Янгиликлар 25/02/2025 Талабалар учун академик таътил олиш тартиби қандай?
Исталган пайтда. Ҳа талаба ўқиш даврининг хоҳ ўртасида, хоҳ охирида бўлсин академик таътил олиши мумкин. Бу талабанинг қонун асосида белгиланган ҳуқуқидир.
Академик таътил бериш тўғрисидаги низомга мувофиқ, талабалар ўз ихтиёрига кўра, қайси таълим шаклида таҳсил олишидан қатъий назар академик таътил олиш ҳуқуқига эга.
Академик таътил олиш учун талаба томонидан ОТМ ректори (директори) номига ариза ёзади. Мурожаат бир ҳафталик муддатда кўриб чиқилиб, таътил бериш ОТМ ректори (директори)нинг буйруғи билан расмийлаштирилади. Унда академик таътилнинг бошланиш ва тугаш санаси кўрсатилади.
Академик таътил қуйидаги ҳолларда берилиши мумкин:
• –ҳарбий хизматни ўташ учун;
• –саломатлигини тиклаш учун;
• –ҳомиладорлик ва туғиш учун;
• –болаларни парвариш қилиш учун;
• –оиласининг бетоб аъзосини (отаси, онаси ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар, турмуш ўртоғи, фарзанди) парвариш қилиш учун.
Қанча муддатларга берилади:
• –ҳарбий хизматни ўташ учун — қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ҳарбий хизматни ўташ муддатига;
• –ҳомиладорлик ва туғиш, шунингдек, болаларни парвариш қилиш учун — қонунчилик ҳужжатларида белгиланган ҳомиладорлик ва туғиш, шунингдек, болаларни парвариш қилиш таътиллари муддатига;
• –саломатлигини тиклаш ҳамда оиласининг бетоб аъзосини парвариш қилиш учун — кейинги йилнинг талаба томонидан тўлиқ ўзлаштирилмаган семестри бошланишига қадар бўлган муддатга (агар мазкур Низомнинг 11-бандига мувофиқ талаба академик таътил муддатига таълимнинг сиртқи ёки масофавий ёки экстернат таълим шаклига ўтказилса, навбатдаги семестрнинг бошланишига қадар бўлган муддатга).
Бунда, қайд этилган муддатлардан бири талабанинг аризасига мувофиқ олий таълим муассасаси ректори (директори) томонидан белгиланади.
Аризага академик таътил олиш учун сабаб бўлган ҳолатни асословчи ҳужжат (талабани ҳарбий хизматга чақириш ҳақидаги чақирув қоғози ёки талаба доимий тиббий назоратда турган тиббиёт муассасаси хулосаси ёхуд оиласининг бетоб аъзоси доимий тиббий назоратда турган тиббиёт муассасаси хулосаси) илова қилинади.
Талабага академик таътил берилиши уни олий таълим муассасасидан четлаштириш деб ҳисобланмайди. Шунингдек, талабаларга академик таътил даврида стипендиялар тўланмайди.
Академик таътилдан белгиланган муддатда қайтган талабаларга илгари ўзлаштирилган фанларни қайта ўзлаштириш мажбурияти юклатилмайди.
Азиз талаба! Академик таътил олиш билан боғлиқ тартиб қоидалар Вазирлар Маҳкамасининг 03.06.2021 йилдаги 344-сон қарори асосида белгиланган. Бу борада қўшимча маълумотни керак бўлса, ушбу ҳужжат сизга ас қотади.

Новости 25/02/2025 Каков порядок получения академического отпуска для студентов?
В любое время. Да, студент может взять академический отпуск, будь то в середине или в конце учебного периода. Это право студента, установленное законом.
Согласно Положению о предоставлении академического отпуска, студенты имеют право на академический отпуск по своему усмотрению, независимо от формы обучения.
Для получения академического отпуска студент подает заявление на имя ректора (директора) вуза. Обращение рассматривается в недельный срок, а предоставление отпуска оформляется приказом ректора (директора) вуза. В нем указываются даты начала и окончания академического отпуска.
Академический отпуск может быть предоставлен в случаях:
• - для прохождения военной службы;
• - для восстановления здоровья;
• - для беременности и родов;
• - для ухода за детьми;
• - для ухода за больным членом семьи (отцом, матерью или лицами, их заменяющими, супругом, ребенком).
На какие сроки выдается:
• - для прохождения военной службы - на срок прохождения военной службы, установленный актами законодательства;
• - для беременности и родов, а также по уходу за детьми - на срок отпусков по беременности и родам, а также по уходу за детьми, установленных актами законодательства;
• - на восстановление здоровья и уход за больным членом семьи - до начала не полностью освоенного студентом семестра следующего года (в случае перевода студента на заочную или дистанционную или экстернатную форму обучения на период академического отпуска в соответствии с пунктом 11 настоящего Положения - до начала следующего семестра).
При этом один из указанных сроков устанавливается ректором (директором) высшего образовательного учреждения в соответствии с заявлением студента.
К заявлению прилагается документ, обосновывающий обстоятельства, послужившие основанием для получения академического отпуска (призыв студента на военную службу или заключение медицинского учреждения, где студент находится под постоянным медицинским наблюдением, либо заключение медицинского учреждения, где находится под постоянным медицинским наблюдением больной член семьи).
Предоставление студенту академического отпуска не считается отчислением его из высшего образовательного учреждения. Кроме того, студентам не будут выплачиваться стипендии во время академических каникул.
На студентов, вернувшихся из академического отпуска в установленный срок, не возлагается обязанность по повторному изучению ранее изученных предметов.
Дорогой студент! Порядок, связанный с получением академического отпуска, установлен постановлением Кабинета Министров от 03.06.2021 г. No 344. Если вам нужна дополнительная информация по этому вопросу, этот документ вам пригодится.