Joriy yildan boshlab, talabalarga davlat granti faqat 1 yilga berilishi, kelgusi yillarda o‘zlashtirish ko‘rsatkichiga qarab qayta taqsimlanishi belgilangan. Imtiyoz bilan kirganlarga esa davlat granti 4 yil muddatga beriladi.
Mana shu imtiyoz qismida ayrimlarda tushunmovchilik bo‘lmoqda. Ya’ni, aytaylik, respublika doirasidagi olimpiadada g‘olib bo‘lgan o‘quvchiga ham imtiyoz beriladi-ku, demak, unga ham grant 4 yillik beriladimi?
Yo‘q, 4 yillik grant faqat imtihonsiz grantga o‘qishga kirish huquqini beradigan 5 ta nufuzli xalqaro fan olimpiadasi (IMO, IPhO, IChO, IBO, IOI) g‘oliblariga beriladi.
Boshqa olimpiadalar g‘oliblariga esa shunchaki bitta fandan maksimal ball beriladi, xolos. Bunday o‘quvchilarga davlat grantiga imtihonsiz kirish oldindan kafolatlanmagan. Shu sababli ularga 4 yillik grant berilmaydi. Bunday o‘quvchilar agar yetarli darajada yuqori ball to‘plab, grantga kirsa ham, 1 yillik grant olishadi va kelgusi yilda o‘zlashtirish ko‘rsatkichiga qaraladi.

Starting this year, state grants will be awarded to students only for one year, and in subsequent years, they will be redistributed depending on the academic performance indicator. Those who enter with benefits will receive a state grant for a period of 4 years.
Some people have misunderstandings regarding this part of the privilege. That is, let's say, a student who wins an Olympiad within the republic also receives benefits, so will they also receive a grant for 4 years?
No, a 4-year grant is awarded only to winners of 5 prestigious international science olympiads (IMO, IPhO, ICHO, IBO, IOI) that grant admission without exams.
Winners of other Olympiads are awarded the maximum points in just one subject. Such students are not guaranteed admission to the state grant without an exam in advance. Therefore, they will not receive a 4-year grant. Such students will receive a one-year grant even if they achieve a sufficiently high score and receive a scholarship, and their academic performance will be assessed the following year.