Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-may kuni istiqbolli kadrlarni maqsadli tayyorlash va mutaxassislarning xorijda ta’lim olishini qo‘llab-quvvatlashga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Taqdimotda keltirilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida “Hokimlar maktabi”, “Rahbar ayollar maktabi”, “Kelajak liderlari” kabi kurslarda ilg‘or ta’lim dasturlari yo‘lga qo‘yilgan. O‘tgan o‘quv yilida 13 mingdan ziyod tinglovchilarning malakasi oshirilgan.
Yangi tizimga asosan, endi davlat xizmatchilari uchun 3 ta dastur – malaka oshirish, qayta tayyorlash va magistratura yo‘lga qo‘yiladi.
Barcha uzoq va o‘rta muddatli o‘quvlar xorijiy hamkorlar bilan qo‘shma ta’lim dasturlari hamda Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining tayanch tavsiyalari asosida tashkil etiladi.
Magistraturada “Davlat boshqaruvi”, “Davlat siyosati”, “Hududlarni kompleks rivojlantirish”, “Inson resurslarini rivojlantirish” va “Davlat moliyasini boshqarish” yo‘nalishlarida 18 oygacha muddatda chuqurlashtirilgan bilimlar beriladi. Davlat buyurtmasidan tashqari to‘lov-kontrakt shaklida ham talabgorlar qabul qilinadi.
Akademiyada ta’lim dasturlari va ilmiy tadqiqotlar sifatini oshirish bo‘yicha tavsiyalar berish, nufuzli xorijiy ilmiy-ta’lim muassasalari bilan hamkorlik o‘rnatish uchun Xalqaro akademik maslahat kengashi tuziladi.

News 06/05/2025 Master's programs at the Academy of Public Administration have been reinstated
On May 5, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation of proposals for targeted training of promising personnel and supporting the education of specialists abroad.
According to the information presented, advanced educational programs have been launched at the Academy of Public Policy and Administration in courses such as "School of Governors," "School of Women Leaders," and "Future Leaders." Over the past academic year, more than 13,000 participants have enhanced their qualifications.
Under the new system, three programs will be implemented for civil servants: advanced training, retraining, and master's programs.
All long-term and medium-term training will be organized based on joint educational programs with foreign partners and core recommendations of the Organization for Economic Cooperation and Development.
The master's program will provide in-depth knowledge for up to 18 months in the fields of "Public Administration," "Public Policy," "Integrated Regional Development," "Human Resource Development," and "Public Financial Management." In addition to state-funded positions, applicants will also be accepted on a paid contract basis.
An International Academic Advisory Council will be established at the Academy to provide recommendations for improving the quality of educational programs and scientific research, and to establish cooperation with prestigious foreign scientific and educational institutions.
Additionally, 4 new centers are being established at the academy. For instance, the Center for Scientific and Practical Research of Public Administration Issues will provide recommendations aimed at increasing the effectiveness of public service and introducing best practices from the private sector into public administration.