Мақолалар 12/06/2025 Доктурантура талабаси 0,5 ставкада ишласа бўлади
2020 йил 23 сентябрдаги “Таълим тўғрисида”ги қонуннинг 12-моддасига асосан, докторантура (таянч докторантура) олий таълимдан кейинги таълим ҳисобланади.
Мазкур соҳага доир Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 22 майдаги 304-сон қарорига 2-илова “Олий таълимдан кейинги таълим тўғрисида”ги низом олий таълимдан кейинги таълим институтида таҳсил олишни ташкил этиш ва ўқиш тартибини белгилайди.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 42-моддасига асосан, ҳар ким муносиб меҳнат қилиш, касб ва фаолият турини эркин танлаш, ҳуқуқига эга.
Меҳнат кодексининг 5-моддаsiga асосан, меҳнат эркинлиги ҳар кимнинг меҳнат қилишга бўлган ўз қобилиятларини тасарруф этиш, уларни қонун билан тақиқланмаган ҳар қандай шаклда амалга ошириш, машғулот турини, касбни ва мутахассисликни, иш жойини ҳамда меҳнат шароитларини эркин танлаш ҳуқуқини англатади.
Юқоридагиларда келиб чиқилса ҳар ким, шу жумладан, илмий ташкилот ёки таълим муассасаларига таянч докторантура ёки докторантурага белгиланган тартибда қабул қилинган шахс яъни докторант ҳам меҳнат қилиш ҳуқуқига эгадир.
Меҳнат кодексининг 186-модда siga асосан, меҳнат шартномаси тарафларининг келишувига кўра ходимга ишга қабул қилиш чоғида ва кейинчалик тўлиқсиз иш вақти (тўлиқсиз иш куни (смена) ва (ёки) тўлиқсиз иш ҳафтаси, шу жумладан иш кунини қисмларга бўлган ҳолда) белгиланиши мумкин. Тўлиқсиз иш вақти ҳам муддати чекланмаган ҳолда, ҳам меҳнат шартномаси тарафлари келишган ҳар қандай муддатга белгиланиши мумкин.
Бундан келиб чиқиб хулоса қилиш мумкинки, докторант ўқишдан бўш вақтида ҳеч қандай чекловсиз тўлиқсиз иш вақтида (0,5 ставка) ишлаши мумкин. Бирор бир норматив-ҳуқуқий ҳужжатда ёки нормада “докторант 0,5 ставкада ишламасин” деган талаб йўқ

Статьи 12/06/2025 Студент-докторант может работать на 0,5 ставки
Согласно статье 12 Закона "Об образовании" от 23 сентября 2020 года, докторантура (базовая докторантура) считается послевузовским образованием.
Приложение No 2 к Постановлению Кабинета Министров No 304 от 22 мая 2017 года "О Положении о послевузовском образовании" определяет порядок организации обучения и учебы в институте послевузовского образования.
Согласно статье 42 Конституции Республики Узбекистан каждый имеет право на достойный труд, свободный выбор профессии и вида деятельности.
Согласно статье 5 Трудового кодекса, свобода труда означает право каждого распоряжаться своими способностями к труду, осуществлять их в любой форме, не запрещенной законом, свободно выбирать род занятий, профессию и специальность, место работы и условия труда.
Исходя из вышеизложенного, каждый имеет право на труд, в том числе и лицо, принятое в установленном порядке в базовую докторантуру или докторантуру в научную организацию или образовательное учреждение, то есть докторант.
Согласно статье 186 Трудового кодекса, по соглашению сторон трудового договора при приеме на работу и в последующем работнику может быть установлено неполный рабочий день (неполный рабочий день (смена) и (или) неполная рабочая неделя, в том числе с разделением рабочего дня на части). Неполное рабочее время может быть установлено как без ограничения срока, так и на любой срок, согласованный сторонами трудового договора.
Исходя из этого, можно сделать вывод, что докторант может работать неполный рабочий день (0,5 ставки) без каких-либо ограничений в свободное от учебы время. Ни в одном нормативно-правовом акте или норме нет требования "докторант не должен работать на 0,5 ставки."