Мақолалар 17/06/2025 Мақсадли докторантура — бир олий таълим ёки илмий муассаса учун етишмаётган илмий даражали кадрларни бошқа муассасада шартнома асосида тайёрлаш
✅Мақсадли докторантурага номзодлар буюртмачи ташкилот томонидан тавсия этилади. Бунда, бир ўринга юборилаётган номзодларнинг сони қоида тариқасида камида икки нафар бўлиши лозим.
✅Мақсадли докторантурага қабул қилувчи олий таълим ёки илмий-тадқиқот муассасаси ҳар йили 1 майга қадар ўзлари тизимига кирадиган вазирлик, идора ёки ташкилотга мақсадли докторантурага қабул қилиш юзасидан квота ажратиш бўйича мурожаат қилади.
✅Тасарруфида олий таълим ёки илмий-тадқиқот муассасаси бўлган вазирликлар, идоралар ва ташкилотлар ҳар йили 15 майга қадар Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлигига олий малакали илмий ва илмий-педагог кадрларга бўлган эҳтиёжлар, амалдаги олий таълимдан кейинги таълим институтларининг самарадорлиги, таълим олаётган докторантлар, мустақил изланувчилар контингенти, илмий раҳбарлар ва илмий консультантларнинг самарали ишлари, шунингдек мазкур Низомда белгиланган, бир нафар илмий раҳбар ҳамда бир нафар илмий консультантга бириктириладиган докторантлар сонидан келиб чиқиб, кейинги йилдан бошлаб таянч докторантурага, докторантура ва мақсадли докторантурага Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджет маблағлари ҳисобига ўқитиш учун қабул квотаси бўйича асосланган таклифлар билан мурожаат қиладилар.

Articles 17/06/2025 Targeted doctoral studies - the training of personnel with a missing academic degree for one higher educational or scientific institution in another institution on a contractual basis
✅Candidates for targeted doctoral studies are recommended by the client organization. In this case, the number of candidates sent for one seat, as a rule, must be at least two.
✅ Higher education or research institution admitting to targeted doctoral studies applies annually until May 1st to the ministry, agency, or organization that is part of their system to allocate quotas for admission to targeted doctoral studies.
✅Ministries, departments, and organizations that have a higher education or research institution under their jurisdiction shall annually, by May 15, apply to the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan with substantiated proposals regarding the need for highly qualified scientific and scientific-pedagogical personnel, the effectiveness of existing postgraduate education institutions, the effective work of doctoral students, independent researchers, scientific supervisors, and scientific consultants, as well as the number of doctoral students assigned to one scientific supervisor and one scientific consultant, as defined in this Regulation, starting from the next year, based on the admission quota for studying in basic doctoral studies, doctoral studies, and targeted doctoral studies at the expense of the State Budget of the Republic of Uzbekistan.