Мақолалар 03/12/2024 Шанба куни дарси йўқ ўқитувчи, мактабга бормаса ҳам бўладими?
Педагог ходимларнинг ҳафталик иш юкламаси 36 соат этиб белгиланган. Яъни шанба куни ҳам расман иш куни ҳисобланади. Гарчи бошланғич синфларда дарслар 5 кунлик режимда қўйилган бўлса-да, бу бошланғич синф ўқитувчиларининг меҳнат фаолиятига таъсир кўрсатмайди.
Меҳнат кодексининг 184-моддасига мувофиқ иши юқори даражадаги руҳий, ақлий ва асабий зўриқиш билан боғлиқ бўлган, яъни алоҳида хусусиятга эга бўлган тиббиёт ходимлари, педагоглар ва бошқа тоифадаги ходимлар учун иш вақтининг давомийлиги ҳафтасига кўпи билан ўттиз олти соат қилиб белгиланади.
Шунга кўра барча педагог ходимлар учун ҳафталик иш соати 36 соатдан ошмайди, бунда қонун чиқарувчи 1 ставка учун мазкур меъёрни белгилайди.
Бунда Умумий ўрта таълим муассасаларининг педагогик мутахассисликлари бўйича намунавий йиллик иш режасини шакллантириш тартиби тўғрисидаги Йўриқномага (рўйхат рақами 3058) 4-бандига асосан умумий ўрта таълим муассасаси педагог ходимининг йиллик иш юкламаси қуйидагича ҳисоблаб чиқилади:
1-4-синфлар учун белгиланган бир ставка миқдоридаги иш юкламаси ҳафталик ҳажмини 1 коэффициентга кўпайтириш орқали, яъни:
18х1=18+18=36х4,3(ҳафта)=154,8х43 (ҳафта)=1548 соат;
5-11-синфлар учун белгиланган бир ставка миқдоридаги иш юкламаси ҳафталик ҳажмини 0,8 коэффициентга кўпайтириш орқали, яъни:
20х0,8=16+20=36х4,3(ҳафта)=154,8х43 (ҳафта)=1548 соат.
Таъкидлаш керакки, юқоридаги меъёр фақат тўлиқ ставкада ишлайдиган ходимлар учун тааллуқли. Агар сизда 28 соат бўлса, сиз ҳафтасига 36 соат эмас, ундан кўпроқ (50 соат) ишлашингиз керак.
Ҳозирда мактабларда тўлиқ 6 кунлик иш ҳафтаси ўрнатилгани сабабли, ўқитувчилар гарчи шанба куни дарси бўлмаса ҳам ишга боришлари ва ўзларининг педагогик юкламаларини бажаришлари зарур.

Статьи 03/12/2024 Учительница, у которой нет уроков в субботу, почему бы ей не пойти в школу?
Еженедельная рабочая нагрузка педагогических работников установлена в размере 36 часов. То есть суббота также официально является рабочим днем. Хотя уроки в начальных классах проводятся в 5-дневном режиме, это не влияет на трудовую деятельность учителей начальных классов.
В соответствии со статьей 184 Трудового кодекса для медицинских работников, педагогов и других категорий работников, работа которых связана с высокой степенью психического, умственного и нервного напряжения, то есть имеет особый характер, продолжительность рабочего времени устанавливается не более тридцати шести часов в неделю.
Соответственно, для всех педагогических работников недельный рабочий час не превышает 36 часов, при этом законодатель устанавливает данную норму для 1 ставки.
При этом согласно пункту 4 Инструкции о порядке формирования типового годового плана работы по педагогическим специальностям средних общеобразовательных учреждений (рег. No 3058) годовая нагрузка педагогического работника среднего общеобразовательного учреждения рассчитывается следующим образом:
За счет умножения еженедельного объема рабочей нагрузки в размере одной ставки, установленной для 1-4 классов, на 1 коэффициент, то есть:
18x1=18+18=36x4,3 (неделя) =154,8x43 (неделя) =1548 часов;
За счет умножения еженедельного объема рабочей нагрузки в размере одной ставки, установленной для 5-11 классов, на коэффициент 0,8, то есть:
20x0,8=16+20=36x4,3 (неделя) =154,8x43 (неделя) =1548 часов.
Следует отметить, что вышеуказанная норма распространяется только на работников, работающих на полную ставку. Если у вас 28 часов, вы должны работать не 36 часов в неделю, а больше (50 часов).
Поскольку в настоящее время в школах установлена полная 6-дневная рабочая неделя, учителя должны ходить на работу и выполнять свою педагогическую нагрузку, даже если в субботу нет уроков.