2025-yil 21-fevral kuni TDSHU va Bangladesh Xalq Respublikasining Oʻzbekistondagi elchixonasi hamkorligida “Xalqaro ona tili” kuni munosabati bilan tantanali tadbir tashkil etildi.
Tadbir TDSHU rektori Gulchehra Rixsiyeva va Bangladesh Xalq Respublikasining favqulodda va muxtor elchisi Muhammad Monirul Islomning kirish so‘zlari bilan ochildi. Ular til va madaniyatning jamiyat taraqqiyotidagi ahamiyatiga to‘xtalib, ona tilini asrash va rivojlantirish yo‘lida xalqaro hamkorlikning muhimligini ta’kidladilar.
photo_2025-02-21_13-56-46 (2)   Shuningdek, tadbirda vazirlik va xalqaro tashkilot vakillari ham ishtirok etdi. Talabalarning o‘zbek va sharq tillaridagi chiqishlari hamda milliy cholg‘u dutor jo‘rligida xorijlik talabalarning ijrosi tadbirga o‘zgacha ruh bag‘ishladi. Yakunda Bangladesh milliy raqsi ham ijro etildi.

21 февраля 2025 года ШОСТ совместно с Посольством Народной Республики Бангладеш в Узбекистане организовало торжественное мероприятие, посвященное Международному дню родного языка.
Мероприятие открылось вступительными словами ректора ТГУУ Гульчехры Риксиевой и Чрезвычайного и Полномочного Посла Народной Республики Бангладеш Мухаммада Монирула Ислама. Они отметили важность языка и культуры в развитии общества и подчеркнули важность международного сотрудничества в сохранении и развитии родного языка.
В мероприятии также приняли участие представители министерства и международных организаций. Выступления студентов на узбекском и восточных языках, а также выступления иностранных студентов под аккомпанемент национального инструмента дутара придали мероприятию особый дух. В конце также был исполнен национальный танец Бангладеш.