Янгиликлар 11/05/2025 Сиртқи таълимни тугатилиши хусусий университетларда контракт нархи кўтарилишига сабаб бўладими?
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 5 майдаги 76-сон фармонига кўра, 2025/2026-ўқув йилидан бошлаб таълимнинг сиртқи шаклига қабул тугатилди. Яъни, 1 ярим ойдан кейин бошланадиган қабул жараёнларида сиртқига квота берилмайди.
Сиртқи таълимга қабул тугатилиши хусусий университетлар учун жиддий молиявий зарба бўлиши кутилмоқда.
Айниқса, уларнинг асосий қисми – 70% дан зиёди айнан сиртқи таълимдан даромад олиб келаётганини ҳисобга олсак, бу ўзгариш қуйидаги натижаларга олиб келиши мумкин:
➖ шартнома нархлари ошиши, харажатларни қоплаш ва фаолиятни сақлаб қолиш учун хусусий ОТМлар контракт суммаларини оширишга мажбур бўлади;
➖ талабалар сони камайиши, айниқса, ишлаб юрган ёки имконияти чекланган ёшлар олий таълимдан четлашиши мумкин;
➖ кечки ва масофавий таълимга талаб ортиши, чунки эндиликда альтернатив йўналиш сифатида фақат шу шакллар қолади;
➖ ОТМлар қайта ташкил этилиши – баъзи хусусий университетлар ўз таълим шаклларини ёки бизнес моделларини ўзгартиришга мажбур бўлади.

Новости 11/05/2025 Приведёт ли прекращение заочного обучения к повышению стоимости контракта в частных университетах?
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан No 76 от 5 мая 2025 года, с 2025/2026 учебного года прием на заочную форму обучения прекращается. То есть, квота на заочное обучение не будет предоставляться во время приемной кампании, которая начнется через полтора месяца.
Ожидается, что прекращение приема на заочное обучение станет серьезным финансовым ударом для частных университетов.
Особенно учитывая, что большинство из них - более 70% - получают доход именно от заочного обучения, это изменение может привести к следующим последствиям:
➖ повышение стоимости контрактов: частные вузы будут вынуждены увеличивать суммы контрактов для покрытия расходов и поддержания своей деятельности;
➖ уменьшение числа студентов: особенно работающая молодежь или люди с ограниченными возможностями могут оказаться исключенными из системы высшего образования;
➖ повышение спроса на вечернее и дистанционное обучение, поскольку теперь только эти формы останутся в качестве альтернативы;
➖ реорганизация вузов: некоторые частные университеты будут вынуждены изменить свои формы обучения или бизнес-модели.