Maqolalar 15/04/2025 O‘qishni ko‘chirishda oldindan kursini bilish tizimini joriy qilish kerak
Ko‘pchilik talabalar o‘qishni ko‘chirishdan avval nechanchi kursdan qabul qilinishini oldindan bilishni istashadi, sababi keyingi rejalarni shunga qarab amalga oshirishadi. Biroq, amalda buni bilish imkonsiz.
Sababi fanlar farqini solishtirish uchun barcha davlat OTMlari ham yo‘nalish va kurslar bo‘yicha o‘quv dasturlarini rasmiy saytlariga e’lon qilmaganlar. Talaba OTMga borib aniqlashi esa deyarli qiyin masala.
Yagona imkoniyat –  imtihonlardan o‘tib bo‘lgach aloqa xatini olgani borganida yoki undanam keyinroq nechanchi kursdan qabul qilinishlarini biladilar. Bu vaqtda eshitilgan ma’lumotdan esa ko‘pchilikning hafsalasi pir bo‘ladi.
Bizning jamoa aynan shunday tizim yaratish uchun harakat qildi. Biroq davlat oliygohlaridagi yo‘nalishlarni, kurslar kesimidagi o‘quv dasturlarini to‘liq to‘plash imkoni bo‘lmagani sababli jarayon to‘xtab qoldi.
Mutasaddilar mana shu jarayonni inobatga olib, "perevod" qilayotgan talaba oldindan kursini bilishi mumkin bo‘lgan tizimni yaratishlari yoki shunday tizim yaratmoqchi bo‘lganlarga mavjud imkoniyatlarni ochib berishlari juda ko‘p talaba va ota-onalarning mushkullarini oson qilgan bo‘lar edi.

Статьи 15/04/2025 Необходимо внедрить систему предварительного определения курса при переводе студентов
Многие студенты хотят заранее знать, на какой курс их зачислят при переводе, чтобы соответственно планировать свое будущее. Однако на практике это узнать невозможно.
Причина в том, что не все государственные вузы опубликовали учебные программы по направлениям и курсам на своих официальных сайтах для сравнения различий в предметах. Студенту практически невозможно выяснить это, посетив университет.
Единственная возможность - узнать, на какой курс их зачислят, после сдачи экзаменов, когда они придут получать письмо-подтверждение, или даже позже. Информация, полученная в это время, разочаровывает многих.
Наша команда стремилась создать именно такую систему. Однако процесс остановился из-за невозможности полного сбора данных о направлениях и учебных программах по курсам государственных вузов.
Учитывая этот процесс, ответственным лицам следовало бы создать систему, где переводящийся студент мог бы заранее узнать свой курс, или предоставить существующие возможности тем, кто хочет создать такую систему. Это значительно облегчило бы ситуацию для многих студентов и родителей.