Agar siz ingliz, fransuz, nemis yoki boshqa biror chet tilini o‘rganish, xalqaro aloqalar yoki diplomatiya sohasida yuqori darajada mutaxassis bo‘lishni orzu qilayotgan bo‘lsangiz, demak, sizni Jahon tillari universiteti kutmoqda!
Universitet tarixiga nazar tashlaydigan bo‘lsak. Bu oliy ta’lim dargohi dastlab 1949-yilda Toshkent chet tillari pedagogika instituti nomi bilan faoliyatini boshlagan. Shundan so‘ng 1992-yil 12-may Toshkent chet tillari pedagogika instituti hamda Respublika Rus tili va adabiyoti instituti birlashib, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti maqomiga ega bo‘ldi. Universitet o‘zining 74 yillik tarixiga ega.
Universitetning “Yaxshi aytilgan gap barcha tillarda aqlli eshitiladi...!” degan go‘zal shiori mavjud.
Bugungi kunda universitetda 24 mingga yaqin talaba 20 ga yaqin xorijiy tilni jahon ta’lim standartlari asosida o‘rganmoqda. O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida asosiy e’tibor filologiya hamda jahon tillarini o‘qitishga qaratilgan bo‘lib, universitetda 29 ta kafedra va 9 ta fakultet mavjud. Fakultetlarning barchasi filologiya sohasi bo‘yicha mutaxassislar tayyorlab keladi.
Hozirgi kunda universitetda quyidagi fakultetlar faoliyat olib boradi:
Har yili universitetda 15 ta ta’lim yo‘nalishida bakalavr, 13 ta ta’lim yo‘nalishida magistrlik darajasiga ega mutaxassislar tayyorlanadi.Universitetdagi ta’lim yo‘nalishlari bilan tanishing:
Bakalavr yo‘nalishlari:
Doktorantura – Oliy o‘quv yurtidan keyingi ta’lim institutida katta ilmiy xodim-izlanuvchi va mustaqil izlanuvchilar doktorlik dissertatsiyalarini tayyorlash va himoya qilish maqsadida quyidagi ixtisoslik yo‘nalishlari bo‘yicha ilmiy izlanishlar olib boradilar:
Mazkur universitet talabasiga aylansangiz sizda chet elda o‘qib malaka oshirish imkoniyati kengroq bo‘ladi. Chunki, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti bugungi kunda xalqaro aloqalar bo‘yicha ham hamkorlikni keng yo‘lga qo‘ygan. Universitet jahonning 61 ta OTMlari bilan ikki tomonlama hamkorlik shartnomalari asosida faoliyat olib bormoqda.
Universitet haqida sizda yana savollar tug‘ilgan bo‘lsa quyidagi raqamlarga va manzilga murojaat qilishingiz mumkin:
Jahon tillari universiteti — bu nafaqat chet tillarini o‘rganish, balki xalqaro miqyosda tanilib, rivojlanish imkoniyatlarini kashf etish uchun ajoyib joy. Agar siz ham global ta’limni orzu qilayotgan bo‘lsangiz, Jahon tillari universiteti — siz uchun ideal tanlov! O‘qing, o‘rganing, rivojlaning va global maydonda o‘z o‘rningizni toping!

If you dream of learning English, French, German or any other foreign language, becoming a highly qualified specialist in international relations or diplomacy, then the University of World Languages is waiting for you!
If you look at the history of the university. This higher educational institution began its activities in 1949 under the name of Tashkent Pedagogical Institute of Foreign Languages. After that, on May 12, 1992, the Tashkent Pedagogical Institute of Foreign Languages and the Republican Institute of Russian Language and Literature were merged and received the status of the Uzbek State University of World Languages. The university has a 74-year history.
The university has a wonderful motto: "A well-spoken word sounds smart in all languages."
Today, about 24 thousand students of the university study about 20 foreign languages on the basis of world educational standards. The Uzbek State University of World Languages has 29 departments and 9 faculties, focusing on teaching philology and world languages. All faculties train philology specialists.
Currently, the university has the following faculties:
Every year, the university prepares specialists with bachelor's degree in 15 areas of education and master's degree in 13 areas of education. See the directions of study at the university:
Master's degree areas:
In doctoral studies - the institute of postgraduate education, senior research staff-seekers and independent applicants in order to prepare and defend doctoral dissertations conduct scientific research in the following areas of specialization:
If you become a student of this university, you will have more opportunities to study and improve your skills abroad. Because today, the Uzbek State University of World Languages is widely cooperating in the field of international relations. The university operates on the basis of bilateral cooperation agreements with 61 universities of the world.
If you have any further questions about the university, you can contact the following numbers and address:
The University of World Languages is an excellent place not only for learning foreign languages, but also for discovering opportunities for international recognition and development. If you also dream of a global education, the University of World Languages is the perfect choice for you! Learn, learn, grow, and find your place on the global stage!