Ҳеч қачон светофорни кўрмаган замонавий одамни топиш қийин. Муайян даврийлик билан қизил, сариқ ёки яшил рангларда ёниб турувчи қурилма машиналар ва пиёдалар ҳаракатини тартибга солиб туради.
Болалигиданоқ сигналларнинг маъносини ҳамма билади, лекин нима учун бу ранглар ёруғлик чироқлари учун танланганлиги ҳаммага ҳам маълум эмас.
1868 йилда Лондон парламенти яқинидаги бир кўчада жаҳондаги биринчи светофор пайдо бўлди. Қурилма полиция ходимларига жуда тирбанд Бридж Стрит кўчасини сал енгиллаштириш учун мўлжалланган эди. Бундай қурилманинг ғояси муҳандис Жон Пеак Найтнинг хаёлига келди. Бироқ, объектив баҳолайдиган бўлсак, у шунчаки бу қурилмани темир йўл семафоридан нусха қилиб кўчирди.
Кабина ва дилижанс ҳайдовчиларнинг кўз олдига баландлиги 6,7 метр бўлган кўчма ўқли устун пайдо бўлди. Улар икки томонга ("тўхташ" белгиси) ёки 45 градусгача пастга ("эътибор беринг" сигнали рухсат беришда ишлатиши) энгашиб кетарди. Кечки пайт қизил ва яшил линзали газ чироқ ишлатиларди. Тизимнинг ишлаши учун 24 соат давомида йўл ҳаракати ёритгичида полиция ностабил навбатчи бўлиб турарди.
Шундай қилиб, темир йўл семафорида ишлатилган қизил ва яшил ранглар ҳозирги светофор учун қарз қилиб олинди. Қизиғи шундаки, дастлаб "диққат" белгисини яшил ранг билан ифодалашади, оқ рангли сигналдан кейин эса ҳаракатланишга рухсат берилган. Аммо, бундай тартиб муваффақиятсизликка бўлиб чиқди. Муҳандислар баъзан осмондаги катта юлдузларни семафори белгиси сифатида қабул қилишган ва бу кўпгина фалокатларга олиб келган.
Фақат ўн йил ўтгач, физикларда қизил, яшил ва сариқ рангли чироқлар стандарт ранглар бўлиб ўрнатилганини тушунтириш мумкин бўлди. Камалакдаги ранглар ичида айнан шу ранглар спектрнинг энг узун тўлқинига эга. Шунинг учун бу сигналлар максимал масофадан кўринади.

Articles 22/02/2025 Why are traffic light colors specifically red, yellow, and green?
It's difficult to find a modern person who has never seen a traffic light. The device, which alternately illuminates red, yellow, or green lights at regular intervals, regulates the movement of vehicles and pedestrians.
Everyone knows the meaning of these signals from childhood, but not everyone is aware of why these specific colors were chosen for the light signals.
In 1868, the world's first traffic light appeared on a street near the London Parliament. The device was designed to slightly ease traffic congestion on Bridge Street, which was very crowded. The idea for such a device came from engineer John Peake Knight. However, objectively speaking, he simply adapted this device from a railway semaphore.
Before the eyes of the cabin and diligence drivers, a portable axle pole with a height of 6.7 meters appeared. They leaned in opposite directions (the "Stop" sign) or down to 45 degrees (the "Attention" signal is used for authorization). In the evening, a gas lamp with red and green lenses was used. For the system to function, the police were on unstable duty at the traffic light 24 hours a day.
Thus, the red and green colors used in the railway semaphore were borrowed for the current traffic light. Interestingly, initially, the "attention" sign is represented by green, and after the white signal, movement is permitted. However, such a procedure proved to be unsuccessful. Engineers sometimes took large stars in the sky as a semaphore sign, and this led to many disasters.
Only ten years later was it possible to explain why red, green, and yellow lights were established as standard colors for physicists. Among the colors in the rainbow, these colors have the longest wavelengths in the spectrum. Therefore, these signals are visible from the maximum distance.