Maqolalar 04/05/2025 Sirtqisi tugatilgan pedagogik yo‘nalishlarga masofaviy shaklga ham qabul mumkin emas
Xabaringiz bor, 2025-yil 28-aprel kuni qabul qilingan PF-73-sonli prezident farmoniga ko‘ra, pedagogik ta’lim yo‘nalishlari uchun yangi o‘quv yilidan sirtqi ta’lim tugatildi.
◾️Endilikda ushbu yo‘nalishlar uchun faqatgina kunduzgi va kechki ta’lim shakllariga abituriyentlar qabul qilinib, nafaqat sirtqi , balki masofaviy ta’lim shakliga ham qabul qilinishga yo‘l qo‘yilmaydi.
▪️Pedagogik yo‘nalishlarga masofaviy ta’lim shakli bo‘yicha litsenziya olgan nodavlat oliygohlar yangi farmon asosida qabul jarayonlarini tashkil etadilar, masofaviy ta’lim shakliga esa abituriyentlarni qabul qila olmaydilar.
Ya’ni endi yuqoridagi yo‘nalishlar bo‘yicha faqat kunduzgi va kechki ta’lim shakllariga bo‘yicha qabul jarayonlarini amalga oshirishlari mumkin.

As you know, according to Presidential Decree No. PF-73 adopted on April 28, 2025, part-time education for pedagogical education fields was terminated starting from the new academic year.
️Now, applicants will be admitted to these programs only for full-time and evening education forms, and admission will not be allowed for part-time or distance learning formats.
▪️Non-state universities that have received a license for distance learning in pedagogical fields will organize admission processes based on the new decree, but they will not be able to accept applicants for distance learning.
In other words, they can now only conduct admission processes for full-time and evening forms of education in the above-mentioned fields.