АҚШда дафтарлар савдоси кескин ошди: Университетлар талабаларнинг сунъий интеллектдан фойдаланиши туфайли қоғозли имтиҳонларга қайтмоқда АҚШдаги кўплаб университетларда анъанавий имтиҳон дафтарларининг (кўк муқовали “блуэ books”) савдоси кескин ошди. Бу ҳолат талабалар сунъий интеллектдан кенг фойдаланаётганидан сўнг юзага келган, деб ёзади The Wall Street Journal нашри. Маълумотларга кўра, охирги икки ўқув йили давомида имтиҳон дафтарларининг савдоси Техас университетида 30% дан ортиқ, Флорида университетида деярли 50%, Калифорния университетининг Беркли кампусида эса 80% га ошган. Бунга сабаб, Сунъий интеллект ёрдамида талабаларнинг алдовга мурожаат қилиши шу даражада кенг тус олдики, ёшлар натижада саводсиз бўлиб қолмоқда.ўқитувчилар уларнинг билимини баҳолашда яна қўлда ёзиладиган имтиҳонларга қайтишга мажбур бўлмоқда.
Қизиғи шундаки, ҳар йили ёзда талабалар ва ўқувчилар таътилга чиққанида — ЧатГПТънинг ишлатилиш даражаси анча пасаяди. Гарчи қўлда ёзиладиган имтиҳонлар сунъий интеллект ёрдамида алдашнинг олдини олишда самарали бўлса-да, кўплаб ўқитувчилар бу усулга нисбатан иккиланмоқда. Уларнинг фикрича, талабалар АИ воситаларидан унумли фойдаланишни ўрганишлари керак, чунки бу технологиялар уларнинг келажакдаги касбий ҳаётининг бир қисмига айланади. Бироқ ҳозирча, анъанавий “кўк дафтарлар” талабаларнинг ҳақиқий билимини текширишнинг кам сонли ишончли усулларидан бири бўлиб қолмоқда.

Reposts 26/05/2025 Will they return to traditional exams? Will exams now be taken in writing?
In the USA, sales of notebooks have sharply increased: universities are returning to paper exams due to students' use of artificial intelligence. In many universities in the USA, sales of traditional examination notebooks (blue books in blue covers) have sharply increased. This situation arose after students began to widely use artificial intelligence, writes The Wall Street Journal. According to the data, over the past two academic years, exam notebook sales have increased by more than 30% at the University of Texas, almost 50% at the University of Florida, and 80% at the University of California's Berkeley campus. The reason for this is that students' use of artificial intelligence has become so widespread that young people are becoming illiterate.Teachers are forced to return to handwritten exams to assess their knowledge.
Interestingly, every summer, when students and pupils go on vacation, the use of ChatGPT decreases significantly. Although handwritten exams are effective in preventing deception using artificial intelligence, many teachers are hesitant about this method. They believe that students should learn to use AI tools effectively, as these technologies will become part of their future professional lives. However, for now, traditional "blue notebooks" remain one of the few reliable ways to check students' actual knowledge.