Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 17 сентябрдаги 572-сон қарори билан тасдиқланган “Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартиби тўғрисида”ги низомнинг 4-бобида апелляция бериш тартиби белгиланган.
Низомга кўра, аттестация натижаларидан норози бўлган педагоглар натижалар эълон қилинган кундан бошлаб ўн кун ичида апелляция комиссиясига ёзма равишда ариза (шикоят) беришлари керак бўлади.
Апелляция комиссиясига мурожаат қилиш ёзма равишда ёки вазирликнинг расмий веб-сайти орқали электрон тарзда амалга оширилиши мумкин.
Бунда ариза (шикоят) рўйхатга олинган кундан бошлаб ўн кун муддатда, қўшимча ўрганишлар талаб этилганда эса малака тоифаси сертификатлари шакллантирилгунгача қадар кўриб чиқилади.
Мурожаат этувчи педагог кадрлар апелляция комиссияси томонидан мурожаати кўриб чиқилиши жараёнида бевосита ёки масофадан туриб онлайн тарзда иштирок этиши ҳам мумкин.
Ариза кўриб чиқилганда ўқув фани бўйича ёки малака синовларини ўтказиш жараёнида ташкилий-техник жиҳатдан камчиликлар мавжудлиги аниқланса, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тест синовларининг қайтадан топширилишини ташкил этиши лозим бўлади.
Масалан, 2024 йил 15–16 апрель куни Информатика ва ахборот технологиялари фанидан бўлиб ўтган аттестация тест синовлари вақтида ҳам pedkadr.uzedu.uz платформасида носозликлар юзага келиб, ишламай қолган. Бу ҳолатда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги 2024 йилнинг 22 май куни айнан шу фандан қайта аттестация ўтказган.
Шу сабабли, агар тест жараёнида ташкилий-техник жиҳатдан муаммолар кузатилган бўлса, педагог ходимлар дарҳол апелляция комиссиясига ёзма ёки электрон равишда ариза (шикоят) беришлари керак.

Articles 06/05/2025 What should teachers do if the computer fails during the certification?
Chapter 4 of the Regulation "On the Procedure for Certification of Teaching Staff of Preschool, General Secondary, Secondary Specialized, Vocational and Extracurricular Educational Organizations," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 572 dated September 17, 2021, defines the procedure for filing an appeal.
According to the regulation, teachers dissatisfied with the results of the certification must submit a written application (complaint) to the appeals commission within ten days from the date of publication of the results.
Appeals to the Appeals Commission can be submitted in writing or electronically through the Ministry's official website.
In this case, the application (complaint) is considered within ten days from the date of its registration, and if additional studies are required, before the formation of qualification category certificates.
Applicants can also participate online, either directly or remotely, in the process of reviewing their appeal by the appeals commission.
If, during the review of the application, there are organizational and technical shortcomings in the subject or in the process of conducting qualification tests, the Ministry of Preschool and School Education will have to organize a retake of the test examinations.
For example, on April 15-16, 2024, during the certification tests in the subject "Computer Science and Information Technologies," malfunctions occurred on the pedkadr.uzedu.uz platform and it stopped working. In this case, the Ministry of Preschool and School Education conducted a re-certification in this subject on May 22, 2024.
Therefore, if organizational and technical problems are observed during the testing process, pedagogical staff must immediately submit a written or electronic application (complaint) to the appeals commission.