Maqolalar 04/05/2025 Sirtqisi tugatilgan pedagogik yo‘nalishlarga masofaviy shaklga ham qabul mumkin emas
Xabaringiz bor, 2025-yil 28-aprel kuni qabul qilingan PF-73-sonli prezident farmoniga ko‘ra, pedagogik ta’lim yo‘nalishlari uchun yangi o‘quv yilidan sirtqi ta’lim tugatildi.
◾️Endilikda ushbu yo‘nalishlar uchun faqatgina kunduzgi va kechki ta’lim shakllariga abituriyentlar qabul qilinib, nafaqat sirtqi , balki masofaviy ta’lim shakliga ham qabul qilinishga yo‘l qo‘yilmaydi.
▪️Pedagogik yo‘nalishlarga masofaviy ta’lim shakli bo‘yicha litsenziya olgan nodavlat oliygohlar yangi farmon asosida qabul jarayonlarini tashkil etadilar, masofaviy ta’lim shakliga esa abituriyentlarni qabul qila olmaydilar.
Ya’ni endi yuqoridagi yo‘nalishlar bo‘yicha faqat kunduzgi va kechki ta’lim shakllariga bo‘yicha qabul jarayonlarini amalga oshirishlari mumkin.

Статьи 04/05/2025 Прием на заочные педагогические направления, а также на дистанционную форму обучения невозможен
Как вам известно, согласно Указу Президента No ПФ-73, принятому 28 апреля 2025 года, с нового учебного года для направлений педагогического образования прекращено заочное обучение.
️Теперь на эти направления будут приниматься абитуриенты только на дневную и вечернюю формы обучения, и не допускается прием не только на заочную, но и на дистанционную форму обучения.
▪️Негосударственные вузы, получившие лицензию на дистанционное обучение по педагогическим направлениям, организуют прием на основе нового указа, но не смогут принимать абитуриентов на дистанционную форму обучения.
То есть, теперь они могут осуществлять прием только по очной и вечерней формам обучения по вышеуказанным направлениям.