Мақолалар 23/06/2025 Болани 1-синфга қабул қилиш учун қандай тиббий маълумотномалар керак?
Умумтаълим мактабининг 1-синфига қабул қилинаётган боланинг ўқиш жараёнларига мослашуви, айниқса унинг соғломлиги, жисмонан ва руҳан тайёрлиги муҳим аҳамиятга эга. Шунинг учун болаларни мактабга қабул қилишда ота-оналардан бир нечта тиббий маълумотномалар талаб қилинади.
Тошкент шаҳар соғлиқни сақлаш бошқармаси бош педиатри Дилобар Ҳидоятова, бола 1-синфга қабул қилишда зарур бўлган тиббий текширувлар ҳақида маълумот берди.
— 2020 йил 23 сентябрда “Таълим тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунига киритилган ўзгаришларга кўра, умумтаълим мактабларининг 1-синфига қабул ёши 7 ёш этиб белгиланди, — дейди мутахассис.
— Агар бола мактабгача таълим муассасасига борган бўлса, улар боғча давридаёқ, ҳудудий оилавий поликлиника мутахассислари томонидан доимий равишда барча тиббий кўриклардан ўтказилади ва уларнинг соғломлигини тасдиқловчи 026-шаклидаги тиббий маълумотнома қабул комиссиясига тақдим этилади.
Агар бола боғчага бормаган бўлса, Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 2022 йил 27 июлдаги буйруғига биноан, 026-шаклидаги тиббий маълумотномани олиш учун бола ҳудудий оилавий поликлиникага йўлланма асосида қуйидаги мутахассислар томонидан текширилади: стоматолог, эндокринолог, ортопед, офтальмолог, логопед, психоневролог ва оила шифокори. Бундан ташқари, бола умумий қон ва пешоб таҳлилларидан, шунингдек, 3 марта гижжага қарши лаборатор таҳлиллардан ўтиши зарур.
Шунингдек, болаларнинг Миллий профилактик эмлаш календарига мувофиқ бир қатор касалликларга қарши вакцина олишлари керак. Ушбу вакцинация маълумотлари 063-шаклдаги тиббий маълумотнома билан тасдиқланиши лозим. Вакциналар қаторига вирусли гепатит В, сил, полиомиелит, ротавирус инфекциялари, бўғма, қоқшол, кўкйўтал, Хиб инфекцияси, қизамиқ, эпидпаротит ва пневмококк инфекциялари киради.

Articles 23/06/2025 What medical certificates are needed to admit a child to the 1st grade?
The adaptation of a child admitted to the 1st grade of a general education school to the learning process, especially their health, physical and mental readiness, is of great importance. Therefore, when enrolling children in school, parents are required to provide several medical certificates.
Dilobar Hidoyatova, the chief pediatrician of the Tashkent City Health Department, provided information about the necessary medical examinations for admitting a child to the 1st grade.
"According to the amendments made to the Law of the Republic of Uzbekistan "On Education" on September 23, 2020, the age for admission to the 1st grade of general education schools was set at 7 years," says the specialist.
- If the child went to a preschool educational institution, they undergo regular medical examinations by specialists of the regional family polyclinic during the kindergarten period, and a medical certificate of form 026, confirming their health, is submitted to the admissions committee.
If the child did not attend kindergarten, according to the order of the Ministry of Health dated July 27, 2022, the child will be examined by the following specialists: dentist, endocrinologist, orthopedist, ophthalmologist, speech therapist, psychoneurologist, and family doctor on the basis of a referral to the regional family polyclinic to obtain a medical certificate form 026. In addition, the child must undergo general blood and urine tests, as well as 3 laboratory tests against worms.
Children should also be vaccinated against a number of diseases in accordance with the National Preventive Vaccination Calendar. These vaccination data must be confirmed by a medical certificate of form 063. Vaccines include viral hepatitis B, tuberculosis, poliomyelitis, rotavirus infections, diphtheria, tetanus, whooping cough, Hib infection, measles, mumps, and pneumococcal infections.