Agar siz ingliz, fransuz, nemis yoki boshqa biror chet tilini o‘rganish, xalqaro aloqalar yoki diplomatiya sohasida yuqori darajada mutaxassis bo‘lishni orzu qilayotgan bo‘lsangiz, demak, sizni Jahon tillari universiteti kutmoqda!
Universitet tarixiga nazar tashlaydigan bo‘lsak. Bu oliy ta’lim dargohi dastlab 1949-yilda Toshkent chet tillari pedagogika instituti nomi bilan faoliyatini boshlagan. Shundan so‘ng 1992-yil 12-may Toshkent chet tillari pedagogika instituti hamda Respublika Rus tili va adabiyoti instituti birlashib, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti maqomiga ega bo‘ldi. Universitet o‘zining 74 yillik tarixiga ega.
Universitetning “Yaxshi aytilgan gap barcha tillarda aqlli eshitiladi...!” degan go‘zal shiori mavjud.
Bugungi kunda universitetda 24 mingga yaqin talaba 20 ga yaqin xorijiy tilni jahon ta’lim standartlari asosida o‘rganmoqda. O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida asosiy e’tibor filologiya hamda jahon tillarini o‘qitishga qaratilgan bo‘lib, universitetda 29 ta kafedra va 9 ta fakultet mavjud. Fakultetlarning barchasi filologiya sohasi bo‘yicha mutaxassislar tayyorlab keladi.
Hozirgi kunda universitetda quyidagi fakultetlar faoliyat olib boradi:
Har yili universitetda 15 ta ta’lim yo‘nalishida bakalavr, 13 ta ta’lim yo‘nalishida magistrlik darajasiga ega mutaxassislar tayyorlanadi.Universitetdagi ta’lim yo‘nalishlari bilan tanishing:
Bakalavr yo‘nalishlari:
Doktorantura – Oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim institutida katta ilmiy xodim-izlanuvchi va mustaqil izlanuvchilar doktorlik dissertatsiyalarini tayyorlash va himoya qilish maqsadida quyidagi ixtisoslik yo‘nalishlari bo‘yicha ilmiy izlanishlar olib boradilar:
Mazkur universitet talabasiga aylansangiz sizda chet elda o‘qib malaka oshirish imkoniyati kengroq bo‘ladi. Chunki, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti bugungi kunda xalqaro aloqalar bo‘yicha ham hamkorlikni keng yo‘lga qo‘ygan. Universitet jahonning 61 ta OTMlari bilan ikki tomonlama hamkorlik shartnomalari asosida faoliyat olib bormoqda.
Universitet haqida sizda yana savollar tug‘ilgan bo‘lsa quyidagi raqamlarga va manzilga murojaat qilishingiz mumkin:
Jahon tillari universiteti — bu nafaqat chet tillarini o‘rganish, balki xalqaro miqyosda tanilib, rivojlanish imkoniyatlarini kashf etish uchun ajoyib joy. Agar siz ham global ta’limni orzu qilayotgan bo‘lsangiz, Jahon tillari universiteti — siz uchun ideal tanlov! O‘qing, o‘rganing, rivojlaning va global maydonda o‘z o‘rningizni toping!

Если вы мечтаете изучить английский, французский, немецкий или какой-либо другой иностранный язык, стать высококвалифицированным специалистом в области международных отношений или дипломатии, значит, вас ждет Университет мировых языков!
Обратимся к истории университета. Данное высшее учебное заведение начало свою деятельность в 1949 году под названием Ташкентский педагогический институт иностранных языков. После этого 12 мая 1992 года Ташкентский педагогический институт иностранных языков и Республиканский институт русского языка и литературы объединились и получили статус Узбекского государственного университета мировых языков. Университет имеет 74-летнюю историю.
Существует прекрасный девиз университета: "Хорошо сказанное слово разумно услышится на всех языках..."
Сегодня в университете около 24 тысяч студентов изучают около 20 иностранных языков на основе мировых образовательных стандартов. В Узбекском государственном университете мировых языков основное внимание уделяется преподаванию филологии и мировых языков, в университете имеется 29 кафедр и 9 факультетов. Все факультеты готовят специалистов в области филологии.
Ежегодно в университете готовят специалистов со степенью бакалавра по 15 направлениям образования и магистра по 13 направлениям образования.Ознакомьтесь с направлениями образования в университете:
В докторантуре - институте послевузовского образования старшие научные сотрудники-соискатели и самостоятельные соискатели в целях подготовки и защиты докторских диссертаций проводят научные изыскания по следующим направлениям специальности:
Если вы станете французским студентом, у вас будет больше возможностей для обучения и повышения квалификации за рубежом. В настоящее время Узбекский государственный университет мировых языков наладил широкое сотрудничество и в сфере международных отношений. Университет действует на основе двусторонних договоров о сотрудничестве с 61 ВОУ мира.
Если у вас возникли новые вопросы о Университете, вы можете обратиться по следующим номерам и по адресу:
Университет мировых языков - это прекрасное место не только для изучения иностранных языков, но и для открытия возможностей для развития и признания на международном уровне. Если вы тоже мечтаете о глобальном образовании, Университет мировых языков - идеальный выбор для вас! Читайте, учитесь, развивайтесь и находите свое место на глобальной арене!