АҚШнинг янги администрацияси USAID грант дастурларини молиялаштиришни “музлатиши” оқибатида Ўзбекистондаги қатор фуқаролик жамияти институтлари лойиҳалари тўхтаб қолди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди директори Отабек Ҳусанов бундай лойиҳаларни давом эттириш учун шароит яратилишини билдирди.
Унинг айтишича, хорижий грантлар билан боғлиқ муаммоларга дуч келган ташкилотлар учун фонд 2025 йилда алоҳида дастур жорий этишга тайёр.

Новая администрация США заморозила финансирование грантовых программ USAID, что привело к приостановке ряда проектов институтов гражданского общества в Узбекистане.
Директор Общественного фонда по поддержке институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан Отабек Хусанов заявил, что будут созданы условия для продолжения подобных проектов.
По его словам, фонд готов ввести отдельную программу в 2025 году для организаций, столкнувшихся с проблемами, связанными с иностранными грантами.