Xalqaro reytinglarda birinchi 500 talikka kirgan oliygohni bitirgan yoki ilmiy daraja olgan xodimlar oyligiga qo‘shimcha ustamalar to‘lanadi.
Qo‘shimcha ustamalar Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi, yosh mutaxassis va uning ish beruvchisi o‘rtasida tuzilgan shartnoma asosida har oyda to‘lab boriladi. Shartnoma 3 yilgacha muddatga tuziladi. To‘lovlar ish beruvchi tomonidan amalga oshiriladi.
Xalqaro reytingda 1-o‘rindan 100-o‘ringacha bo‘lgan xorijiy oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim yo‘nalishlarini tamomlagan yosh mutaxassislarning lavozim maoshlariga BHMning 30 baravari miqdorida ustama haq to‘lanadi. Magistraturani tamomlagan yosh mutaxassislarga lavozim maoshiga BHMning 40 baravari miqdorida, xorijiy oliy ta’lim muassasalarida ilmiy daraja (PhD va unga tenglashtirilgan boshqa ilmiy darajalar) olgan yosh mutaxassislarga esa lavozim maoshiga BHMning 75 baravari miqdorida ustama haq to‘lanadi.
Reytingda 101-o‘rindan 300-o‘ringacha bo‘lgan xorijiy ta’lim muassasalarining bakalavriat va magistraturasini tamomlagan mutaxassislarga tegishli ravishda BHMning 20 baravari va 30 baravari miqdorida ustama to‘lanadi. O‘sha oliy ta’lim muassasasida ilmiy darajaga ega bo‘lganlarga BHMning 60 baravari miqdorida qo‘shimcha haq to‘lanadi.
Reytingda 301-o‘rindan 500-o‘ringacha bo‘lgan OTM bitiruvchilariga BHMning 15 baravaridan 50 baravarigacha miqdorda ustama to‘lanadi.

Сотрудникам, окончившим вузы, входящие в первые 500 мест международных рейтингов, или получившим ученую степень, будут выплачиваться дополнительные надбавки к заработной плате.
Дополнительные надбавки выплачиваются ежемесячно на основании договора, заключенного между Агентством развития государственной службы, молодым специалистом и его работодателем. Договор заключается сроком до 3 лет. Выплаты осуществляются работодателем.
Молодым специалистам, окончившим программы бакалавриата зарубежных высших учебных заведений, занимающих в международном рейтинге места с 1-го по 100-е, выплачивается надбавка к должностным окладам в размере 30-кратной базовой расчетной величины (БРВ). Молодым специалистам, окончившим магистратуру, выплачивается надбавка к должностному окладу в размере 40 БРВ, а молодым специалистам, получившим ученую степень (PhD и приравненные к ней другие ученые степени) в зарубежных высших учебных заведениях, - в размере 75 БРВ.
Специалистам, окончившим бакалавриат и магистратуру зарубежных учебных заведений, занимающих в рейтинге места со 101-го по 300-е, выплачивается надбавка в размере 20 и 30 БРВ соответственно. Тем, кто получил ученую степень в том же высшем учебном заведении, выплачивается доплата в размере 60 БРВ.
Выпускникам вузов, занимающих в рейтинге места с 301-го по 500-е, выплачивается надбавка в размере от 15 до 50 БРВ.