Мақолалар 18/05/2025 Боғча болаларини танқидий ва креатив фикрлашга ўргатадиган дастурлар ишлаб чиқилади
15 май куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида мактаб таълими юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда сўнгги етти йилда боғчалар билан қамров 700 мингдан 2,3 миллионга етказилгани ҳамда республика бўйлаб 7 мингта давлат ва 31 мингдан зиёд хусусий боғчалар фаолият юритаётгани таъкидланган.
“Қамров ошди, лекин сифат бўйича қиладиган ишларимиз кўп. Боғчалар нафақат тарбия, балки болада таълим олиш учун илк кўникмаларни шакллантирадиган масканга айланиши керак”, – деди Президент.
Олти ёшли болалар мактабга тайёрлов гуруҳларига деярли тўлиқ қамраб олинган. Кейинги йил бу рақам 100 фоизга чиқиши кутилмоқда.
Эндиликда жорий йилдан илғор хорижий тажриба асосида мактабга тайёрлов гуруҳлари ва бошланғич таълим ўқув дастурларини ўзаро уйғунлаштириш зарурлиги таъкидланган.
Бунда Сингапурнинг нуфузли ташкилоти билан боғча болаларини математика, табиий фанлар ва технология йўналишларида танқидий ва креатив фикрлашга ўргатадиган дастурлар ишлаб чиқилиши кўзда тутилган.
Давлат ва хусусий боғча тарбиячиларининг малакаси, маҳорати ва психологик тайёргарлигини ошириш учун касбий сертификатлаш тизими жорий этилиши белгиланган.

Статьи 18/05/2025 Будут разработаны программы, обучающие детей дошкольного возраста критическому и креативному мышлению
15 мая, под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по вопросам школьного образования.
Отмечалось, что за последние семь лет охват детскими садами увеличился с 700 тысяч до 2,3 миллиона, по всей республике действуют 7 тысяч государственных и более 31 тысячи частных детских садов.
"Охват увеличился, но у нас много работы по качеству. Детские сады должны стать местом не только воспитания, но и формирования у ребенка первых навыков обучения," - сказал Президент.
Шестилетние дети почти полностью охвачены подготовительными группами к школе. Ожидается, что в следующем году этот показатель достигнет 100%.
Отмечалось, что с нынешнего года необходимо гармонизировать подготовительные группы к школе и учебные программы начального образования на основе передового зарубежного опыта.
Планируется, что совместно с престижной сингапурской организацией будут разработаны программы по обучению детей дошкольного возраста критическому и креативному мышлению в области математики, естественных наук и технологий.
Планируется внедрить систему профессиональной сертификации для повышения квалификации, мастерства и психологической подготовки воспитателей государственных и частных детских садов.