Конрад-Аденауэр-Фонд (KAS) жамғармаси халқаро магистрантлар ва докторантларга Германия университетларда ўқиш ва илмий тадқиқотлар ўтказиш учун грант ажратади. Махсус постер билан бу ерда танишиш мумкин.
Иқтисодиёт, ижтимоий фанлар, тарих ва журналистика ёки шу соҳаларга алоқадор йўналишда ўқиш истагидаги барча халқаро талабалар ариза бериши мумкин. Дастур грант ғолибларига молиявий ва маънавий ёрдам, шахсий кўмак, юқори савиядаги семинар дастурлари ва бутун дунё бўйлаб KAS тармоғидан фойдаланиш имкониятини беради.
Бундан ташқари, дастур давомида дунёнинг 3000 та олими иштрокида 180 дан ортиқ қизиқарли семинарлар режалаштирилган.
Дастур билан батафсил бу ерда танишиш мумкин.
Бакалавр даражасига эга бўлиши/битираётган бўлиши ва ариза бериш вақтида 30 ёшдан ошмаган бўлиши;
Баҳолари ўртача кўрсаткичдан юқори бўлиши;
Немис тилини яхши билиш (Б2 даражаси);
Кўнгилли ишларда фаол бўлиш;
Германиядаги университетда камида уч семестрда ўқишни режалаштирган бўлиши;
Умумий таълим юзасидан етарлича билимга эга бўлиши ҳамда сиёсий масалаларда алоҳида қизиқиш билдириши;
Демократия ва инсон ҳуқуқлари борасида кенг қамровли билимга эга бўлиш;
Шижоаткор бўлиши ва инсонларни ҳаётдаги мақсадларига ишонтира олиши.
Қўшимча:
Магистрантлар учун ойига €992 стипендия; докторантлар учун ойига €1.400 стипендия берилади;
Германияда камида уч семестр давомида ўтказиладиган тадқиқотлар ҳам молиялаштирилади;
Тиббий суғурта учун ойига €120 берилади;
Уч ой давомида Германияда турмуш ўртоғи/аёли билан яшаса, ойига €450, агар фарзандлари билан бирга яшаса, улар учун алоҳида €194 оилавий нафақа берилади (бунинг учун фарзандининг туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномасининг немис тилидаги расмий таржимасини тақдим этиш ва давлат томонидан бериладиган болага нафақа бериш тўғрисидаги талабни бекор қилиш керак бўлади).
Ариза учун зарур ҳужжатлар:
Магистратура учун:
Тегишли аризани тўлдириш ва қуйидаги ҳужжатларни илова қилиш керак:
CV (Табулар форматда) ва иккита фото;
Мотивацион хат (ўқув мақсади, келажакдаги режалари акс этиши керак);
Диплом нусхасини инглиз ёки немис тилига таржима қилиш;
Немис тилини билиш қобилиятини тасдиқловчи ҳужжат (Б2);
Топшираётган университетидан қабул хати;
2 та академик тавсиянома. Ушбу хат номзоднинг илмий малакаси ва салоҳияти тўғрисида маълумот бериши керак (ёзилганига икки ойдан ошмаган бўлиши керак). Муаллиф университет профессори ёки докторлик даражасига эга бўлган ўқитувчи бўлиши лозим.
PhD учун:
Докторлик диссертациясининг батафсил тавсифи: ушбу тавсиф немис ёки инглиз тилида ёзилган бўлиши (5-10 бет; шрифт ҳажми 12; сатр оралиғи 1,5 оралиғида) ва бунда таклиф қилаётган лойиҳанинг асосий тадқиқот мавзуси, унинг илмий аҳамияти, номзоднинг назарий ёндашуви ва тадқиқот мавзусини танлаши сабаблари ёритилган бўлиши керак. Шунингдек, диссертация календарь режаси ва адабиётлар рўйхатини ёзиш керак;

Выборы 13/05/2025 Стипендия Фонда Конрада Аденауэра для обучения в магистратуре или докторантуре в Германии. Предусмотрены льготы для семейных стипендиатов!
Начало приема
01/04/2025
Вид финансирования
Стипендия
Страна
Германия
Крайний срок
15.07.2025 г.
Высшее образование (бакалавриат)
Язык программы
Немецкий
Возрастной лимит
До 30 лет
Области
Все области
Фонд Конрада Аденауэра (KAS) предоставляет гранты международным магистрантам и докторантам для обучения и проведения научных исследований в университетах Германии. С подробным постером можно ознакомиться здесь.
Заявки могут подать все иностранные студенты, желающие изучать экономику, общественные науки, историю и журналистику или смежные направления. Программа предоставляет победителям грантов финансовую и моральную поддержку, личное сопровождение, доступ к программам семинаров высокого уровня и к сети KAS по всему миру.
Кроме того, в рамках программы запланировано проведение более 180 интересных семинаров с участием 3000 ученых со всего мира.
Подробнее с программой можно ознакомиться здесь.
Условия участия
Иметь степень бакалавра или быть выпускником и быть не старше 30 лет на момент подачи заявления;
Оценки выше среднего;
Хорошее знание немецкого языка (уровень В2);
Активное участие в волонтерской деятельности;
Планировать обучение в университете Германии не менее трех семестров;
Обладать достаточными общеобразовательными знаниями и проявлять особый интерес к политическим вопросам;
Обладать всесторонними знаниями в области демократии и прав человека;
Быть энергичным и уметь убеждать людей в своих жизненных целях.
Дополнительно:
• Студенты-медики или фармацевты могут подавать документы только после завершения промежуточного экзамена в Германии или после прохождения квалификационного этапа;
• Стипендия не предоставляется для подготовки специалистов в области медицины и стоматологии или для докторантуры в этих областях в Германии;
• Лица, уже имеющие докторскую степень в какой-либо области, не могут получить стипендию.
Магистранты получают стипендию в размере 992 евро в месяц; докторанты - 1400 евро в месяц;
Также финансируются исследования, проводимые в Германии в течение не менее трех семестров;
Выплачивается 120 евро в месяц на медицинскую страховку;
При проживании с супругом/супругой в Германии в течение трех месяцев выплачивается дополнительное семейное пособие в размере 450 евро в месяц, при проживании с детьми - 194 евро на каждого ребенка (для этого необходимо предоставить официальный перевод свидетельства о рождении ребенка на немецкий язык и отказаться от пособия на ребенка, выдаваемого государством).
Необходимые документы для заявления:
Для магистратуры:
Необходимо заполнить соответствующее заявление и приложить следующие документы:
Резюме (в табличном формате) и две фотографии;
Мотивационное письмо (должно отражать цель обучения и планы на будущее);
Перевод копии диплома на английский или немецкий язык;
Документ, подтверждающий владение немецким языком (B2);
Письмо о приеме из выбранного университета;
2 академические рекомендации. Эти письма должны содержать информацию о научной квалификации и потенциале кандидата (написанные не более двух месяцев назад). Авторами должны быть профессора университета или преподаватели, имеющие докторскую степень.
Для PhD:
Подробное описание докторской диссертации на немецком или английском языке (5-10 страниц; размер шрифта 12; интервал между строками 1,5), включающее основную тему исследования предлагаемого проекта, его научную значимость, теоретический подход кандидата и причины выбора темы исследования. Также необходимо приложить календарный план диссертации и список литературы;