Мақолалар 23/06/2025 Болани 1-синфга қабул қилиш учун қандай тиббий маълумотномалар керак?
Умумтаълим мактабининг 1-синфига қабул қилинаётган боланинг ўқиш жараёнларига мослашуви, айниқса унинг соғломлиги, жисмонан ва руҳан тайёрлиги муҳим аҳамиятга эга. Шунинг учун болаларни мактабга қабул қилишда ота-оналардан бир нечта тиббий маълумотномалар талаб қилинади.
Тошкент шаҳар соғлиқни сақлаш бошқармаси бош педиатри Дилобар Ҳидоятова, бола 1-синфга қабул қилишда зарур бўлган тиббий текширувлар ҳақида маълумот берди.
— 2020 йил 23 сентябрда “Таълим тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунига киритилган ўзгаришларга кўра, умумтаълим мактабларининг 1-синфига қабул ёши 7 ёш этиб белгиланди, — дейди мутахассис.
— Агар бола мактабгача таълим муассасасига борган бўлса, улар боғча давридаёқ, ҳудудий оилавий поликлиника мутахассислари томонидан доимий равишда барча тиббий кўриклардан ўтказилади ва уларнинг соғломлигини тасдиқловчи 026-шаклидаги тиббий маълумотнома қабул комиссиясига тақдим этилади.
Агар бола боғчага бормаган бўлса, Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 2022 йил 27 июлдаги буйруғига биноан, 026-шаклидаги тиббий маълумотномани олиш учун бола ҳудудий оилавий поликлиникага йўлланма асосида қуйидаги мутахассислар томонидан текширилади: стоматолог, эндокринолог, ортопед, офтальмолог, логопед, психоневролог ва оила шифокори. Бундан ташқари, бола умумий қон ва пешоб таҳлилларидан, шунингдек, 3 марта гижжага қарши лаборатор таҳлиллардан ўтиши зарур.
Шунингдек, болаларнинг Миллий профилактик эмлаш календарига мувофиқ бир қатор касалликларга қарши вакцина олишлари керак. Ушбу вакцинация маълумотлари 063-шаклдаги тиббий маълумотнома билан тасдиқланиши лозим. Вакциналар қаторига вирусли гепатит В, сил, полиомиелит, ротавирус инфекциялари, бўғма, қоқшол, кўкйўтал, Хиб инфекцияси, қизамиқ, эпидпаротит ва пневмококк инфекциялари киради.

Статьи 23/06/2025 Какие медицинские справки нужны для зачисления ребенка в 1-й класс?
Адаптация ребенка, поступающего в 1-й класс общеобразовательной школы, к учебному процессу, особенно его здоровье, физическая и духовная готовность, имеет большое значение. Поэтому при приеме детей в школу от родителей требуется наличие нескольких медицинских справок.
Главный педиатр Ташкентского городского управления здравоохранения Дилобар Хидоятова рассказала о необходимых медицинских осмотрах при поступлении ребенка в 1-й класс.
- В соответствии с изменениями, внесенными в Закон Республики Узбекистан "Об образовании" от 23 сентября 2020 года, возраст приема в 1-й класс общеобразовательных школ установлен в 7 лет, - говорит специалист.
- Если ребенок посещал дошкольное образовательное учреждение, они проходят все медицинские осмотры на постоянной основе специалистами территориальной семейной поликлиники еще в период детского сада и представляют в приемную комиссию медицинскую справку формы 026, подтверждающую их здоровье.
Если ребенок не посещал детский сад, согласно приказу Министерства здравоохранения от 27 июля 2022 года, для получения медицинской справки формы 026 ребенок осматривается на основании направления в территориальную семейную поликлинику следующими специалистами: стоматологом, эндокринологом, ортопедом, офтальмологом, логопедом, психоневрологом и семейным врачом. Кроме того, ребенок должен пройти общий анализ крови и мочи, а также 3 лабораторных анализа на гельминтов.
Дети также должны быть вакцинированы против ряда заболеваний в соответствии с Национальным календарем профилактических прививок. Данные о вакцинации должны быть подтверждены медицинской справкой формы 063. К вакцинам относятся вирусный гепатит В, туберкулез, полиомиелит, ротавирусные инфекции, дифтерия, столбняк, коклюш, инфекция Хиба, корь, эпидемии паротита и пневмококковые инфекции.