Maqolalar 28/03/2025 Talabani o‘qish davrida majburiy xizmatga chaqirish qanchalik to‘g‘ri?
Oliy ta’lim muassasasida kunduzgi shaklda tahsil olayotgan talabalar o‘qishni tugatguncha harbiy xizmatga chaqirilmaydi. Ularning chaqirilish muddati o‘qishni tamomlagunga qadar kechiktiriladi.
Sirtqi va kechki ta’lim shaklida o‘qiyotgan talabalar safarbarlik chaqiruvi rezervi xizmatiga o‘z roziligi bilan olinishi mumkin. Bunday holatda talabalar iyul-avgust oylarida bir oylik harbiy yig‘inlarga jalb etiladi.
Bundan tashqari, harbiy xizmat sababli akademik ta’til olishlari mumkin. Harbiy xizmatni o‘tash uchun akademik ta’til olayotgan talaba sirtqi, masofaviy yoki eksternat ta’lim shakliga o‘tkazilmaydi.
Mabodo  talaba oliy ta’lim muassasasidan chetlatilsa, u chaqirilish muddatini kechiktirish huquqidan mahrum bo‘ladi va harbiy xizmatga chaqirilishi mumkin.
❗️Eslatib o‘tamiz, bu tartib barcha davlat va nodavlat oliy ta’lim muassasalariga birdek tatbiq etiladi.
Asos: O‘zbekiston Respublikasining “Umumiy harbiy majburiyat va harbiy xizmat to‘g‘risida”gi Qonuni (2002-yil 12-dekabr) va Vazirlar Mahkamasining 344-son qarori.

Студенты, обучающиеся в высших учебных заведениях по очной форме, не призываются на военную службу до окончания учебы. Срок их призыва откладывается до завершения обучения.
Студенты, обучающиеся по заочной и вечерней форме, могут быть приняты на службу в мобилизационный призывной резерв с их согласия. В таком случае студенты привлекаются к месячным военным сборам в июле-августе.
Кроме того, они могут взять академический отпуск в связи с военной службой. Студент, находящийся в академическом отпуске для прохождения военной службы, не переводится на заочную, дистанционную или экстернатную форму обучения.
В случае отчисления студента из высшего учебного заведения он лишается права на отсрочку от призыва и может быть призван на военную службу.
❗️Напоминаем, что данный порядок в равной степени применяется ко всем государственным и негосударственным высшим учебным заведениям.
Основание: Закон Республики Узбекистан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" (12 декабря 2002 г.) и Постановление Кабинета Министров No 344.