Мақолалар 24/05/2025 Сессия азоби: Талабани қийнайдиган устозлар ёхуд талабалар ҳуқуқлари қандай ҳимояланади?
Ўзбекистон талабаларининг тахминан тўртдан бир қисми сессия пайтида турли баҳоналар билан баҳо қўйишни кечиктирадиган ўқитувчилар муаммосига дуч келишади. Бу ҳолат талабаларнинг маънавий ва моддий зарар кўришига олиб келади. Ушбу мақолада бу муаммонинг илдизлари, оқибатлари ва ечимларига тўхталиб ўтамиз.
Сессия…
Сессия – талабалар учун энг масъулиятли ва стрессли давр. Бу пайтда баҳоларни ўз вақтида олиш муҳим, чунки бу талабанинг келажаги ва ўқишга бўлган мотиватсиясига таъсир қилади. Афсуски, айрим ўқитувчилар турли сабабларга кўра, баҳо қўйишни кечиктирадилар, баъзан эса талабалардан “миннатдорчилик” кутишади. Бу каби ҳаракатлар коррупциянинг бир кўриниши бўлиб, талабалар учун адолатсизлик ҳиссини уйғотади.Айниқса ёзнинг иссиқ кунларида имтиҳон топширишда талабалар “олтин давр”нинг энг қийин паллаларини бошдан ўтказишади. Тўғри, сессия барча толиби-илмлар учун қийинчилик туғдирмайди. Аммо талабалар фикри билан қизиққанимизда, ҳар тўрт нафар талабадан бири бу йилги сессияда “Ўқитувчи баҳо қўйиб бермай, бир ҳафта югуртирди”, “Баҳомни қўйиб бергани йўқ”, “Дарсда тортишганим учун баҳо олишим қийин бўлди”, “Гуруҳимиз билан йиқитди” қабилидаги жавоблар олдик.
Муаммонинг илдизи нимада?
Бу муаммонинг бир неча сабаблари бор:
Тан олиш керак, сўнгги йилларда ОТМларда сессия пайтидаги коррупсион ҳолатларга деярли чек қўйилган, Бундан 6-7 йил илгари студентлар дуч келадиган коррупция ҳақида онда-сонда эшитмасак, бундай нохуш ҳолатлар жуда кам учрайди. Аммо ўқитувчиларнинг масъулиятсизлиги билан боғлиқ адолатсизликка кўз юмиб бўлмайди. Айрим ўқитувчилар ўз вазифаларига совуққонлик билан ёндашадилар, баҳолаш жараёнини кечиктирадилар ва талабаларнинг вақтини қадрламайдилар.
Бу эса тизимда назоратнинг сустлиги билан боғлиқ бўлиши мумкин. Олий таълим муассасаларида ўқитувчилар фаолиятини назорат қилиш тизими етарли эмаслиги ҳам бу муаммонинг кучайишига сабаб бўлади. HEMIS тизимидаги камчиликлар: HEMIS тизимининг айрим камчиликлар муаммонинг бир қисми десак хато бўлмайди, бу баҳоларни ўз вақтида киритиш ва мониторинг қилишни қийинлаштиради. Баъзи ўқитувчилар бу тизимдаги техник носозликлардан фойдаланиб, баҳоларни кечиктиришга уринадилар. Бу ҳақда исми ошкор этилишини истамаган талаба шундай дейди: -” HEMIS тизимининг айрим камчиликлар учрамоқдаки, ўқитувчи хоҳлаганидай баҳоларни ўзгартира олади. Бу эса шаффофликка ўз таъсирини кўрсатади. Профессор-ўқитувчиларни Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги назоратини қиладиган алоҳида тизим яратилса яхши бўларди. Сессияда қийналмасдик ” Талаба ҳам “оппоқ” эмас. Албатта, муаммонинг бир томони ўқитувчиларда бўлса, иккинчи томони талабалардадир. Биз бу масалада фақат талаба фикри билан хулоса қилмоқчи эмасмиз! Профессор-ўқитувчиларнинг мулоҳазаларини ҳам инобатга олдик. Таҳлилларга кўра, талабаларнинг кўпчилиги дарсларга тўлиқ қатнашмайди, айримлари эса ўзлаштиришда етарли билимга эга эмас. Бу ҳолат эса ўқитувчиларда талабаларга нисбатан салбий фикр уйғотади. Яна бир жиҳат, баҳоларнинг кечиктирилиши талабаларга жиддий маънавий ва моддий зарар етказади: · Стресс ва депрессия: Ноаниқлик талабаларда стресс ва депрессияни келтириб чиқаради. · Иштиёқнинг йўқолиши: Адолатсизлик ҳисси талабаларнинг ўқишга бўлган қизиқишини сўндиради. · Моддий зарар: Талабалар баҳо олиш учун ўқитувчиларга “миннатдорчилик” кўрсатишга мажбур бўлишади.
Ўқитувчи баҳоларнинг ўз вақтида қўймаса, қандай жавобгарлик бор? Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 313-моддаси учинчи қисмида интизомий жазо чорасини қўллашда содир этилган қилмишнинг оғир-енгиллиги, унинг содир этилиши ҳолатлари, ходимнинг аввалги иши ва хулқ-атвори ҳисобга олиниши белгиланган. Шунга кўра, ўқитувчи баҳоларнинг ўз вақтида қўйилмаслиги, бу меҳнат интизомини бузиш ҳисобланиши мумкин. Интизомий таъсир чораси ходим ҳақиқатда ўз меҳнат мажбуриятларини бажармаганда қўлланилади. Меҳнат кодексининг 312-моддасига мувофиқ меҳнат интизомини бузганлиги учун иш берувчи ходимга қуйидаги интизомий жазо чораларини қўллашга ҳақли: · Ҳайфсан; · Ўртача ойлик иш ҳақининг ўттиз фоизидан кўп бўлмаган миқдорда жарима. · Меҳнат шартномасини бекор қилиш. Педагогдан биринчи галда тушунтириш хати олиниши керак. Агар ўқитувчи тушунтириш хати ёзишдан бош тортса, ҳолат бўйича далолатнома расмийлаштирилиши керак бўлади. Муаммонинг ечими бўйича таклифлар Ушбу муаммони ҳал қилиш учун қуйидаги чораларни кўриш зарур: · Шаффоф баҳолаш тизими: Баҳолаш мезонлари аниқ ва шаффоф бўлиши керак. · Назоратни кучайтириш: Олий таълим муассасаларида ўқитувчилар фаолиятини назорат қилиш тизимини кучайтириш лозим. · Талабаларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш: Вазирлик Талабаларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қиладиган ва шикоятларини кўриб чиқишга алоҳида эътибор қаратиши лозим · Ўқитувчиларнинг масъулиятини ошириш ва уларга нисбатан интизомий чоралар қўллаш механизмини яратиш зарур. · Талабалар билимини ошириш: Талабаларнинг билим даражасини ошириш, дарсларга қатнашишини таъминлаш. · Ҳемисни янада мукаммаллаштириш лозим Хулоса Сессия пайтида талабаларга нисбатан адолатсизликнинг олдини олиш учун барча манфаатдор томонлар биргаликда ҳаракат қилишлари зарур. Шаффофлик, назорат, масъулият ва қонунчилик асосида иш олиб бориш орқали адолатли ва соғлом таълим муҳитини яратиш мумкин.

Статьи 24/05/2025 Муки сессии: Как защищаются права преподавателей или студентов, которые мучают студентов?
Примерно четверть студентов в Узбекистане сталкиваются с проблемой преподавателей, которые задерживают оценку во время сессии под разными предлогами. Эта ситуация приводит к моральному и материальному ущербу для студентов. В этой статье мы сосредоточимся на корнях, последствиях и решениях этой проблемы.
Сессия...
Сессия - самый ответственный и стрессовый период для студентов. В это время важно вовремя получать оценки, так как это влияет на будущее студента и его мотивацию к учебе. К сожалению, некоторые преподаватели задерживают выставление оценок по разным причинам, а иногда ожидают "благодарности" от студентов. Подобные действия являются проявлением коррупции и вызывают у студентов чувство несправедливости. Особенно в жаркие летние дни, когда студенты сдают экзамены, они переживают самые сложные периоды "золотого века." Правда, сессия не создаст трудностей для всех студентов. Однако, когда мы поинтересовались мнением студентов, каждый четвёртый студент на сессии этого года получил такие ответы, как "Учитель не поставил оценку и заставил нас бегать неделю," "Он не поставил оценку," "Мне было трудно получить оценку, потому что я спорил на уроке," "Он провалил меня вместе с нашей группой."
В чём корень проблемы?
У этой проблемы есть несколько причин:
Следует признать, что в последние годы коррупция во время сессий в вузах практически прекратилась. Если мы редко слышим о коррупции, с которой сталкиваются студенты 6-7 лет назад, такие неприятные случаи встречаются очень редко. Однако нельзя закрывать глаза на несправедливость, связанную с безответственностью учителей. Некоторые преподаватели халатно относятся к своим обязанностям, задерживают процесс оценивания и не ценят время студентов.
Это может быть связано со слабым контролем в системе. Недостаточная система контроля за деятельностью преподавателей в высших учебных заведениях также усугубляет эту проблему. Недостатки системы HEMIS: Не будет ошибкой сказать, что некоторые недостатки системы HEMIS являются частью проблемы, что затрудняет своевременный ввод и мониторинг оценок. Некоторые учителя пытаются отсрочить оценки, используя технические неполадки в этой системе. Студент, пожелавший остаться анонимным, сказал: "В системе HEMIS есть некоторые недостатки: преподаватель может менять оценки по своему усмотрению. Это влияет на прозрачность. Было бы хорошо создать отдельную систему, где профессорско-преподавательский состав будет контролироваться Министерством высшего образования, науки и инноваций. Мы не испытывали трудностей на сессии" Студент тоже не "белый." Конечно, одна сторона проблемы лежит на учителях, а другая - на студентах. Мы не хотим делать выводы только по мнению студента по этому вопросу! Мы также учли мнения профессоров и преподавателей. Согласно анализу, большинство студентов не посещают занятия в полном объеме, а некоторые не обладают достаточными знаниями по усвоению. Эта ситуация вызывает у преподавателей негативное отношение к студентам. Еще один аспект заключается в том, что задержка оценок наносит серьезный моральный и материальный ущерб студентам: · Стресс и депрессия: Неопределенность вызывает стресс и депрессию у студентов. · Потеря мотивации: Чувство несправедливости подавляет интерес студентов к учебе. · Материальный ущерб: Студенты вынуждены выражать "благодарность" преподавателям за получение оценок.
Если учитель не ставит оценки вовремя, какая ответственность? Часть третья статьи 313 Трудового кодекса Республики Узбекистан предусматривает, что при применении дисциплинарного взыскания учитываются тяжесть совершенного деяния, обстоятельства его совершения, предыдущая работа и поведение работника. Соответственно, несвоевременная выставление учителем оценок может считаться нарушением трудовой дисциплины. Меры дисциплинарного воздействия применяются, когда работник фактически не выполняет свои трудовые обязанности. В соответствии со статьей 312 Трудового кодекса за нарушение трудовой дисциплины работодатель вправе применить к работнику следующие меры дисциплинарного взыскания: • Выговор; · Штраф в размере не более тридцати процентов среднемесячной заработной платы. • Прекращение трудового договора. В первую очередь необходимо получить объяснительную записку от педагога. Если учитель отказывается писать объяснительную записку, по данному факту должен быть составлен протокол. Предложения по решению проблемы Для решения этой проблемы необходимо принять следующие меры: Прозрачная система оценки: Критерии оценки должны быть четкими и прозрачными. · Усиление контроля: Необходимо усилить систему контроля за деятельностью преподавателей в высших учебных заведениях. Защита прав студентов: Министерство должно уделить особое внимание защите прав студентов и рассмотрению их жалоб. Необходимо повысить ответственность преподавателей и создать механизм применения к ним дисциплинарных мер. · Повышение уровня знаний студентов: Повышение уровня знаний студентов, обеспечение их посещаемости занятий. Заключение Для предотвращения несправедливости по отношению к студентам во время сессии все заинтересованные стороны должны действовать сообща. Справедливую и здоровую образовательную среду можно создать, работая на основе прозрачности, контроля, ответственности и законности.