Мақолалар 26/02/2025 Қачон ўқитувчини талаба танлайди?
2020 йил бутун дунёда “COVID 19” пандемияси авж олгандан кейин, нафақат жаҳон иқтисодиёти ва сиёсатига балки, ўзимизнинг ички жамиятга ҳам таъсирини ўтказмай қолмади. Давлат бошқарувидан тортиб Соғлиқни сақлашгача барча соҳалар бирданига издан чиқиб кетди. Уларнинг орасида таълим жараёни энг оғир аҳволга тушиб қолди. Касалланишни олдини олиш мақсадида давлат идоралари, ОТМлар, коллежлар, мактаблар, боғчалар ёпилиб, уйда қолиш орқали ундан ҳимояланиш энг яхши ечим сифатида кўрсатилди. Иш фаолияти, таълим жараёнларининг барчаси бирданига, online босқичга ўтказилди. Ваҳоланки, бизда online ўқиш ёки ишлаш учун ўша пайтда тайёр дастур ва тайёргарлик йўқ эди. Ягона нажот, “Интернет” ва “Телеграм группалар” эди. Аммо буларнинг барчаси кутилган натижани олиб келмади. Таълим яна издан чиқиб, жуда оғир вазиятга тушиб қолди. Шуларни инобатга олган ҳолда тизимни буткул янгилаш ва такомиллаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 8 октябрдаги фармони билан тасдиқланган “Ўзбекистон Республикаси олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси”га кўра, мамлакатдаги ОТМларнинг 85 фоизи 2030 йилгача босқичма-босқич кредит-модуль тизимига ўтиши белгиланган. Натижада, 2020-21 ўқув йилининг ўзида мамлакатимиздаги 33дан ортиқ йирик ОТМлар кредит-модуль тизимига ўтказилди. Мазкур ОТМларда асосан ЭCТС кредит-модуль тизими жорий этилган. Шу аснода, кредит-модуль бутун Ўзбекистон олийгоҳларига кириб келди.
Хўш, кредит-модуль ўзи қандай тизим?
•   Кредит-модуль тизими дунёнинг ривожланган давлатларининг Олий таълим муассасаларида тан олинган ва йўлга қўйилган, жаҳон стандартларининг барча талабларига жавоб берувчи ўқув дастуридир. Тизимга асосан, олийгоҳлардаги фан учун ўқиш юкламаси сонига қараб, кредитларга ажратилади. Мисол, учун ҳар битта фан учун 5,6 ёки 7,5 кредитларга ажратилиши мумкин. Талабалар бўлса, ҳар семестр давомида кредитлар тўплаб боришади ва унинг миқдорига қараб бакалавр ҳамда магистр даражаси берилади.
•   ECTS кредит-модуль тизимида бир йиллик кредитлар миқдори 60ни ташкил этади. Бир ўқув йили 2 семестрдан иборатлигини ҳисобга олсак, талаба ўқиши давомида ҳар семестрда 30 кредит тўплаб бориши керак бўлади. Бакалавр дастури одатда 4 йиллиги ҳисобга олинса, талаба ушбу даражани қўлга киритиш учун жами 240 кредит, магистратура дастурини тугаллаш учун эса 120 кредит тўплаши талаб этилади.
Кредитлар – талаба бажариши керак бўлган миқдори белгиланган ўқиш юкламасини англатади. ECTS кредит-модуль тизимида 1 кредит ўртача 25-30 соатлик ўқиш юкламаси бўлади. Бу дегани, агар фан 6 кредитли фан бўлса, талаба ушбу фан бўйича белгиланган миқдордаги кредитларни қўлга киритиш учун семестр давомида 150-180 соатлик ўқиш юкламасини бажариши керак бўлади (25*6=150; 30*6=180).
Тизим тўлиқ ишлаяптими?
Кредит-модулнинг талабалар учун бир қанча енгилликлари ҳам бор. Булар, давомат, дарслар жадвали, фанлар ресурслари ва яна бир қанча маълумотларни online база орқали кўра олишдир. Яна битта энг асосий, жиҳат шундаки, талабалар ўзлари ва йўналишига мос фанларни танлашлари мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Адлия Вазирлигинг расмий https://lex.uz/ru/docs/-5193564#-5199760 сайтидаги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Қарори билан тасдиқланган Олий таълим муассасаларида таълим жараёнини ташкил этиш билан боғлиқ тизимни такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида низомга 4-боби яъни Олий таълим муассасаларида ўқув жараёнини режалаштириш қуйидаги босқичлардан иборат дея келтирилган. Унга кўра, намунавий ўқув режаси ва фанлар каталогини илғор хорижий университетлар тажрибаси билан ички иқтисодиёт тармоқларида олиб борилаётган ислоҳотлар, кадрлар тайёрловини уларни иш билан таъминловчиларнинг талаблари ва миллий қадриятларни эътиборга олган ҳолда тайёрлаш ва қўшимча равишда “Танлов фанлар каталогини шакллантириш” деб ёзиб ўтилган қисми мавжуд.
Шу ўринда, битта савол Нимага бу жойи ҳозиргача ишламайди? Балки, айрим муаммолар: Талабанинг дарсга қатнашиши, фанга қизиқиши, яхши ўзлаштириши, мустақил изланиши учун ҳам айнан шу банди ишлаши керак эмасми?
Айнан ҳозирги вақтни мисол қилиб айтсак, талабани дарсга олиб келиб 80 минут (бир пара) давомида олиб ўтириш жуда қийин бўлиб қолди. Сабаби, талабалар дарсдан ёки ўқитувчидан ниманидир ўргана олишига кўзи етмаслигини билгани учун бормай қўя қолишни афзал кўради. Кредит-модуль тизими олий таълим муассасаларига кириб келганига ҳам уч йилдан ошди. Ҳозирга келиб деярли 90 фоиз олийгоҳларда тизим ишга туширилган. Бироқ, нимага бошқа функциялари ишлайди-ю, талаба учун энг муҳим ва аҳамиятга эга жойи ишламайди. Талабалар орасида “Яна ўша ўқитувчими?”, “Бирор мавзуни ҳам яхши тушунтира олмайди”, “Шунча вақтимизни устознинг ҳаёти ва фаолиятини тинглаш “Ўрнига бошқа ўқитувчи кирсин!” каби жумлалар тез-тез қулоққа чалинади. Дарс ёқмаслигини кўпчилик талабалар ўқитувчиларнинг техникасига олиб бориб тақайди. “Z” авлод ёшлари замонавий технологиялар ва сунъий интеллект даврида яшаётгани сабабли, улар ўзларидан ҳам юқори малакали ўқитувчилардан таълим олишни афзал кўради. Шунинг учун ҳозирги талабаларни унча-мунча ўқитувчи қониқтира олмайди. Эски тизимдан чиқиб, янгисида таълим сифатига назорат кучайтирилиши ўрнига аксинча, орқага қайтаётгандек эмасми? деб ўйлаб ҳам қоламиз баъзида.
Хулоса ўрнида шуни айтиш жоизки, агарда ҳозирги талабалар ва уларнинг хоҳиш ва истаклари инобатга олинмас экан, демак улар кимнингдир тузган йўлидан юрадиган ва мустақил ўз соҳасининг буткул “Брак” мутахассиси бўлиб етишади. Биз барча олий таълим муассасаларида “Фан танлов” имконияти йўлга қўйилиши ҳамда талабалар бундан эркин фойдаланиши тарафдоримиз. Мутасаддилардан бу муаммога беЭътибор бўлмасликни сўраб қоламиз. Зора, шу орқали барча талабаларнинг ушбу ҳуқуқи ҳам улар учун ишласин.

Когда будет запущена система "Научный отбор"?
После вспышки пандемии "COVID-19" во всем мире в 2020 году она оказала влияние не только на мировую экономику и политику, но и на наше внутреннее общество. Все сферы, от государственного управления до здравоохранения, внезапно вышли из строя. Среди них образовательный процесс оказался в наиболее тяжелом положении. В целях предотвращения заболевания в качестве наилучшего решения указано закрытие государственных учреждений, вузов, колледжей, школ, детских садов и защита от него путем пребывания дома. Рабочая деятельность, все образовательные процессы были переведены сразу на онлайн-стадию. Однако у нас не было готовой программы и подготовки для онлайн-обучения или работы в то время. Единственным спасением были "Интернет" и "Телеграм-группы." Однако все это не принесло ожидаемого результата. Образование снова вышло из строя и оказалось в очень сложном положении. Учитывая это, в целях полного обновления и совершенствования системы, согласно "Концепции развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года," утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 8 октября 2019 года, 85% высших учебных заведений страны должны постепенно перейти на кредитно-модульную систему к 2030 году. В результате только в 2020-21 учебном году более 33 крупных вузов страны были переведены на кредитно-модульную систему. В этих вузах в основном внедрена кредитно-модульная система ECTS. Таким образом, кредитный модуль проник во все вузы Узбекистана.
Что же такое кредитный модуль?
Кредиты - это установленная учебная нагрузка, которую студент должен выполнить. В кредитно-модульной системе ECTS 1 кредит составляет в среднем 25-30 часов учебной нагрузки. Это означает, что если предмет состоит из 6 кредитов, студент должен выполнить 150-180 часов учебной нагрузки в течение семестра, чтобы получить установленное количество кредитов по этому предмету (25*6=150; 30*6=180).
Когда студент выбирает преподавателя?
Кредит-модуль имеет ряд преимуществ для студентов. Это посещаемость, расписание занятий, ресурсы по предметам и просмотр нескольких других данных через онлайн-базу данных. Еще один важный аспект заключается в том, что студенты могут выбирать предметы, подходящие для них и их направления.
На официальном https://lex.uz/ru/docs/-5193564#-5199760 сайте Министерства юстиции Республики Узбекистан Глава 4 Положения о мерах по совершенствованию системы, связанной с организацией образовательного процесса в высших учебных заведениях, утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан, гласит, что планирование учебного процесса в высших учебных заведениях состоит из следующих этапов. Согласно ему, типовой учебный план и каталог предметов готовятся с учетом реформ, проводимых в отраслях внутренней экономики с опытом передовых зарубежных университетов, требований их работодателей и национальных ценностей, и дополнительно есть раздел под названием "Формирование каталога предметов по выбору."
В связи с этим, один вопрос: Почему это место до сих пор не работает? Возможно, некоторые проблемы: Не должен ли этот пункт работать именно для того, чтобы студент посещал занятия, проявлял интерес к предмету, хорошо учился и проводил самостоятельные исследования?
Взять, к примеру, нынешнее время, когда стало очень сложно привести студента на урок и удерживать его в течение 80 минут (одной пары). Причина в том, что студенты предпочитают не посещать занятия, потому что знают, что не могут чему-то научиться на уроке или у преподавателя. Прошло более трех лет с момента внедрения кредитно-модульной системы в высшие учебные заведения. На сегодняшний день система запущена почти в 90 процентах вузов. Однако, почему другие функции работают, в то время как самая важная и важная часть для студента не работает? Среди студентов: "Опять тот же учитель?," "Не может хорошо объяснить какую-либо тему, "Часто можно услышать такие фразы, как "Мы потратили столько времени, слушая жизнь и деятельность учителя," "Пусть другой учитель займет его место!" Многие студенты связывают свою неприязнь к уроку с техникой преподавателей. Поскольку молодые люди поколения "Z" живут в эпоху современных технологий и искусственного интеллекта, они предпочитают учиться у более квалифицированных преподавателей, чем они сами. Поэтому нынешних студентов не многие учителя могут удовлетворить. Иногда мы задумываемся, что вместо того, чтобы выйти из старой системы и усилить контроль над качеством образования в новой системе, мы, наоборот, возвращаемся назад.
В заключение следует сказать, что если не учитывать нынешних студентов и их желания и стремления, то они пойдут по чьему-то пути и станут независимыми "Браковыми" специалистами в своей области. Мы выступаем за то, чтобы во всех высших учебных заведениях была создана возможность "Научного конкурса," и студенты могли свободно им пользоваться. Просим ответственных лиц не оставаться равнодушными к этой проблеме. Возможно, таким образом, это право всех студентов также будет работать на них.