Ўқишни кўчирмоқчи бўлган талаба олийгоҳга абитуриент бўлиб ҳам ҳужжат топшириши мумкин.
🖊 Бунинг учун, 15 июнь ва 15 июль оралиғида my.uzbmb.uz сайти орқали абитуриент сифатида олий таълим муассасасига ҳужжат топшириши мумкин ва сайтга диплом ёки аттестат рақамини киритиши кифоя. Агарда ушбу ҳужжатни олийгоҳига топширган бўлса рақамини билмаса тахминан нотўғри рақам киритса ҳам бўлаверади.
➡️15 июль санасидан бошланадиган ўқишни кўчириш учун қабул жараёнида ҳам тегишли сайт орқали "перевод" учун ҳужжат топшириш имкониятига эга. Бунда транскрипт юкланса кифоя.
✅Абитуриент ва "переводчилар" учун тест бир хил вақтда бўлмаслиги сабабли бемалол имтиҳонга кириб чиқиши ва муваффақиятли ўтганидан сўнг, кейинчалик ўз хоҳишига кўра бирини танлашига тўғри келади.
⚠️Бир вақтда икки хил жараёнга ҳужжат топшириш тақиқланмаган ва бу кейинчалик талабага ҳеч қандай муаммо туғдирмайди. Аммо бир вақтнинг ўзида иккита олий таълимда ўқиш имконияти мавжуд эмас.

A student wishing to transfer their studies can also apply to a university as an applicant.
🖊 For this, between June 15 and July 15, applicants can submit documents to higher education institutions through the my.uzbmb.uz website by simply entering their diploma or certificate number on the site. If someone has already submitted this document to a university but doesn't know the number, they can enter an approximate or incorrect number.
➡️Starting from July 15th, you also have the opportunity to submit documents for "transfer" through the relevant website during the admission process for transferring studies. In this case, uploading a transcript is sufficient.
✅Since the tests for applicants and "transfer students" are not held at the same time, they can easily take the exam, and after passing it successfully, they will later have to choose one option according to their preference.
⚠️Submitting documents for two different processes simultaneously is not prohibited and this will not cause any problems for the student in the future. However, it is not possible to study at two higher education institutions at the same time.