Мақолалар 29/11/2024 Магистратурадаги ўқиш меҳнат стажига ўтадими?
Ўзбекистон Республикасида меҳнат стажи билан боғлиқ масалалар "Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида"ги қонун билан тартибга солинади.
Мазкур қонуннинг 37-моддаси "э" бандига асосан, олий таълим муассасаларида кундузги таълимда ўқиш иш стажига қўшиб ҳисобланадиган фаолият тури саналади. Яъни, магистратурада таълим олган 2 йиллик ўқиш даври меҳнат стажи ҳисобланади. Шунингдек, магистратуранинг 2-курсида мактабда 1 йил ишлаган даври ҳам меҳнат стажига қўшиб ҳисобланади.
Магистратурада контрактда битирган бўлсангиз, дипломни дарҳол олишга ҳуқуқингиз бор. Магистратурада контракт асосида ўқиганларга нисбатан меҳнат стажи ёки бошқа шунга ўхшаш шартларни талаб қилиш мутлақо асоссиздир. Чунки, "Магистратура тўғрисидаги Низом"да диплом олиш учун "меҳнат стажи шарт"лиги талаби кўрсатилмаган.

Вопросы, связанные с трудовым стажем в Республике Узбекистан, регулируются Законом "О государственном пенсионном обеспечении граждан."
Согласно пункту "е" статьи 37 данного закона, очное обучение в высших учебных заведениях является видом деятельности, засчитываемым в стаж работы. То есть 2-летний период обучения в магистратуре считается трудовым стажем. Также в трудовой стаж засчитывается период работы в школе на 2-м курсе магистратуры в течение 1 года.
Если вы окончили магистратуру по контракту, то имеете право сразу получить диплом. Требование трудового стажа или других аналогичных условий в отношении тех, кто обучается в магистратуре на контрактной основе, абсолютно необоснованно. Потому что в "Положении о магистратуре" не указано требование "обязательного трудового стажа" для получения диплома.