Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Qarshi filiali O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2005-yil 2-iyundagi “Axborot texnologiyalari sohasida kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirish to‘g‘risida”gi PQ-91-sonli qarori va O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining 2005-yil 14-iyundagi 130-sonli buyrug‘iga asosan tashkil etilgan.
Filialning umumiy yer maydoni 88756.29 m2 -ni tashkil etadi. O‘quv va yordamchi binolari soni 7 ta, shundan o‘quv binosi 2 ta, 1 ta talabalar turar joyi, 1 ta dasturchilar tayyorlash markazi, 1 ta oshxona va 2 ta qo‘shimcha ustaxona mavjud.
Bugungi kunda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Qarshi filialida 2 ta fakultet, 5 ta kafedra mavjud bo‘lib, 81 nafar professor-o‘qituvchilar (asosiy shtatda) faoliyat olib boradi.
Filialda 8 ta bakalavriat ta’lim yo‘nalishi va 3 ta magistratura mutaxassisliklarida kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yilgan.
Institut bakalavr va magistrartura bosqichlarida quyidagi yo‘nalishlarda mutahassislar tayyorlaydi:
Kechki:
Sirtqi
Magistratura
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 19-fevraldagi PF-5349-sonli “Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari” to‘g‘risidagi Farmoniga muvofiq Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va barcha filiallarda 2018-2019 o‘quv yilidan boshlab axborot o‘qitishning kredit tizimi joriy etilgan.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Qarshi filialida 7 ta kompyuter xonalari, 6 ta o‘quv laboratoriya xonalari, 18 ta multimedia vositalari bilan jihozlangan xonalar, jami: 56 ta o‘quv auditoriyalarida yangi pedagogik texnologiyalar va o‘qitish uslublaridan foydalangan holda o‘quv mashg‘ulotlari olib borilmoqda.
Filialda 2024-yilda DXSh asosida 400 o‘rinli rejalashtirilgan talabalar turar joyi hozirgi kunda qurib bitkazilgan. TTJga bo‘lgan ehtiyoj to‘liq qamrab olingan.
Filialda 2 ta ilmiy-tadqiqot laboratoriyalari faoliyati yo‘lga qo‘yilgan: “Kompyuter tizimlari” kafedrasida “Tibbiyotda kompyuter tizimlari” ilmiy laboratoriyasi inson harakatini kinetik va kinematik tahlil qilish hamda “Optik aloqa tizimlari va tarmoq xavfsizligi” kafedrasida “SPACECOM” ilmiy laboratoriyasi sun’iy yo‘ldoshli aloqa tizimlarini tadqiq qilish bo’yicha tashkil etilgan. Ilmiy laboratoriyalar foydalanishga yaroqli va hozirda o‘quv jarayonida hamda ilmiy tadqiqotlarda keng foydalanilishi yo‘lga qo‘yilgan. Filialda mavjud bo‘lgan ilmiy laboratoriya to‘plamlari foydalanishga yaroqli holatda. Hozirgi kunda 2 ta “PON tarmoqlari”, “Multimedia texnologiyalari” ilmiy laboratoriyalari tashkil etish bo‘yicha ishlar amalga oshirilmoqda.
TATU Qarshi filialida keyingi 3 yilda umumiy qiymati 530,4 mln. so‘mdan ortiq bo‘lgan 12 ta ilmiy-tadqiqot ishlari amalga oshirilgan. Shundan, 1 ta qo‘shma xalqaro loyiha – 295,7 mln.so‘m, xo‘jalik shartnomasi asosida esa 10 ta loyiha – 84,7 mln.so‘m.
Ilm-fan va innovatsiya sohasida xorijiy OTM-lar bilan hamkorlik aloqalari o‘rnatilgan. Jumladan. Malayziyaning INTI universiteti, Slovakiyaning Zilini universiteti, Qozon Federal universiteti, Osh texnologiyalar universiteti bilan professor-o‘qituvchilarning malakasini oshirish va xorijiy stajirovkalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik aloqalari o‘rnatilgan. 2024-yilda mazkur universitetlarda 4 nafar professor-o‘qituvchilar malaka oshirib keldi, 2 nafar magistr talabalar 1 semestr davomida tahsil olib qaytdi.

Каршинский филиал Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми был создан в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 2 июня 2005 года No ПП-91 "О совершенствовании системы подготовки кадров в области информационных технологий" и приказом Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 14 июня 2005 года No 130.
Общая площадь земельного участка филиала составляет 88756,29 м2. Количество учебных и вспомогательных зданий составляет 7, в том числе 2 учебных корпуса, 1 общежитие для студентов, 1 центр подготовки программистов, 1 столовая и 2 дополнительные мастерские.
В настоящее время в Каршинском филиале Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми функционируют 2 факультета, 5 кафедр, где работают 81 профессорско-преподавательский состав (в основном штате).
В филиале налажена подготовка кадров по 8 направлениям бакалавриата и 3 специальностям магистратуры.
Институт готовит специалистов на уровне бакалавриата и магистратуры по следующим направлениям:
Вечер:
Внешний
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 19 февраля 2018 года No УП-5349 "О мерах по дальнейшему совершенствованию сферы информационных технологий и коммуникаций" с 2018-2019 учебного года в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий и во всех его филиалах внедрена кредитная система информационного обучения.
В Каршинском филиале Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми 7 компьютерных классов, 6 учебных лабораторных кабинетов, 18 кабинетов, оснащенных мультимедийными средствами, всего: в 56 учебных аудиториях проводятся учебные занятия с использованием новых педагогических технологий и методов обучения.
В филиале в настоящее время завершено строительство студенческого общежития на 400 мест, запланированного на 2024 год на основе ГЧП. Потребность в TTJ полностью удовлетворена.
В филиале функционируют 2 научно-исследовательские лаборатории: научная лаборатория "Компьютерные системы в медицине" на кафедре "Компьютерные системы" по кинетическому и кинематическому анализу движения человека и научная лаборатория "SPACECOM" на кафедре "Оптические системы связи и сетевая безопасность" по исследованию спутниковых систем связи. Научные лаборатории пригодны для использования и в настоящее время широко используются в учебном процессе и научных исследованиях. Научно-лабораторные комплекты, имеющиеся в филиале, находятся в исправном состоянии. В настоящее время ведется работа по созданию двух научных лабораторий "PON-сети" и "Мультимедийные технологии."
В Каршинском филиале ТУИТ за последние 3 года проведено 12 научно-исследовательских работ на общую сумму более 530,4 млн. сумов. Из них 1 совместный международный проект - 295,7 млн. сумов, 10 проектов на основе хозяйственного договора - 84,7 млн. сумов.
Установлено сотрудничество с зарубежными вузами в области науки и инноваций. В том числе. Установлено сотрудничество по повышению квалификации профессоров и преподавателей и проведению зарубежных стажировок с Университетом INTI Малайзии, Университетом Зилини Словакии, Казанским федеральным университетом, Ошским технологическим университетом. В 2024 году в этих университетах повысили квалификацию 4 профессора и преподавателя, 2 магистранта обучались в течение 1 семестра.
Кроме того, ведется сотрудничество с Берлинским техническим университетом (Германия), Сорбоннским университетом (Франция), Софийским техническим университетом (Болгария), Artesis Plantijn University College of Antwerp (AP Hogeschool Antwerp) (Бельгия) по реализации зарубежных проектов.
Каршинский филиал ТУИТ активно работает в следующих социальных сетях.
Продолжайте следить за нами Телеканал "Таълим" всегда готов делиться с вами последними новостями в сфере образования!