Мақолалар 18/05/2025 Боғча болаларини танқидий ва креатив фикрлашга ўргатадиган дастурлар ишлаб чиқилади
15 май куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида мактаб таълими юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда сўнгги етти йилда боғчалар билан қамров 700 мингдан 2,3 миллионга етказилгани ҳамда республика бўйлаб 7 мингта давлат ва 31 мингдан зиёд хусусий боғчалар фаолият юритаётгани таъкидланган.
“Қамров ошди, лекин сифат бўйича қиладиган ишларимиз кўп. Боғчалар нафақат тарбия, балки болада таълим олиш учун илк кўникмаларни шакллантирадиган масканга айланиши керак”, – деди Президент.
Олти ёшли болалар мактабга тайёрлов гуруҳларига деярли тўлиқ қамраб олинган. Кейинги йил бу рақам 100 фоизга чиқиши кутилмоқда.
Эндиликда жорий йилдан илғор хорижий тажриба асосида мактабга тайёрлов гуруҳлари ва бошланғич таълим ўқув дастурларини ўзаро уйғунлаштириш зарурлиги таъкидланган.
Бунда Сингапурнинг нуфузли ташкилоти билан боғча болаларини математика, табиий фанлар ва технология йўналишларида танқидий ва креатив фикрлашга ўргатадиган дастурлар ишлаб чиқилиши кўзда тутилган.
Давлат ва хусусий боғча тарбиячиларининг малакаси, маҳорати ва психологик тайёргарлигини ошириш учун касбий сертификатлаш тизими жорий этилиши белгиланган.

May 15, a videoconference meeting on school education was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev.
It was noted that over the past seven years, kindergarten coverage has increased from 700 thousand to 2.3 million, and more than 7 thousand state and more than 31 thousand private kindergartens operate throughout the republic.
"The coverage has increased, but we have much to do in terms of quality. "Kindergartens should become places where children develop not only upbringing, but also the first skills for education," the President said.
Six-year-old children are almost fully enrolled in pre-school groups. This figure is expected to reach 100% next year.
It was emphasized that starting this year, it is necessary to harmonize school preparatory groups and primary education curricula based on advanced foreign experience.
It is planned to develop programs with a prestigious Singaporean organization that will teach kindergarten children critical and creative thinking in mathematics, natural sciences, and technology.
It is planned to introduce a system of professional certification to improve the qualifications, skills, and psychological training of teachers of state and private kindergartens.