BMTning hisobotida keltirilishicha, dunyoda o‘rganish eng qiyin bo‘lgan tillar — mandarin, arab, koreys va yapon tillaridir.
Har ikki haftada insoniyat bitta tilni va u bilan birga madaniy hamda intellektual merosining noyob qismini yo‘qotadi. Bu haqda Birlashgan Millatlar Tashkiloti hisobotida keltirilgan.
Har yili 10 tadan 20 tagacha tillar so‘zlashuvdan chiqadi.
Bugungi kunda dunyoda 7 000 ga yaqin til mavjud. Ushbu tillar geografik, tarixiy va ijtimoiy jihatlarga qarab har xil darajada tarqalgan.
Dunyo bo‘yicha har yili 10-20 til butunlay iste’moldan chiqadi. Bu, asosan, kichik etnik guruhlarning tillariga tegishli bo‘lib, asosan quyidagi sabablarga ko‘ra sodir bo‘ladi:
Kichik tillarda so‘zlashuvchi jamoalar yirik shaharlarga ko‘chib, dominant tillarga o‘tishadi.
Ayrim davlatlarda faqat rasmiy tillar maktab va davlat idoralarida ishlatiladi, bu esa kichik tillarning yo‘qolishiga sabab bo‘ladi.
Milliy yoki mintaqaviy tillar taqiqlangan yoki qo‘llab-quvvatlanmagan joylarda yo‘qolib ketadi.
Tillarni saqlab qolish bo‘yicha harakatlar
Ko‘plab davlatlar va tashkilotlar yo‘qolish xavfi ostidagi tillarni saqlab qolish uchun quyidagi ishlarni amalga oshiradi:
Xalqaro ona tili kuni
21-fevral sanasi dunyoda har yili Xalqaro ona tili sifatida nishonlanadi. Xalqaro ona tili kuni birinchi marta 1999-yilda YUNESKO tomonidan e’lon qilingan va keyinchalik BMT Bosh Assambleyasi tomonidan tasdiqlangan. Bu kun inklyuziyani rag‘batlantirish va barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda tillarning rolini ta’kidlaydi. Ko‘p tilli ta’lim nafaqat inklyuziv jamiyatlarni yaratishga yordam beradi, balki ozchilik va mahalliy tillarni saqlab qolishga yordam beradi.
Umuman olganda, dunyo tillari dinamik rivojlanib boradi, ba’zilari keng tarqalib, boshqa tillarni siqib chiqaradi, ba’zilari esa yo‘q bo‘lib ketadi. Shu bois har bir til – bu madaniy merosning qismi bo‘lib, ularni asrash va rivojlantirish muhim ahamiyatga ega.

Согласно докладу ООН, наиболее трудными для изучения языками в мире являются мандаринский, арабский, корейский и японский.
Каждые две недели человечество теряет один язык и вместе с ним уникальную часть своего культурного и интеллектуального наследия. Об этом говорится в докладе Организации Объединенных Наций.
Каждый год от 10 до 20 языков выходят из употребления
Сегодня в мире существует около 7 000 языков. Эти языки распространены на разных уровнях в зависимости от географических, исторических и социальных аспектов.
Каждый год по всему миру 10-20 языков полностью выходят из употребления. Это в основном относится к языкам небольших этнических групп и происходит в основном по следующим причинам:
Общины, говорящие на небольших языках, мигрируют в крупные города и переходят на доминирующие языки.
В некоторых странах только официальные языки используются в школах и государственных учреждениях, что приводит к исчезновению малых языков.
Национальные или региональные языки исчезают там, где они запрещены или не поддерживаются.
Усилия по сохранению языков
Многие страны и организации предпринимают следующие шаги для сохранения языков, находящихся под угрозой исчезновения:
Международный день родного языка
21 февраля ежегодно отмечается во всем мире как Международный родной язык. Международный день родного языка впервые был объявлен ЮНЕСКО в 1999 году и позже утвержден Генеральной Ассамблеей ООН. Этот день подчеркивает роль языков в продвижении инклюзии и достижении целей устойчивого развития. Многоязычное образование не только способствует созданию инклюзивных обществ, но и помогает сохранить языки меньшинств и местных языков.
В целом, языки мира динамично развиваются, некоторые распространяются и вытесняют другие языки, в то время как другие исчезают. Поэтому каждый язык - это часть культурного наследия, и их сохранение и развитие имеют большое значение