АҚШда дафтарлар савдоси кескин ошди: Университетлар талабаларнинг сунъий интеллектдан фойдаланиши туфайли қоғозли имтиҳонларга қайтмоқда АҚШдаги кўплаб университетларда анъанавий имтиҳон дафтарларининг (кўк муқовали “блуэ books”) савдоси кескин ошди. Бу ҳолат талабалар сунъий интеллектдан кенг фойдаланаётганидан сўнг юзага келган, деб ёзади The Wall Street Journal нашри. Маълумотларга кўра, охирги икки ўқув йили давомида имтиҳон дафтарларининг савдоси Техас университетида 30% дан ортиқ, Флорида университетида деярли 50%, Калифорния университетининг Беркли кампусида эса 80% га ошган. Бунга сабаб, Сунъий интеллект ёрдамида талабаларнинг алдовга мурожаат қилиши шу даражада кенг тус олдики, ёшлар натижада саводсиз бўлиб қолмоқда.ўқитувчилар уларнинг билимини баҳолашда яна қўлда ёзиладиган имтиҳонларга қайтишга мажбур бўлмоқда.
Қизиғи шундаки, ҳар йили ёзда талабалар ва ўқувчилар таътилга чиққанида — ЧатГПТънинг ишлатилиш даражаси анча пасаяди. Гарчи қўлда ёзиладиган имтиҳонлар сунъий интеллект ёрдамида алдашнинг олдини олишда самарали бўлса-да, кўплаб ўқитувчилар бу усулга нисбатан иккиланмоқда. Уларнинг фикрича, талабалар АИ воситаларидан унумли фойдаланишни ўрганишлари керак, чунки бу технологиялар уларнинг келажакдаги касбий ҳаётининг бир қисмига айланади. Бироқ ҳозирча, анъанавий “кўк дафтарлар” талабаларнинг ҳақиқий билимини текширишнинг кам сонли ишончли усулларидан бири бўлиб қолмоқда.

Репосты 26/05/2025 Вернуться ли к традиционным экзаменам? Теперь экзамены будут сдаваться в письменной форме?
Продажи тетрадей резко выросли в США: Университеты возвращаются к бумажным экзаменам из-за использования студентами искусственного интеллекта Продажи традиционных экзаменационных тетрадей (blue books в синей обложке) резко выросли во многих университетах США. Эта ситуация возникла после того, как студенты начали широко использовать искусственный интеллект, пишет The Wall Street Journal. Согласно данным, за последние два учебных года продажи экзаменационных тетрадей выросли более чем на 30% в Техасском университете, почти на 50% в Университете Флориды и на 80% в кампусе Калифорнийского университета в Беркли. Это связано с тем, что использование ИИ для обмана студентов стало настолько распространенным, что молодые люди в конечном итоге становятся неграмотными.Учителя вынуждены возвращаться к ручным экзаменам для оценки их знаний.
Интересно, что каждый год летом, когда студенты и школьники уезжают на каникулы, уровень использования ChatGPT значительно снижается. Хотя ручные экзамены эффективны в предотвращении обмана с помощью искусственного интеллекта, многие учителя сомневаются в этом методе. Они считают, что студенты должны научиться эффективно использовать инструменты ИИ, поскольку эти технологии станут частью их будущей профессиональной жизни. Однако пока что традиционные "синие тетради" остаются одним из немногих надежных способов проверки фактических знаний студентов.