Мақолалар 18/05/2025 “Сўнгги қўнғироқ” тадбирларида мактабларда вальс тушиш тақиқланмаган — вазирлик
25 май куни бўлиб ўтадиган “Сўнгги қўнғироқ” тадбирларида мактабларда вальс тушишни тақиқлаш бўйича топшириқ юборилмаган. Бу ҳақда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ахборот хизмати  маълум қилди.
Қайд этилишича, 25 май санасига яқин вазирлик томонидан умумий ўрта таълим муассасаларида ўқув йилини якунлаш ва “Сўнгги қўнғироқ” тадбирларини юқори савияда тартибли ўтказиш ҳамда ўқувчилар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида тегишли тавсиялар ҳамда тадбирларни ўтказиш бўйича намунавий сценарийлар тайёрланиб, таълим ташкилотларига етказилади.
Унга кўра, “Сўнгги қўнғироқ” тадбирларини ота-оналар, собиқ битирувчилар ва кенг жамоатчилик иштирокида ўтказиш, мактабларда ташкил этилган “Турон” мактаб театри ҳамда “Иқтидор” ансамбллари аъзолари томонидан тайёрланган ўқувчиларнинг турли саҳна кўринишлари ва бадиий композицияларни намойиш этиш тавсия қилинади.
“Мазкур тавсияларда вазирлик томонидан мактабларда  “Сўнгги қўнғироқ” тадбирлари давомида ўқувчиларнинг вальсга тушишларини тақиқлаш бўйича алоҳида топшириқ ёки кўрсатма берилмаган”, — дейилади вазирлик ахборотида.
Аммо айрим ота-оналар томонидан мактаб маъмуриятларига “Сўнгги қўнғироқ” тадбирларида фарзандларининг таълим олишига умуман алоқаси бўлмаган рақс (вальс)га тушишларига қаршиликлар бўлиб, эътирозлар билдирилмоқда.
“Бу қайсидир тор доирадаги гуруҳлар ёки ёшлар томонидан ўйлаб топилган “анъана” туфайли айрим умумтаълим мактабларида асосий мақсади билим олиш бўлган битирувчи синф ўқувчилари “Сўнгги қўнғироқ” тадбирларида 2−3 ой олдиндан вальс тушиш учун турли рақс тўгаракларига қатнаб, вальс тушишни ўрганаётганлиги ёки ўша тадбир учун алоҳида қимматбаҳо либослар тиктириш учун буюртмалар берилаётганлиги ўз навбатида кўплаб ота-оналарнинг ҳақли норозилигига сабаб бўлмоқда. Дарҳақиқат, мактаб-бу таълим маскани, ўқув йилининг якунларига бағишлаб ўтказиладиган тадбир — бу энг аввало маърифат байрами, таълим берган устозларга эҳтиром кўрсатиш байрами ҳисобланади”, — дейди мутахассислар.
“Мазкур тадбирга битирувчи синф ўқувчиларининг вальс тушишининг ҳеч бир мантиқан боғлиқлиги йўқ. Шунинг учун мактаб раҳбарияти томонидан ота-оналарнинг ҳақли эътирозларини инобатга олган ҳолда “Сўнгги қўнғироқ” тадбирларида таълимга алоқаси бўлмаган ўўқувчиларнингалсга тушиш “анъана”ларига йўл қўймаслик бўйича тадбир сценарийларига тегишли тақиқловчи талаблар киритилиши мумкин”, — дея қўшимча қилинган вазирлик хабарида.
“Сўнгги қўнғироқ”га оид қандай тавсиялар ишлаб чиқилган?
Вазирлик томонидан “Умумий ўрта таълим муассасаларида 2024−2025 ўқув йилини якунлаш ва “Сўнгги қўнғироқ” тадбирларини ўтказиш бўйича тавсиялар” ишлаб чиқилган. Бунда:
–  Умумий ўрта таълим муассасаларида тадбирни 2025 йилнинг 25 май куни эрталаб соат 8:00 дан 9:00 га қадар ташкил этиш;
–  тадбирни тартибли ўтказиш ва ўқувчилар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида улар сонидан келиб чиққан ҳолда ушбу тадбирга фақатгина 1-,4-, 9-, 11-синф ўқувчиларини жалб этиш;
–  тадбирнинг тартибли ўтишини таъминлаш мақсадида маҳалла фаоллари, ота-оналар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш вакиллари билан ҳамкорликда мактабнинг ҳовлиси, боғида ёки соя-салқин очиқ майдонларида ўтказиш ҳамда мактаб ҳудудига техника воситалари ва бегона шахсларнинг киритилмаслигини таъминлаш;
–  тадбирлар ўтказиладиган жойларни талаб даражасида жиҳозлаш, гигиена ва тозалик талабларига мувофиқ шароитлар яратиш, ёнғин ва техника хавфсизлиги қоидаларига амал қилинган ҳолда ўқувчилар хавфсизлигини таъминлаш;
–  мактаб раҳбарияти томонидан тадбир иштирокчиларини табриклаш жараёнида юртимизда сўнгги йилларда эришилган ютуқлар, амалга оширилган кенг кўламли бунёдкорлик ишлари, “Атроф- асраш ва “яшил иқтисодиёт йили”да таълим тизимидаги ислоҳотлар тўғрисида аниқ рақам ва дадиллар келтирилган ҳолда маълумот бериш;
–  тадбирга фахрий ўқувчилар, ота-оналар, касаба уюшмаси, маҳалла ва ҳамкор ташкилотлар, шунингдек, ўрнак бўладиган мактабнинг собиқ битирувчиларини таклиф этган ҳолда улар томонидан битирувчиларга байрам табриги ва тилакларини билдиришларини ташкил этиш;
–  тадбирда йил давомида намунали хулқ ва аъло баҳоларга ўқиб, энг юқори рейтинг кўрсаткичларига эришган иқтидорли битирувчиларни тақдирлаш ва рағбатлантириш;
–  мактаб ҳаётида фаол иштирок этаётган, шунингдек, одоб-ахлоқи, интилувчанлиги билан тенгдошларига ўрнак бўлаётган ўқувчиларнинг ота-оналарига “Энг фаол ота”, “Жонкуяр она”, “Масъулиятли ота-она”, “Аълочи ўқувчи отаси”, “Билимли қиз онаси” каби номинациялари бўйича ташаккурномалар бериш тавсиялари берилган.
Нималар тақиқланган?
Вазирлик ахборотида таъкидланишича, “Сўнгги қўнғироқ” тадбирлари муносабати билан қуйидаги тадбирларни ташкил этиш қатъиян тақиқланади:
–  ресторан ва кафелар ҳамда хонадонларда “Битирув оқшомлари” ўтказиш учун ота-оналардан пул йиғиш;
–  битирув тадбирларида ўқувчиларидан қимматбаҳо совғалар учун пул йиғиш, битирув кечаларига атаб қиммат кийимлар олиш, ресторанларда ўтказиш;
–  “Сўнгги қўнғироқ” тадбирларини, босқичли назорат имтиҳонлари ва якуний давлат аттестацияларини ўтказишда, таълим муассасаларини янги ўқув йилига тайёрлаш борасида ўқувчи ва битирувчилар ҳамда уларнинг ота-оналаридан турли хил пул йиғимларига йўл қўймаслик;
–  ўқувчиларнинг гуруҳ-гуруҳ бўлиб хиёбонлар, истироҳат боғлари, чўмилиш ҳавзаларига бориб, турли кўнгилсиз ҳолатларни келтириб чиқаришининг олдини олиш шарт.
Эслатма! Агар ўқувчилар вальс тушиш масаласида тақиққа учраса, ҳукумат идорасининг ишонч телефони: 71 202 09 09 га қўнғироқ қилишлари мумкин.

Статьи 18/05/2025 В школах не запрещено танцевать вальс на мероприятиях "Последний звонок" - министерство
На мероприятиях "Последний звонок," которые состоятся 25 мая, не было дано поручения о запрете танцевать вальс в школах. Об этом сообщила пресс-служба Министерства дошкольного и школьного образования.
Отмечается, что ближе к 25 мая министерство подготовит и направит в образовательные организации соответствующие рекомендации и типовые сценарии по завершению учебного года в общеобразовательных учреждениях и проведению мероприятий "Последний звонок" на высоком уровне, а также по обеспечению безопасности учащихся.
Рекомендуется проводить мероприятия "Последний звонок" с участием родителей, бывших выпускников и широкой общественности, демонстрировать различные сценические постановки и художественные композиции учащихся, подготовленные членами школьного театра "Турон" и ансамблей "Иктидор," организованных в школах.
"В этих рекомендациях министерство не дало отдельных указаний или инструкций по запрету ученикам танцевать вальс во время мероприятий "Последний звонок" в школах," - говорится в сообщении министерства.
Однако некоторые родители выражают несогласие и протестуют против того, чтобы их дети танцевали вальс на мероприятиях "Последний звонок," что не имеет никакого отношения к их образованию.
"Из-за этой "традиции," придуманной определенными узкими группами или молодежью, в некоторых общеобразовательных школах выпускники, основной целью которых является получение знаний, посещают различные танцевальные кружки за 2−3 месяца, чтобы научиться танцевать вальс на мероприятиях "Последний звонок," или делают заказы на пошив особо дорогих нарядов для этого мероприятия, что вызывает справедливое недовольство многих родителей. Действительно, школа - это учебное заведение, мероприятие, посвященное итогам учебного года, - это, прежде всего, праздник просвещения, праздник уважения к учителям, которые учили," - говорят специалисты.
"Танец вальса выпускников на этом мероприятии не имеет никакой логической связи. Поэтому, учитывая обоснованные возражения родителей, руководство школы может включить в сценарии мероприятий "Последний звонок" соответствующие запрещающие требования для предотвращения "традиций" танцевать вальс учащимся, что не связано с образованием," - добавили в сообщении министерства.
Какие рекомендации были разработаны для "Последнего звонка"?
Министерством разработаны "Рекомендации по завершению 2024−2025 учебного года и проведению мероприятий "Последний звонок" в общеобразовательных учреждениях." При этом:
- Организация мероприятия в общеобразовательных учреждениях 25 мая 2025 года с 8:00 до 9:00 утра;
- в целях упорядоченного проведения мероприятия и обеспечения безопасности учащихся, в зависимости от их количества, привлекать к данному мероприятию только учащихся 1, 4, 9 и 11 классов;
- проведение мероприятия во дворе школы, в саду или на тенистых открытых площадках совместно с активистами махалли, родителями и представителями правоохранительных органов в целях обеспечения его организованного проведения, а также обеспечение недопущения на территорию школы технических средств и посторонних лиц;
- оснащение мест проведения мероприятий на должном уровне, создание условий в соответствии с требованиями гигиены и чистоты, обеспечение безопасности учащихся с соблюдением правил пожарной и технической безопасности;
- руководство школы в процессе поздравления участников мероприятия предоставит информацию о достижениях в нашей стране за последние годы, проведенной масштабной созидательной работе, реформах в системе образования в "Год охраны окружающей среды и зеленой экономики" с конкретными цифрами и фактами;
- организовать праздничные поздравления и пожелания выпускникам с приглашением на мероприятие почетных учащихся, родителей, профсоюзных, махаллинских и партнерских организаций, а также бывших выпускников школы, которые могут служить примером;
- награждение и поощрение талантливых выпускников, проявивших образцовое поведение и отличные оценки в течение года и достигших наивысших рейтинговых показателей;
- родителям учащихся, активно участвующих в школьной жизни, а также являющихся примером для сверстников своим поведением и целеустремленностью, даны рекомендации по вручению благодарственных грамот в таких номинациях, как "Самый активный отец," "Заботливая мать," "Ответственный родитель," "Отец отличника," "Мать умной дочери."
Что запрещено?
В сообщении министерства отмечается, что в связи с мероприятиями "Последний звонок" категорически запрещается организация следующих мероприятий:
- сбор денег с родителей для проведения "Выпускных вечеров" в ресторанах, кафе, а также в домах;
- сбор денег с учащихся на выпускные мероприятия для дорогостоящих подарков, покупка дорогой одежды к выпускным вечерам, проведение их в ресторанах;
- недопущение различных денежных сборов с учащихся и выпускников, а также их родителей при проведении мероприятий "Последний звонок," поэтапных контрольных экзаменов и итоговой государственной аттестации, подготовке образовательных учреждений к новому учебному году;
- необходимо предотвратить посещение учащимися группами парков, зон отдыха и бассейнов, что может привести к различным нежелательным ситуациям.
Примечание! Если учащимся запретят танцевать вальс, они могут позвонить на горячую линию правительственного учреждения: 71 202 09 09.