Мақолалар 10/02/2025 Талабалик гувоҳномасини доим олиб юришингиз шарт эмас
1 июлдан шахсни тасдиқловчи ва бошқа ҳужжатларнинг электрон шакли ҳам тан олинади. Бу бўйича Вазирлар Маҳкамасининг қарори қабул қилинган.
Унга кўра, «Рақамли ҳукумат» тизими идоралараро интеграциялашув платформаси доирасида шахсий ҳужжатларнинг унификацияланган рақамли сервислари жорий этилади.
Бунда банкларда, нотариал идораларда, аэропортларда ички рейсларни рўйхатдан ўтказишда ва Ўзбекистон ҳудудидан ўтувчи поездларга чиқишда, давлат, корпоратив ва бошқа хизматларни кўрсатиш, шу жумладан, электрон хизмат кўрсатиш ҳамда фуқароларни қабул қилишда тегишли ҳужжатларни тақдим этишни талаб қиладиган давлат органлари ва бошқа ташкилотларда қуйидаги ҳужжатларнинг қоғоз шакли талаб этилмайди:
• Ўзбекистон фуқаросининг биометрик паспорти;
• Ўзбекистон фуқаросининг идентификацияловчи ИД-картаси;
• ҳайдовчилик гувоҳномаси;
• туғилганлик ҳақида гувоҳнома;
• никоҳ қайд этилганлиги ҳақида гувоҳнома;
• никоҳдан ажралганлик ҳақида гувоҳнома;
• транспорт воситасининг рўйхатдан ўтказилганлиги тўғрисида гувоҳнома (техник паспорт, техник талон);
• пенсия (нафақа) гувоҳномаси;
• фуқаролиги бўлмаган шахснинг яшаш гувоҳномаси (ИД-картаси);
• ногиронлик тўғрисида маълумотнома;
• транспорт воситасининг мажбурий суғурта (фуқаролик жавобгарлиги) бўйича суғурта полиси;
• олий, ўрта махсус, касб-ҳунар ва профессионал таълим олганлик тўғрисида давлат намунасидаги расмий ҳужжат;
• талабалик гувоҳномаси;
• якка тартибдаги тадбиркорнинг давлат рўйхатидан ўтказилганлиги тўғрисида гувоҳнома;
• ўзини ўзи банд қилган шахс сифатида рўйхатдан ўтганлиги тўғрисида маълумотнома;
• турар жой объектларининг кадастр паспорти;
• жисмоний шахснинг шахсий автомототранспорт воситасини бошқа шахсларга бошқариш ҳуқуқини берувчи ишончнома.

Статьи 10/02/2025 Вам не обязательно всегда носить студенческое удостоверение
С 1 июля также признаются электронные формы документов, удостоверяющих личность и иных документов. По этому поводу принято постановление Кабинета Министров.
В рамках межведомственной интеграционной платформы системы "Цифровое правительство" будут внедрены унифицированные цифровые сервисы для личных документов.
При этом при регистрации внутренних рейсов в банках, нотариальных конторах, аэропортах и посадке в поезда, проходящие по территории Узбекистана, оказании государственных, корпоративных и иных услуг, в том числе электронных, а также при приеме граждан в государственных органах и иных организациях, требующих представления соответствующих документов, бумажная форма следующих документов не требуется:
• биометрический паспорт гражданина Узбекистана;
• идентификационная ID-карта гражданина Узбекистана;
• водительское удостоверение;
• свидетельство о рождении;
• свидетельство о регистрации брака;
• свидетельство о расторжении брака;
• свидетельство о регистрации транспортного средства (технический паспорт, технический талон);
• пенсионное (пособие) удостоверение;
• вид на жительство (ID-карта) лица без гражданства;
• справка об инвалидности;
• страховой полис по обязательному страхованию транспортного средства (гражданской ответственности);
• документ государственного образца о высшем, среднем специальном, профессиональном и профессиональном образовании;
• студенческое удостоверение;
• свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
• справка о регистрации в качестве самозанятого лица;
• кадастровый паспорт жилых объектов;
• доверенность на право управления личным автомототранспортным средством физического лица другим лицам.