Нодавлат таълим муассасалари ассоциацияси раиси Нуриймон Абулҳасан YouTube’даги “Ватандош” ТВ каналига берган интервьюсида олий таълим муассасаларини хусусий ёки давлатники деб ажратилишини мантиқсизлик деб баҳолаган.
Нуриймон Абулҳасан фикрига кўра, Ўзбекистондаги ОТМларига лицензияни берадиган ташкилот давлатники эмас, хусусий бўлиши керак.
“Хусусий университетларга давлат ташкилотлари лицензия бериши нотўғри. Бу мантиқсизлик. Чунки биз университет очишдан кўзланган асосий мақсадга эътибор қаратишимиз керак. У давлат томонидан очиладими, хусусий таъсисчилар томониданми, мақсад етук кадрларни етиштириш бўлиши лозим. Мана бу хусусий, нариги давлатники деб гапиришимизнинг.
Масалан, Оксфорд, Гарвард ва бошқа йирик халқаро университетлар юзлаб, минглаб йиллардан бери фаолият юритади. Улар нимаси билан бутун дунёга танилди? Давлат маблағлари шу даражага етиб келгани йўқ. Бу даражага олиб чиққан нарса, илмий салоҳият, изланишлар ва кашфиётлар бўлди. Шунинг учун уларни ҳамма танийди. Биз 3-ренессансни яратамиз деяпмиз. Лекин уни шиорлар, баландпарвоз гаплар билан, қанақадир бир кўчада ёзилган баннер билан қила олмаймиз”, – дейди Нуриймон Абдулҳасан.
Нуриймон Абулҳасан айтишича, мамлакатдаги ОТМлар эркин эмас, улар Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги босими остида, бу эса таълим сифатига салбий таъсир қилади.
“Мактаб таълими ва Олий таълим вазирликлари мана шунча мактаб ёки университет моддий–техник базасини янгиладик, фалонча жой ободонлаштирилди, деб ҳисоботлар беради. Мажлисларида иштирок этаман. Лекин шунча боланинг фикри ўзгарди, шунча бола билимли бўлди, пешқадамга айланди каби маълумотларни қачон ҳисоботга қўшамиз? Биз доим моддий-техник база учун ажратилган маблағлар ҳисоботини эшитамиз.
Илмий салоҳиятни четга суриб, бинога талаб қўяверсак бўлмайди. Бинони зўр қилди дейлик, ўқитаётган талабалар миясида ўзгариш қила олмасак, уларни оламшумул кашфиётчи қилиб етиштирмасак нима ўзгаради? Ҳозир ҳамма жойда сунъий интеллект ишлаяпти. Биз уни ҳали болаларимизга тушунтира олмаётган бўлсак, у ҳисоботлар кимга керак? Университетлар ичида рақобатни кучайтириш зарур. Рақобат бино ёки сонлар билан эмас, миялар билан бўлиши керак”, – дейди ассоциация раиси.
Аввалроқ Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Қўнғиротбой Шарипов ёшларнинг кўпчилиги диплом учун ўқишга кириши, бунинг сабаби давлат ташкилотларига ишга қабул жараёнида билим эмас, диплом сўралишини айтганди.
“Ёшлар ҳали ҳам диплом бўлса бўлди, деган фикрда юрибди. Нима учун шундай, нега дипломга қизиқамиз, деб ўйладим. Чунки олдинлари, совет тизими пайтида ишга қабул қилаётганда диплом сўралган. Дипломга бухгалтер деб ёзилган, лекин талабгор иқтисодчи бўлиши мумкин. Иш берувчи йўқ, менга бухгалтер дипломи керак, деган. Дипломингни кўрсат, деган. Сен шу соҳани биласанми, бухгалтериядан билиминг борми — уни ҳеч ким текшириб олмайди. У диплом бўйича қабул қилади. Чунки қабул қилган одамни ҳам текширувчи орган ходим дипломига мосми, деб текширган. Билими борми, шунга мосми, бирор нарса ҳисоб-китоб қилишни биладими — бу ҳеч кимга қизиқ эмас. Бизга фақат қизиқ —дипломи бўлиши керак. Ҳозир ҳам давлат ташкилотларида бу тизим ишлайди. Давлат ташкилотларида малака ва билимни баҳолайдиган тизим жорий қилмагунча, дипломга бўлган талаб кучаяверади. Ташкилот биз диплом олиб келиб берсаккина, ишга қабул қилади”, – деган эди вазир Қўнғиротбой Шарипов.
Шу билан бирга, вазир Ўзбекистонда давлатга қарашли 20 та ОТМлари талабга жавоб бермаслиги ва уларни ёпиш режалаштирилганини айтган эди.

Председатель Ассоциации негосударственных образовательных учреждений Нуриймон Абулхасан в интервью YouTube-каналу "Ватандош" TV назвал нелогичным разделение высших учебных заведений на частные и государственные.
По мнению Нуриймона Абулхасана, организация, выдающая лицензии вузам Узбекистана, должна быть частной, а не государственной.
"Неправильно, что государственные организации выдают лицензии частным университетам. Это нелогично. Потому что мы должны сосредоточиться на основной цели открытия университета. Открывается ли он государством или частными учредителями, цель должна быть в подготовке квалифицированных кадров. Вот в чем проблема нашего разделения на частные и государственные.
Например, Оксфорд, Гарвард и другие крупные международные университеты действуют сотни, тысячи лет. Чем они прославились на весь мир? Государственные средства не достигли такого уровня. То, что вывело их на этот уровень - это научный потенциал, исследования и открытия. Поэтому их все знают. Мы говорим, что создадим Третий Ренессанс. Но мы не можем сделать это лозунгами, высокопарными словами или баннером, написанным на какой-то улице," - говорит Нуриймон Абдулхасан.
Нуриймон Абулхасан заявил, что вузы в стране не свободны, они находятся под давлением Министерства высшего образования, науки и инноваций, что негативно сказывается на качестве образования.
"Министерства школьного образования и высшего образования отчитываются о том, что мы обновили материально-техническую базу стольких школ или университетов, благоустроили столько-то мест. Я участвую в их заседаниях. Но когда мы будем включать в отчет такие данные, как "у стольких детей изменилось мышление," "столько детей стали образованными," "стали передовыми"? Мы постоянно слушаем отчеты о средствах, выделенных на материально-техническую базу.
Нельзя отодвигать научный потенциал на второй план и предъявлять требования только к зданиям. Допустим, мы сделали здание отличным, но что изменится, если мы не сможем изменить мышление студентов, которым мы преподаём, если мы не сможем воспитать из них выдающихся изобретателей? Сейчас повсюду работает искусственный интеллект. Кому нужны эти отчеты, если мы пока не можем объяснить его нашим детям? Необходимо усилить конкуренцию внутри университетов. Конкуренция должна быть умами, а не зданиями или цифрами," - говорит председатель ассоциации.
Ранее министр высшего образования, науки и инноваций Кунгратбай Шарипов заявил, что большинство молодых людей поступают на учебу ради диплома, поскольку при приеме на работу в государственные организации требуется диплом, а не знания.
"Молодые люди до сих пор думают, что достаточно иметь диплом. Я задавался вопросом, почему это так, почему мы интересуемся дипломами. Потому что раньше, при советской системе, при приеме на работу требовался диплом. В дипломе написано бухгалтер, но претендент может быть экономистом. Работодатель говорил: нет, мне нужен диплом бухгалтера. "Покажи свой диплом," - говорил он. Знаешь ли ты эту область, знаешь ли ты бухгалтерию - этого никто не проверяет. Он принимает по диплому. Потому что проверяющий орган также проверял, соответствует ли принятый сотрудник диплому. Есть ли у него знания, соответствуют ли они этому, умеет ли он что-то рассчитывать - это никого не интересует. Нам только интересно - наличие диплома. Эта система до сих пор работает в государственных организациях. Пока в государственных организациях не будет внедрена система оценки квалификации и знаний, спрос на дипломы будет продолжать расти. Организация примет нас на работу только в том случае, если мы принесем диплом," - сказал министр Кунгратбай Шарипов.
В то же время министр заявил, что 20 государственных вузов в Узбекистане не соответствуют требованиям и планируется их закрытие.