнида бевосита ёки масофадан туриб онлайн тарзда иштирок этиши ҳам мумкин.
Ариза кўриб чиқилганда ўқув фани бўйича ёки малака синовларини ўтказиш жараёнида ташкилий-техник жиҳатдан камчиликлар мавжудлиги аниқланса, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тест синовларининг қайтадан топширилишини ташкил этиши лозим бўлади.
Масалан, 2024 йил 15–16 апрель куни Информатика ва ахборот технологиялари фанидан бўлиб ўтган аттестация тест синовлари вақтида ҳам pedkadr.uzedu.uz платформасида носозликлар юзага келиб, ишламай қолган. Бу ҳолатда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги 2024 йилнинг 22 май куни айнан шу фандан қайта аттестация ўтказган.
Шу сабабли, агар тест жараёнида ташкилий-техник жиҳатдан муаммолар кузатилган бўлса, педагог ходимлар дарҳол апелляция комиссиясига ёзма ёки электрон равишда ариза (шикоят) беришлари керак.

Порядок подачи апелляции определен главой 4 Положения "О порядке проведения аттестации педагогических кадров дошкольных, общих средних, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций," утвержденного постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572.
Согласно Положению, педагоги, не согласные с результатами аттестации, должны подать письменное заявление (жалобу) в апелляционную комиссию в течение десяти дней со дня объявления результатов.
Обращение в Апелляционную комиссию может быть сделано в письменной форме или в электронном виде через официальный веб-сайт министерства.
При этом заявление (жалоба) рассматривается в десятидневный срок со дня его регистрации, а при необходимости дополнительного изучения - до формирования сертификата квалификационной категории.
Обращающиеся педагогические кадры могут участвовать в процессе рассмотрения апелляционной комиссией своего обращения непосредственно или удаленно в режиме онлайн.
Если при рассмотрении заявления будут выявлены организационно-технические недостатки по учебному предмету или в процессе проведения квалификационных испытаний, Министерство дошкольного и школьного образования должно организовать повторную сдачу тестовых испытаний.
Например, во время аттестационных тестов по информатике и информационным технологиям, проходивших 15-16 апреля 2024 года, на платформе pedkadr.uzedu.uz также произошли сбои и произошла неисправность. В данном случае Министерство дошкольного и школьного образования 22 мая 2024 года провело повторную аттестацию по этому предмету.
Поэтому, если в процессе тестирования наблюдаются организационно-технические проблемы, педагогические работники должны незамедлительно подать письменное или электронное заявление (жалобу) в апелляционную комиссию.