Tanlovlar 10/02/2025 “Hazrat Navoiyni anglash — o‘zligimizni anglash” mavzusida respublika tanlovi o‘tkaziladi
“Buyuk shoir va mutafakkir Mir Alisher Navoiy ijodiy merosini yurtimiz va jahon miqyosida keng targ‘ib qilish hamda Navoiy viloyatida “Alisher Navoiy yili”ni yuqori darajada o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-43-son, 07.02.2025 y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, Alisher Navoiy tavalludining 584-yilligi munosabati bilan Navoiy viloyatida 2025-yil “Alisher Navoiy yili” deb nomlanadi.
Alisher Navoiy ijodiy merosini chuqur o‘rganish va keng targ‘ib qilish hamda Navoiy viloyatida “Alisher Navoiy yili”ni yuqori darajada o‘tkazish bo‘yicha respublika komissiyasi hamda chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
Alisher Navoiy merosini o‘rganish ishlarini yanada yuksak bosqichga ko‘tarish maqsadida yurtimiz va chet ellarda tizimli asosda ilmiy izlanishlar olib borish va ularning natijalarini e’lon qilish, ushbu mavzuda yangi ilmiy, badiiy va ommabop asarlar yaratish, xorijdagi navoiyshunos olim hamda ijodkorlarning asarlarini o‘zbek tilida nashr etish choralarini ko‘rish Respublika komissiyasining asosiy vazifalaridan biri etib belgilandi.
“Alisher Navoiy va Sharq Renessansi” an’anaviy xalqaro simpoziumi va navoiyxonlik tadbirlari yuqori saviyada o‘tkaziladi.
Navoiy davlat universitetida 2025-yil 10–15-oktyabr kunlari “Alisher Navoiy ilmiy-adabiy merosining umumbashariyat ma’naviy va ma’rifiy taraqqiyotidagi o‘rni” mavzusida xalqaro ilmiy konferensiya o‘tkaziladi.
“Hazrat Navoiyni anglash – o‘zligimizni anglash” mavzusida respublika tanlovi, shuningdek, ta’lim tashkilotlari va mahallalarda “Navoiyxonlik kechalari” tashkil etiladi.

Выборы 10/02/2025 Будет проведен республиканский конкурс на тему "Познание Хазрата Навои - самосознание"
Принято постановление Президента "О мерах по широкой пропаганде творческого наследия великого поэта и мыслителя Мир Алишера Навои в нашей стране и во всем мире, а также проведению на высоком уровне "Года Алишера Навои" в Навоийской области" (ПП-43 от 07.02.2025 г.).
Согласно постановлению, в связи с 584-й годовщиной со дня рождения Алишера Навои 2025 год в Навоийской области будет объявлен "Годом Алишера Навои."
Утверждены республиканская комиссия и программа мероприятий по глубокому изучению и широкой пропаганде творческого наследия Алишера Навои, а также проведению на высоком уровне "Года Алишера Навои" в Навоийской области.
В целях поднятия на более высокий уровень работы по изучению наследия Алишера Навои одной из основных задач Республиканской комиссии определено проведение на системной основе научных исследований в нашей стране и за рубежом и опубликование их результатов, создание новых научных, художественных и популярных произведений на эту тему, принятие мер по изданию на узбекском языке произведений зарубежных ученых-навоиведов и творческих деятелей.
Традиционный международный симпозиум "Алишер Навои и Восточный Ренессанс" и мероприятия по чтению Навои пройдут на высоком уровне.
10-15 октября 2025 года в Навоийском государственном университете состоится международная научная конференция на тему "Роль научно-литературного наследия Алишера Навои в общечеловеческом духовном и образовательном развитии."
Будет организован республиканский конкурс на тему "Понимание Хазрата Навои - это понимание нашей идентичности," а также "Вечера чтения Навои" в образовательных учреждениях и махаллях.