Мақолалар 08/04/2025 Дарслардан 3 баҳо олган талабага стипендия тўланмайдими?
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 31 январдаги 59-сон қарорига 1-иловада тасдиқланган Олий таълим муассасалари талабаларига стипендиялар тайинлаш ва тўлаш тартиби тўғрисидаги Низом 6-бандига кўра аввалги ўқув семестри натижаларига кўра стипендиялар:
а) қуйидаги тартибда тайинланади ва тўланади:
• -барча фанлар бўйича ўзлаштириш кўрсаткичи фақат “аъло” баҳо (рейтинг кўрсаткичи — 86 балл ва ундан юқори) бўлган талабаларга стипендиянинг базавий миқдори 20 фоизга оширилган ҳолда;
• – фанлардан ўзлаштириш кўрсаткичларининг 30 фоизидан кам қисмини “қониқарли” баҳога (рейтинг кўрсаткичи — 71 баллдан кам) ўзлаштираётган талабаларга — стипендиянинг базавий миқдорида;
б) фанлардан ўзлаштириш кўрсаткичларининг 30 фоизи ва ундан ортиқ қисми “қониқарли” баҳо (рейтинг кўрсаткичи — 71 баллдан кам) бўлган талабаларга (тўлиқ давлат таъминотида бўлган етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар сирасига кирувчи ҳамда 1 ва 2-гуруҳ ногиронлиги бўлган талабалар бундан мустасно) навбатдаги ўқув семестри мобайнида стипендия тайинланмайди.
Шунга кўра талабанинг ўзлаштириш кўрсаткичлари 71 фоиздан кам бўлса, унга стипендия тўланмайди. Агар бу кўрсаткич 71 фоиз ёки ундан юқори бўлса (86 фоизгача) унга базавий стипендия тўланади.

Статьи 08/04/2025 Студенту, получившему оценку "3" по предметам, не выплачивается стипендия?
Согласно пункту 6 Положения о порядке назначения и выплаты стипендий студентам высших образовательных учреждений, утвержденного приложением No 1 к постановлению Кабинета Министров от 31 января 2020 года No 59, стипендии по результатам предыдущего учебного семестра:
а) назначаются и выплачиваются в следующем порядке:
• - с увеличением базового размера стипендии на 20 процентов для студентов, показатель успеваемости которых по всем предметам составляет только "отлично" (рейтинговый показатель - 86 баллов и выше);
• - студентам, имеющим менее 30 процентов "удовлетворительных" оценок по предметам (рейтинговый показатель - менее 71 балла) - в базовом размере стипендии;
б) студентам (за исключением детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, находящихся на полном государственном обеспечении, а также студентов с инвалидностью 1 и 2 групп), у которых 30 процентов и более оценок по предметам являются "удовлетворительными" (рейтинговый показатель - менее 71 балла), стипендия на следующий учебный семестр не назначается.
Соответственно, если успеваемость студента составляет менее 71 процента, стипендия ему не выплачивается. Если этот показатель составляет 71% или выше (до 86%), ему выплачивается базовая стипендия.