Янгиликлар 25/02/2025 Талабалар учун академик таътил олиш тартиби қандай?
Исталган пайтда. Ҳа талаба ўқиш даврининг хоҳ ўртасида, хоҳ охирида бўлсин академик таътил олиши мумкин. Бу талабанинг қонун асосида белгиланган ҳуқуқидир.
Академик таътил бериш тўғрисидаги низомга мувофиқ, талабалар ўз ихтиёрига кўра, қайси таълим шаклида таҳсил олишидан қатъий назар академик таътил олиш ҳуқуқига эга.
Академик таътил олиш учун талаба томонидан ОТМ ректори (директори) номига ариза ёзади. Мурожаат бир ҳафталик муддатда кўриб чиқилиб, таътил бериш ОТМ ректори (директори)нинг буйруғи билан расмийлаштирилади. Унда академик таътилнинг бошланиш ва тугаш санаси кўрсатилади.
Академик таътил қуйидаги ҳолларда берилиши мумкин:
• –ҳарбий хизматни ўташ учун;
• –саломатлигини тиклаш учун;
• –ҳомиладорлик ва туғиш учун;
• –болаларни парвариш қилиш учун;
• –оиласининг бетоб аъзосини (отаси, онаси ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар, турмуш ўртоғи, фарзанди) парвариш қилиш учун.
Қанча муддатларга берилади:
• –ҳарбий хизматни ўташ учун — қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ҳарбий хизматни ўташ муддатига;
• –ҳомиладорлик ва туғиш, шунингдек, болаларни парвариш қилиш учун — қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ҳомиладорлик ва туғиш, шунингдек, болаларни парвариш қилиш таътиллари муддатига;
• –саломатлигини тиклаш ҳамда оиласининг бетоб аъзосини парвариш қилиш учун — кейинги йилнинг талаба томонидан тўлиқ ўзлаштирилмаган семестри бошланишига қадар бўлган муддатга (агар мазкур Низомнинг 11-бандига мувофиқ талаба академик таътил муддатига таълимнинг сиртқи ёки масофавий ёки экстернат таълим шаклига ўтказилса, навбатдаги семестрнинг бошланишига қадар бўлган муддатга).
Бунда, қайд этилган муддатлардан бири талабанинг аризасига мувофиқ олий таълим муассасаси ректори (директори) томонидан белгиланади.
Аризага академик таътил олиш учун сабаб бўлган ҳолатни асословчи ҳужжат (талабани ҳарбий хизматга чақириш ҳақидаги чақирув қоғози ёки талаба доимий тиббий назоратда турган тиббиёт муассасаси хулосаси ёхуд оиласининг бетоб аъзоси доимий тиббий назоратда турган тиббиёт муассасаси хулосаси) илова қилинади.
Талабага академик таътил берилиши уни олий таълим муассасасидан четлаштириш деб ҳисобланмайди. Шунингдек, талабаларга академик таътил даврида стипендиялар тўланмайди.
Академик таътилдан белгиланган муддатда қайтган талабаларга илгари ўзлаштирилган фанларни қайта ўзлаштириш мажбурияти юклатилмайди.
Азиз талаба! Академик таътил олиш билан боғлиқ тартиб қоидалар Вазирлар Маҳкамасининг 03.06.2021 йилдаги 344-сон қарори асосида белгиланган. Бу борада қўшимча маълумотни керак бўлса, ушбу ҳужжат сизга ас қотади.

When will the student be granted academic leave?
Anytime. Yes, a student can take academic leave, whether in the middle or at the end of their studies. This is the student's right established by law.
In accordance with the Regulation on the Provision of Academic Leave, students have the right to take academic leave at their discretion, regardless of the form of education in which they study.
To take academic leave, the student writes an application addressed to the rector (director) of the university. The application is reviewed within a week, and the granting of leave is formalized by order of the rector (director) of the HEI. It indicates the start and end dates of the academic leave.
Academic leave may be granted in the following cases:
How long will it be issued:
In this case, one of the specified periods is determined by the rector (director) of the higher educational institution in accordance with the student's application.
The application must be accompanied by a document substantiating the circumstances that served as the reason for taking academic leave (conscription for military service or a conclusion from a medical institution where the student is under constant medical supervision, or a conclusion from a medical institution where a sick family member is under constant medical supervision).
Granting an academic leave to a student is not considered expulsion from a higher educational institution. Also, scholarships are not paid to students during the academic leave period.
Students returning from academic leave within the established timeframe are not obligated to retake previously mastered subjects.
Dear student! The procedure for obtaining academic leave is established on the basis of the Resolution of the Cabinet of Ministers dated 03.06.2021 No. 344. If you need additional information in this regard, this document will be useful to you.